Lupání při napěťových špičkách

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sairon
Příspěvky: 7
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

Lupání při napěťových špičkách

#1 Příspěvek od sairon »

Pořídil jsem si na kolej bedýnky Genius SP-HF2000X, protože mi přišly jako vhodný kompromis mezi cenou a výkonem. Jako první jsem dle rad z jiných fór zredukoval zemní smyčky na plošném spoji, čímž razantně poklesl klidový brum. Nicméně po převezení beden na kolej jsem zjistil, že si moc nerozumí například s lednicí nebo s lampičkou, kdy se při zapnutí těchto spotřebičů z beden ozve příšerné lupnutí (není nějak extrémně intenzivní, ale přesto dost otravné). A vzhledem k tomu, že se lednice pouští a vypíná docela často, je to o to horší. Lze tento problém nějak, alespoň částečně, eliminovat přímo v bednách?

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od echinus »

Tohle by mohl vyřešit síťový odrušovací filtr, najdeš v gme, apod...
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Síťovým filtrem se lupance jen o něco zeslabí.
Důkladná oprava všech spojů v instalaci kolejí by byla účinnější. Rekonstrukce instalace by to vyřešila téměř úplně a zbytek by šlo potlačit tím filtrem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Hill si vtipně vybral ekonomicky nejvýživnější variantu :D rekonstrukce instalace by mohla přijít i na pár mega (podle velikostí a stáří koleje a počtu doprovodných prací, jako rekonstrukce koupelen, přemístění rozvodny atd)... student obyčejně nemá možnost takovou akci iniciovat.
Jestli v bedničkách burácí i vypnutí lampičky 60W tak je spíš něco špatně v těch bedničkách resp. v jejich napájecím zdroji. Co to dělá když zalupeš s vypínačem a vstup zesilovače je uzemněný? Jaká je soustava v těch pokojíčkách, třívodičová PE+N+L nebo PEN+L? napáječ bedniček a komp je ze stejné zásuvky?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Já to vyřešil u svých bedniček úplnou demontáží trafa a nainstalováním DC-JACK (konektor co bývá třeba na laptopech na napájení) na zadní stranu.
Pak jsem vzal klasický tovární univerzální adaptér ze stabilizací a přemostil jsem mu diody 100n keramickými kondy. A pak jsem odpojil kontrolku napájení. Bedničky jsou v klidu tiché, žádný lupance a nesmrdí (na 80°C vyžhavený trafo zalitý nekvalitní impregnací uvolňuje pekelnej puch ještě pěkně dlouho)

Kolikrát ty Geniusácký repra pěkný paskvily. (třída do 1000KČ). Trafa v nich duní, kolikrát to šíleně brumí a výše popsaná úprava je kolikrát jediný způsob, jak je "odhlučnit"

Uživatelský avatar
sairon
Příspěvky: 7
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

#6 Příspěvek od sairon »

Síť tu nemám šanci prověřit, zkoušečku ani žádný měřák tu nemám a tuhle informaci mi na vrátnici asi těžko podají :D Výměna zdroje by asi byla taky finančně náročnější, v bednách je trafo 2x15V na 2A. Jinak trafo bzučí, ale je to slyšet jen při přiložení ucha na zadní stěnu, což není nijak hrozné. Asi tedy zkusím ten filtr, jak říkám, není to nijak moc intenzivní, výstižnější je spíš "praskání". Jaký typ by se sem konkrétně hodil a jak ho správně zapojit?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Zajímalo by mě, zda ta náchylnost na rušení ze sítě by zmizela, kdyby se kompletně vyměnil veškerá propojení PCB za sťíněný káblíky. A možná nějakej ten odrušovací člen z vysavače mezi výstup trafa a vstup do PCB.

Jo a někdy pomáhá, když otočíš vidlici u flexošňůry..

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

jo, zkus otočit vidlici a taky zkus zapojit ty bedničky na stejnou zásuvku jako je komp...

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od DjRix »

Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
sairon
Příspěvky: 7
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

#10 Příspěvek od sairon »

To jsem kontroloval, já tam mám šroubek správný, takže chladič kontakt se zemí má (zkoušel jsem to i měřit, samozřejmě).

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“