Hlídaní pořadí fází

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Hlídaní pořadí fází

#1 Příspěvek od rezis »

Zdravím všechny
potřeboval bych poradit jak hlídat správné pořadí fází.
Abych to upřesnil. Postavil jsem si takový menší kompresor. Vzduch tlačí když se točí jakkoli a to je ten problém. Když se točí špatně nemaže se. U mě v dílně by to nebyl problém, ale často si jej půjčují opravdu dobří známí. A tam to problém je.
Jak tedy mám zaručit že pokud nebude dodrženo pořadí fází nerozjede se?
Díky za návrhy.
Kdyby bylo řešení nějaké levné nezlobil bych se
:wink:
Internet - metla lidstva

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Pri listovaní v časopisoch AR son nedávno našiel jednoduché zapojenie s dvoma tyristormy a dvoma LED, kde sa poradie určí pomocou zopnutia toho Ty, na ktorý sa dostane skôr otváracie napätie. Číslo si nepamätám, ale pokúsim sa ho znova vyhľadať. /ak to niekto skôr nenájde/.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#3 Příspěvek od DELONG »

Indikator sledu fází PE 11/1996 str18. alebo Digitální indikátor pořadí fází A radio 5/2000 str15.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#4 Příspěvek od kevin_mitnick »

levne? - nepotesim te.

Ale ja uz par let mam na cirkularce namontovano hlidani z dvojice rele HRN-55 od Elko-Ep (spolu asi za tisicovku) v kombinaci s dvojici 3F stykacu. Cele je to spolu s motorovou ochranou a on/off tlacitkem namontovano primo na cirkularu ve skrince SCAME - 16 modul. Cirkular obiha pomalu po cele te dire kde ziju a dodnes nikdo ze sousedu nedostal potrebu cokoli na nem predelavat.

Prvni rele hlida poradi fazi. V zavislosti na nem bud sepne stykac a provede reverzaci, nebo ne. Pak jde napeti na druhy hlidac, ktery skontroluje pritomnost vsech fazi+nulaku a v pripade ze je vse v poradku pusti napeti na ovladaci obvod druheho stykace. Tam je klasicke zapojeni start/stop tlacitka s pomocnym kontaktem. Za tim nasleduje softstarter s elektronickou ochranou od Moellera.

Cirkular ma uz pomalu 5 let, obiha vesnici jako putovni cena spolu s asi 4 redukcemi na ruzne zasuvky a zatim nikdo nemel potrebu cokoli predelavat, propojovat, nebo resit litajici pojistky...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Mohl by mi prosím někdo někam uložity ty sránky?
Na inernetu jsem našel http://www.st-temco.cz/HF3v1.pdf ale nelze nikde stáhnout program.
má-li to stát balík tak prostě kompresor přikroutím k zemi a udělám si rozvod vzduchu v plastu po garáži. Aspoň nebude skákat. A tím jsem s půjčováním skončil.

:(
Internet - metla lidstva

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Něco podobného jsem nedávno navrhoval pro jednoho zdejšího uživatele. Chodilo mu to dobře. :wink:
Přílohy
reverzace3.png
(21.54 KiB) Staženo 237 x

Návštěvník

#7 Příspěvek od Návštěvník »

Na to je potøeba procesor? 8O To nestaèí dvì D-èka?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Anonym píše:Na to je potřeba procesor? 8O To nestačí dvě D-čka?
Pokud s nima hodíš schéma tak není problém.
Internet - metla lidstva

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Jen takové ideovì-schématické schéma.
Přílohy
sledfazi.png
(1.5 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Yarda1 »

Třeba tady - str. 3:
http://www.lovato.cz/katalog/Lovato/kat ... ele_cz.pdf
Také existuje zapojení se třemi odpory, kondenzátory a doutnavkou ale tam se předpokládá součinnost s obsluhou aby nezapínala zařízení když nesvítí doutnavka.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ale na tu doutnavku se dá přece navázat fotoodpor, který bude snímán procesorem komunikujícím přes wi-fi s PC a ten bude po odeslání dat na mrkvosoft (pokud se nekousne) provádět reverzaci motoru. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle je střelený od pasu a pouze "ideově" v simulátoru, v OK stavu je na výstupu kolem 1V, při poruše či chybě fází přes 30V, bohužel poměrně vysokoimpedančních, takže nelze přímo spínat relátko.
Přílohy
bastl_faze.gif
(6.27 KiB) Staženo 116 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

ZdenekHQ píše:Ale na tu doutnavku se dá přece navázat fotoodpor, který bude snímán procesorem komunikujícím přes wi-fi s PC a ten bude po odeslání dat na mrkvosoft (pokud se nekousne) provádět reverzaci motoru. :)
To by se ten kompresor dřív zadřel než by mrkvosoft přišel na to že se točí blbě a něco s tím udělal :D
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od rezis »

ZdenekHQ píše:Tohle je střelený od pasu a pouze "ideově" v simulátoru, v OK stavu je na výstupu kolem 1V, při poruše či chybě fází přes 30V, bohužel poměrně vysokoimpedančních, takže nelze přímo spínat relátko.
Pěkné. Na aukru sem tam bývají za pár kaček SSR. To by šlo. Tedy aspoň mi to příjde schůdnější než kutit napájení pro relé ze tří fází najednou.
Internet - metla lidstva

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#15 Příspěvek od jandu »

Našiel som tú schému, ktorú som spomínal. Je to toto zapojenie:
Přílohy
indikátor poradia f.jpg
(120.41 KiB) Staženo 135 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“