Reprodukce frekvence nad 20kHz

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
joshtrneny2
Příspěvky: 2
Registrován: 29 srp 2009, 02:00

Reprodukce frekvence nad 20kHz

#1 Příspěvek od joshtrneny2 »

Ahoj všici,
jelikož jsem úplný začátečník co se týče elektra (postupně se učím), potřeboval bych poradit. :oops:

Na internetu jsem si našel nějaký návody na stavbu plašiče komárů pomocí astabilního klopného obvodu. Vše jsem pochopil, ale jedna věc mi nejde - reprodukce. V žádném návodu není totiž uvedeno, čím se to má reprodukovat, jen je tam napsaný piezo. Koupil jsem si v GME KPS-100, ale nějak mi to blbne - pouze to buďto šustí nebo chvilku - cca 5 sec - píská (slyšitelným tónem) a pak to přestane. Když změřím frekvenci multimetrem ukáže to, že je kmitočet nad měřitelnou hodnotou (20kHz), takže v 555 by (snad) problém být neměl.

Můžete mi prosím poradit, čím mám tento tón reprodukovat (frekvence je cca 21 - 30 kHz)? :?: Díky předem

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od p1p4 »

Piezo. Koukni taky v GM. Jsou to takový, zlatě vypadající, tenoučký kolečka s bílym kolečkem uprostřed.
A kdybys byl bohatej fajnšmejkr, tak si kup od firmy B&W kalotu s diamantovou membránou, která běhá snad až do 100kHz :lol:

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od MirrA1 »

No on je taky problém s tím, že tón nad 20kHz nemůžeš slyšet :D

Takže maximálně můžeš slyšet nějakej náběh, kdy bude frekvence nižší, ale samotný běh kdy se frekvence ustálí nad kmitočtem 20kHz už slyšet nemůžeš. Takže hold budeš muset věřit multimetru - a nebo si můžeš skusit postavit přijímač který ti to znovu převede do slyšitelného pásma.

Jinak reprodukuješ to obyčejným piezo měničem.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Když ti na to komáři nebudou reagovat, neznamená to, že to nefunguje. Jen jim musíš dát nějak vědět, že mají uletět. Třeba nějakým velkým nápisem v komářím jazyce.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Pokud použije opravdu dost velký akustický tlak, v komářím těle se energie přemění v teplo a dojde k destrukci komára. Vhodné je komáry pochytat a ponořit do ultrazvukové vaničky, je zřetelné, že jim to nedělá dobře a dají pak pokoj.

Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#6 Příspěvek od ceeert »

Nedělejte si z toho srandu,jestli to na komáry funguje,nebo ne.důležité je at se učí. Z 555 mas AKO předpokládám dobre zapojené,jen misto jednoho odporu dej trimr,abys mohl nastavovat frekvenci. Na vystup připoj obyčejné piezo(pozor da se koupit piezo se zabudovaným oscilátorem,které píská po připojení napájení-to je nevhodné) trimr nastav na slyšitelnou frekvenci a postupně ji zvyšuj az nic neuslyšíš.takto lze jednoduše zajistit funkci přístroje.pro ověření funkce je dobre se porozhlédnout po nejakem psisku,nejlépe sousedovic:) a připojit antikomár v jeho blízkosti. Kdyz se mu to nebude líbit,tak mas jistotu ze to funguje:):)
Ceeert

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petus »

Docela paradox,mám postavenej taky plašič komárů,ale vůbec jim to nevadí.Ale na myši to působí :D
Mám na plašiči tohle piezo http://www.gme.cz/cz/index.php?product=641-017 a funguje...na ty myši:D
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Zirafka »

Myši totiž slyší a proto jim to pískání vadí.

Jinak, lidé sice takto vysoký kmitočet neslyší, ale přesto jej vnímají a časem jsou z toho na prášky. U mámy se mi podařilo podobným pokusem spustit parádní migrénu a mě samotné to také nedělá dobře. A to slyším jen do cca 15kHz.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Proto je taky výhodné při používání některého ručního nářadí (brusky, bourací kladiva apod.) používat ochranu sluchu, obávám se, že nemalé množství hluku produkují v UZ oblasti.

Ano, myšky, hraboši a krtci na UZ reagují, sám jsem tak vyháněl hraboše ze zahrádky. Dokud byly baterky v přístroji, krtci a hraboši ryli jen u sousedů :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Pokud použije opravdu dost velký akustický tlak, v komářím těle se energie přemění v teplo a dojde k destrukci komára. Vhodné je komáry pochytat a ponořit do ultrazvukové vaničky, je zřetelné, že jim to nedělá dobře a dají pak pokoj.
nepoužívá se tu slovo komár jakožto slangový výraz pro člena/příznivce jisté levicové politické strany? :twisted:

Pokud použiješ opravdu velký akustický tlak, nebude to dělat dobře kdekomu :wink:

Slyšitelnost je evidentně závislá na věku a s ním spojených degenerativních změnách, moc 40+ letých lidí, co by bazírovali na výškáčích přes 20kHz asi nebude. Byly časy, kdy jsem nelibě snášel nahrávky na 19 cm/s oproti 9 (a nechápal lidi kteří to nerozlišujou) :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Proto je taky výhodné při používání některého ručního nářadí (brusky, bourací kladiva apod.) používat ochranu sluchu
nejen ruční nářadí, i sekací traktory používané pro nedělní závody zahrádkářů o nejvyfrézovanější trávník umějí dobře zhluchnout.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Už se k tomu pár měsíců chystám, že vemu zvukoměr, nasadím mu mikrofon do 35kHz (a co, klidně i mikrák do 100K, když ho mám :-)), připojím externí filtr a zkusím, co leze z bouracího kladiva nad 20kHz.

Komár... myslíš synonymum pro členy té strany, co se z nich vyrábějí červánky ? Aneb zaženeš je na kopec a rozstřílíš na mraky ? :D

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#13 Příspěvek od Zirafka »

Crifodo píše:Slyšitelnost je evidentně závislá na věku a s ním spojených degenerativních změnách, moc 40+ letých lidí
No to ti teda děkuji, do 40+ mi ještě pár týdnů zbývá :roll:

Jinak to, že sluchové prahy klesají s věkem je dávno známá skutečnost a setká se s ní téměř každý.

Jinak k reprodukci vysokých kmitočtů se dají použít i některé výškové reproduktory. Většinou to však jsou ty piezo, takže to vlastně neříkám nic nového.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Variola: není zač. Fyziologická dispozice se snad mění někde jsem četl už po pár letech u dětí, napřed slyší i hodně nad 22 KHz a pak jak tkáně rostou a tuhnou se hranice snižuje. Myslím že 20 jsem neslyšel už v 25.
Zvukaři od kapel a podobní exoti jsou na tom jistě hůř než astronomové na Kleti...

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#15 Příspěvek od Zirafka »

To asi jo, ale znám i dost lidí, co žijí v tichu a přesto neslyší více než cca 8kHz nebo i méně. Takže je to různé.

Já se jen ohradila proti nařčení, že mi je 40+ ;-) :P

Exoti z diskoték si koledují o značný problém, ale to je teprve čeká. Však oni si to pak vychutnají.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“