basy, výšky

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

basy, výšky

#1 Příspěvek od mckvak »

Nemá někdo schéma jak pomocí tranzistoru udělat korekce výšek a basů. Vim že nám to ukazovali ve škole, ale nobkreslil jsem si to. Pamatuji si pouze že tam byl tranzistor a poťák.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Třeba tady http://www.elektroakustika.cz/tw40.html
ale první vstupní tranzistor bych nevynechával.
Jindra

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od mckvak »

Díky je to přesně to co jsem potřeboval

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od mckvak »

potřeboval bych, kdyby mi někdo řelk jaké mám použít doučástky pro zdůraznění hloubek a výšek o (plus, mínus) 20dB. Vím, že je to hodně a pomalu na odpálení výškáčů, ale je to úkol.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Vzhledem k tomu, že tento korektor má v krajních polohách potenciometrů směrnici max. 6dB/okt., to je 20dB/dekádu, je třeba, aby minimální kmitočet (pro výšky) byl alespoň 10x nižší, než ten, na kterém tě zdvih zajímá, a maximální kmitočet (pro hloubky) nejméně 10x vyšší.
Píšu "nejméně"(či "alespoň"), protože na kritických kmitočtech má skutečná charakteristika o až 3dB odchylku od ideální lomené.
Samozřejmě odporové děliče vzniklé z náhradního schématu, v němž vynecháš kapacity, musí spolu se zesílením tranzistoru tento zdvih umožnit.

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od mckvak »

Hill: Jsem rád že mi odpovídáš ikdyž se ptám skoro na blbosti. Tady jsem si našel simul. program http://www.duncanamps.com/tsc/ (zapojení James) . Zkouším to už dlouho, ale nějak mi to pořád nejde nastavit vyzkoušel jsem všechny hodnoty a nějak to nevychází. Nepodíval by ses na to a neřekl mi jaké hodnoty součástek musím použít, aby bylo zdůraznění/potlačení o 20dB.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“