Zákmity

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zimi
Příspěvky: 6
Registrován: 29 bře 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Zákmity

#1 Příspěvek od zimi »

Zdravím,
mám invertujíci zesilovač. Kde řídím z uP skokově zesílení viz obr. Ale při přechodu z 3V na 1V mi vznikají nechtěné zákmity. Potřeboval bych se jich nějak zbavita a nebo navrhnout jiné zapojení kde by nevznikali. Pomuže mi někdo vyřešit tenhle problém. pls

Jěště dodám že řízení probíha s frek=10KHz

zimi

Obrázek

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od ViPali »

Skús pripojiť paralerne k 30k odporu kondík 330pF.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Tipujem to na horsiu stabilitu zapojenia, LF356 je relativne rychly a ak ho nemas dobre blokovany..

Uživatelský avatar
zimi
Příspěvky: 6
Registrován: 29 bře 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od zimi »

Cau,
-->ViPali
dik za radu urcite zkusim a zitra poreferuju, jen jsem se chtel zeptat jak jsi prisel na hodnotu 330pF ?

-->mihal
tim blokovanim jsi myslel blokovaci kondenzatory (100nF) od napajeni na zem? jestli jo tak ty moc nepomuzou :(

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

jakou má asi indukčnost ten obvod zpětné vazby a jakou má kapacitu rozepnutý 4066? zkus překopat zesilovač tak, aby se řízení zesílení odehrávalo na odporech v řádu 100 _O_ jestli zákmity zmizí vlivem zatlumení parazitního rez. obvodu. Na 10 kilech může skoková změna parametrů vyvolat tlumené kmity na parazitním L a C.

Uživatelský avatar
zimi
Příspěvky: 6
Registrován: 29 bře 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od zimi »

Koupil jsem v GM kondík 330p a pro jistotu jeste laditelnej 56p.

Těch 330p paralelně k 30k bylo hrozně moc už to nepřipomínalo kmity. Tak jsem použil ladící C a překmit ,na sestupný hraně, vykompenzoval.
Ale vzestupná hrana se škaredě zakulatila :(

Jěště zkusím vyměnit ty odpory jak radí Crifodo.

Jěště otázečka:
Kdybych použil neinvertující zapojení myslíte si že by to pomohlo ?
U neinverujícího taky spínat rezistor ve zp. vazbě?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Při zpracování jednotkového skoku stejnosměrného signálu vznikne nějaký ten překmit vždy - nějakou dobu trvá průchod signálu operákem, takže chvíli trvá, než na výstup dorazí signál srovnaný zpětnou vazbou.

Ten kondík paralelně k rezistoru ve zpětné vazbě sice poněkud zmenší strmost, ale jeho volbou si nastavíš, jestli ti vyhoví podkritické tlumení (nejaký ten překmit zůstane), kritické (bez překmitu, sešikmení čela ještě přijatelné), či nadkritické (čelo i týl impulsu zbytečně zkosené, jako s těmi 330p). Podle toho oscilogramu (jestli je opakovací kmitočet skutečně 10 kHz) mi vychází kapacita toho paralelního kondíku do 68pF, ale měl by vyhovět i menší.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od ViPali »

Prečo 330pF?
Pri pohľade na tvoj obrazok (vychádzal som z toho, že si kreslil presne) vidím, že zákmit predstavuje asi jednu desatinu času.
Keďže spätný odpor je 30k potrebuješ vyrobiť integračný člen s časovou konštantou t = 1/10kHz*10 (to je tá jedna desatina). Takže t = 1/f, f = 1/t; f = 1/(2*pi*R*C); C = 1/(2*pi*R*f) = 1/(6,28*30000*100000) = 1e(-9)/20 = 1/2 *10e(-10) = 0,5 *10(-10) = 50 * 10(-12)

Vhodná kapacita je 50pF. Na prvý pohľad je jasné, že výsledok je iný ako som uviedol skôr, ale musím priznať, že som to riešil z hlavy len v rádoch počas písania a zabudol som vydeliť tým 2pi.

Samozrejme že išlo len o doporučenie, pretože tá kresba vôbec nemusela byť presná, ale sám si videl, čo tá kapacita spravila so signálom.
Je to klasická PI regulácia.
Dal by sa tam vložiť ešte D člen (sériová kapacita) aby boli strmšie hrany, ale s tým sa treba pohrať.

Uživatelský avatar
zimi
Příspěvky: 6
Registrován: 29 bře 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

D clen

#9 Příspěvek od zimi »

Díky za radu i vysvětlení.
Mohl bys jěště napsat pls kam mám dát C pro strmost hran jak pises, hledal jsem to na netu ale nic rozumnýho jsem nenašel. dik

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od ViPali »

Tak opäť som sa pozrel na zapojenie a vidím, že spínaš pomocou 4066 signál, ktorý má medzivrcholové napätie 2 resp. 4V. Z charakteristiky CMOS obvodov je známe, že pri malých napätiach Uds majú veľký vnútorný odpor a veľkú parazitnú kapacitu.
CMOS zavretý má 10Mohm, otvorený pri Uds 15V cca 100Ohm. No pri Uds 4V môže mať až 1kOhm (aj viac).
Doporučujem, napájať z +-15V zväčšiť zosilnenie a výstupný signál deliť odporovým deličom a uvidíš čo to spraví.

Ide o to, že keď sa 4066 zavrie zmenší sa zosilnenie, Cp sa stratí a obvod v dolnej úrovni zakmitá. Keď sa 4066 otvorí, zosilnenie sa zväčší, výstupné napätie stúpne, ale sa objaví integračná (parazitná) kapacita Cp, ktorá spôsobí oblúčik na nástupnej hrane.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

ViPali: smekám svůj duševní cylindr, to je ono, k tomu není, co dodat.
Leda ENTER.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od ViPali »

Chcel som sa tu v krátkom pojednaní zamyslieť nad tým, ako mi dobre robí pochvala, ale tým ENTROM si to "podelal" takže teraz už nemôžem.

pre zimi:
predsa len ešte jedna rada, k 30k žiaden kondenzátor, ale k 12k+P paralerne cca 18pF

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

:prst:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“