Měřič úsťové rychlosti

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

#61 Příspěvek od Návštěvník »

Byl by jsi tak ochoten poslat nìjaký schémátko s dalšíma informacema?Na fotkách to vypadá zajímavì :wink:

Greg.vs

#62 Příspěvek od Greg.vs »

Ahoj,
pøedem se omlouvám jestli už je nìkde uvedený níže popsaný zpùsob mìøení. Pokud ano tak prosím smažte mi pøíspìvek.

Po pátrání na zahranièních stránkách jsem nalezl mìøení za pomocí zvukové karty. Název je ponìkud divný, ale po chvíli to zaène dávat smysl.
Mìøení je založeno na principu šíøení zvukových vln pøi výstøelu a dopadu projektilu.
Tedy nahráváme zvuk výstøelu a dopadu projektilu na pøekážku v urèité vzdálenosti za pomocí mikrofonu a nahrávacího média. V mém pøípadì mp3 pøehrávaè + externí mikrofon.
Takto poøízenou nahrávku hodíme do PC a otevøeme v nìjakém zvukové editoru.
Po zvìtšení køivek se nám podaøí odeèíst èas mezi opuštìním projektilu hlavnì a dopadu na pøekážku. U airsoftu to bude tvoøit zøejmì nìjaký vìtší tenký plech, co udìlá hlasitý zvuk pøi dopadu projektilu, kvùli lepšímu zaznamenání.
Po zmìøení už podle známého vzoreèku v=s/t si vypoèítáme rychlost.

Zde je link http://arxiv.org/ftp/physics/papers/0601/0601102.pdf

S pozdravem Greg.vs z PF

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od p1p4 »

Ale co zpomalování projektilu ? Takle vypočítáš jenom průměrnou rychlost, kdežto tazatel chce úsťovou, tj. když opustí hlaveň !
(nevím, či u airsoftu se tomu dá říkat hlaveň... :lol: )

Greg.vs

#64 Příspěvek od Greg.vs »

Ano to je pravda. Ale když bys dal plech 10cm od ústí hlavnì, tak by to zpomalení nebylo tak velké. Otázkou je, jestli budeš schopný takto krátký èasový interval zazmamenat.
V pøípadì, že by jsi chtìl mít pøesnou ús￾ovou rychlost musíš zapoèítat odporovou sílu vzduchu, která narùstá se zvyšující se rychlostí nelineárnì. Èímž se poèítání o hodnì zhoršuje. Tuším, že už nìkde ve fóru byly napsány nìjaké vzorce, které by se mohly použít.
Ještì to vyzkouším a potom napíšu.

Balistika http://www.balistika.cz. Pokud se nìkdo bude tímto zabývat zde je šikovná stránka

S pozdravem Greg.vs

Greg.vs

#65 Příspěvek od Greg.vs »

Vypujèil jsem si manuální airsoftku G36 STTi, se zvýšeným trnem. Støelivo 0,25g.
Mìøení a výpoèty ukázaly na rychlost 100m/s. Bohužel pøesnost není nijak výborná. A pochybuji o tom, že by tato zbraò této rychlosti dosahovala i s dostøelem nad 50m.
Test na 10cm
Pøi výstøelu není zcela jasné kdy kulièka opustila hlaveò. Na záznamu je mnoho zvukù vycházející ze zbranì, které mìøení zkresluje. Støílel jsem do plastové krabièky, která nedìlala pøíliš velký hluk. Plech momentálnì nemám k dispozici.
Test na 3,8m
Tento test probìhl celkem v pohodì, ale poøát je tu ten problém se zjištìním zaèátku mìøení. Ale zase zde byla kulièka zpomalena vzduchem.
Tato metoda mìøení je spíše pro hluènìjší zbranì. Ale nezavrhuju ji. Já touto metodou budu mìøit daleko hluènìjší srandu jako je bramboromet. Ale pozdìji se k tomu vrátím a pokusím se tento problém vyøešit.

Mnoho štìstí pøi dalším bádání Greg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#66 Příspěvek od EKKAR »

Nějaký čítač s možností měřit čas nebo elektronické stopky s rozlišením aspoň na 0,001s a k nim tohle: http://www.hadex.cz/stavebnice-moduly-d ... zev-page-2 katalogové číslo W820 nebo W849 - laserová závora pro vnitřní nebo venkovní použití. Interní stojí v Hadexu 390,- Kč, externí (venkovní) 550Kč,- . Ještě k nim mají i stopky za 930,-Kč (katalogové číslo W816) , jen nevím, jestli by byly schopné změřit tak krátký časový interval.
Howgh.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

GRaven

#67 Příspěvek od GRaven »



Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#68 Příspěvek od Cust »

copak se rychlost měří v milisekundách?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#69 Příspěvek od Atlan »

mozno to ma byt m/s :D

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#70 Příspěvek od ujosvec »

Třeba něco takového:

Obrázek
Dell INSPIRON N7110-Intel i7-2630QM-8G RAM-GT525M/1G-SSD-256G-Win8-64bit

Uživatelský avatar
radimsuk
Příspěvky: 2
Registrován: 03 říj 2009, 02:00

#71 Příspěvek od radimsuk »

Ahoj všem
náhodou jsem narazil na tohle forum, protože řeším podobný problém - měřič úsťovky pro paintball. Původně jsem to měl navržené stejně, jak tu píšete - odčítání času na krátkou vzdálenost pomocí fototranzistorů a čítače. Když ale vidím tu eleganci s jednočipem... :D
Jsem tak trochu nováček, elektroniku jsem stavěl naposledy před patnácti lety na škole, od té doby nic. Tudíž nějakou logiku ještě poskládám (zatím v simulátoru), ale z programování jednočipů si už pamatuju kulový :oops:
Můžete prosím k těm atmelům zveřejnit i použitý kód? Případně s ním pak i poradit? Rád bych to nejen obšlehnul, ale i pochopil co a proč to dělá.
A hned bych měl i jeden dotaz - proč je na schématu použit externí krystal? Mega má vnitřní hodiny, nebo ne?
Díky

Uživatelský avatar
radimsuk
Příspěvky: 2
Registrován: 03 říj 2009, 02:00

#72 Příspěvek od radimsuk »

Aha, hmm, už jsem to taky našel...
http://www.asportal.cz/modules.php?name ... le&sid=401

yx

#73 Příspěvek od yx »

D:\Textové dokumenty\Chronometr\fotky

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od hafca »

Trochu to tu oživím. Pokročil někdo v bádání nebo už to má dokonce postavené? Nebo se objevilo někde něco co je ještě lepší? Já nic jiného nenašel. :cry:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#75 Příspěvek od ujosvec »

Jojo jak jsem posílal to schéma:
Obrázek

akorát jinak ošetřený vstupy:
Obrázek

program v Bascomu mam

Odpovědět

Zpět na „Poradna“