Goldstar, problém s připojením přes SCART

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

Goldstar, problém s připojením přes SCART

#1 Příspěvek od alanoid »

haky píše:...ale když jsem strčil SCART kabel od DVD do TV, tak přestalo jít všechno OSD. Když jsem ho vyndal, zase šlapalo normálně.
Zdravim, mam naprosto stejny problem se starsi televizi GOLDSTAR (sasi PC-04A -foto-). Kdyz k ni pripojim jakekoliv i vypnute zarizeni pres SCART, tak prestane jit OSD+teletext. Respektive oboji jde, ale velmi velmi slabe, je to opravdu jen mlhave videt pouze na cerne obrazovce, jinak v beznem provozu ani nahodou.

Kdyz zarizeni pripojene pres SCART zapnu, tak se TV prepne na AV vstup a situace je stale stejna navic s tim, ze se pomoci ovladace jiz nemohu dostat na TV vysilani. Porad tam vysi ten AV vstup, respektive bych rekl, ze se do toho TV obraz opet velmi lehounce az neviditelne primichava. Na TV se dostanu pouze vypnutim zarizeni na SCARTu.

Divne, nevite v cem to muze byt?

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#2 Příspěvek od Burajko »

A co takto zmerat skopom vystup RGB + FB z procesoru ? 8O
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#3 Příspěvek od alanoid »

Dekuji, ale osciloskopem bohuzel nedisponuji, i kdyz pracovat s nim bych zvladnul. Omlouvam se, ze pisi do profi sekce, ale toto vlakno zde jiz bylo ac evidentne moc profi neni. :)

Nebylo vhodné v něm pokračovat, je o zcela jiném typu TV. Rozděleno a přesunuto. Pokračujte prosím zde, děkuji. Killroy

--> Uznavam a omlouvam se. I kdyz je to diskutabilni, ponevadz je pomerne zvykem cloveka na forech hned zkraje sprdnout, ze se jeho dotaz 10x resil a ze ma hledat a nezakladat nove vlakno. :)

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#4 Příspěvek od alanoid »

Nebudu tvrdit, ze jsem to vyresil ba dokonce opravil, ale 'poradil' jsem si. Vypojil jsem na SCARTu pin 16 diky cemuz se opet zacalo zobrazovat OSD+TXT. Se set-top-boxem se zdalo vse v poradku, ale s DVD to stale bylo pochybne, do OSD se primichaval obraz. Takze jsem vypojil jeste RGB piny 5,7,9,11,13,15 a obrazově je vse OK. Jeste jsem tedy vypojil pin 8, ponevadz kdyz bylo pres SCART neco zapnute, tak jsem se nemohl dostat na TV vysilani.

Kdyby mi na zaklade meho bastleni mohl nekdo vydedukovat co je vlastne v te TV spatne, tak mu budu vdecny. :)

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od xmurgi »

Odpojenim spominanych pinov si v podstate odlahcil vstup pre obrazovkovy zosilnovac a pouzivas len kompozitny vstup. Kompletny SCART kabel si zjednodusil na osekanu verziu. Pri pouziti RGB vstupu sa na TV obchadza cele spracovanie video signalu a zo scart-u sa priamo budia koncove obrazovkove zosilnovace. Otazka znie skor, ze ci je problem niekde v oblasti RGB zosilnovaca alebo sa moze jednat o nechcenu vlastnost daneho modelu TV nakolko pri pouziti RGB vstupu mozes na TV regulovat len jas ostatne veci okolo obrazu sa regulovat nedaju. Co sa tyka nemoznosti prepnut TV z AV modu, niektore TV maju pri pritomnosti ovladacieho napatia 12V na scarte zablokovanu moznost spatneho prepnutia na TV.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#6 Příspěvek od Duvsan »

Nevidím schému, ale nemá to zoskratovaný alebo prerušený prepínač (tranzistor alebo IO)?

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#7 Příspěvek od jopo166 »

Mam obdobny problem ked pripojim cez scart satelitny digitalny prijimač nejde mi teletext asi tieš budem musieť dať preč piny zo scartu TV GOLDSTAR 2191X a ak vyberiem v satelitnom prijimači len položku RGB obraz sa posunie asi o 1cm dolava

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#8 Příspěvek od vladodyno »

Tiež som takýto prípad riešil "okresaním" kábla. Prosto urobiť z neho jednosmerný.

Uživatelský avatar
shleha
Příspěvky: 194
Registrován: 25 led 2011, 01:00
Bydliště: Humenné SR

#9 Příspěvek od shleha »

V TVP chyba nebude,je to vlastnosť,podobne ako u C445.Prerobiť scart,alebo vymeniť TV za inú.Obvykle stačí prepnúť výstupný signál zo zdroja signálu z RGB na CVBS :wink:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Ještě jsem neměl v ruce zařízení,které by produkovalo lepší obraz přes RGB než přes CVBS :wink: To jen tak na okraj...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#11 Příspěvek od Duvsan »

Já už áno.

Uživatelský avatar
Kopas
Příspěvky: 72
Registrován: 03 úno 2011, 01:00
Bydliště: Poprad

SCART

#12 Příspěvek od Kopas »

čo mám ja skúsenosti, tak tieto staršie príjímače (ako napr. naše (TESLA,OTF) kde sa používal videoprocesor MDA/TDA 3505,tak tento mal len jednu skupinu externých vstupov (R1,G1,B1,P1), na ktoré sa privádzali externé zdroje signálu napr. zo SCART-u. Keď bolo v TV na tento alebo obdobný videoprocesor zapojené na tieto externé vstupy OSD príp.TXT, tak po privedení externých vstupov cez SCART bol tento signál rušený/zmiešaný. V našich TV to čiastočne bolo vyriešené procesorom TDA4580,ktorý mal dve skupiny externých RGB vstupov-jeden pár pre OSD a druhý pár pre TXT(PIP)+SCART, no aj v tomto prípade,ked bol do tohto typu TV zavedený zdroj signálu cez RGB vstup zo SCART-u, tak pri aktivovaní funkcie TXT/PIP na TV bol tento signál rušený/zmiešaný a TXT nebol zasynchronizovaný. V tomto prípade bolo najlepším riešením z kábla SCART odpojiť PIN-y pre ext.RGB vstupy a pustiť do TV klasický videosignál cez PIN 20. V tomto spôsobe prepojenia sa uvedené chyby už nevyskytovali a OSD,TXT a PIP fungovali bez chýb. Tento "problém" bol úplne odstránený u novších typov riadiacich mikroprocesorov napr. PD78018FY,ktorý signály ako OSD,TXT a PIP/POP už neposielal do videoprocesora TDA8376 cez RGB, ale cez zbernicu SDA,SCL a kódovanie týchto signálov a budenie výstupov RGB už zabezpečoval samotný videoprocesor cez vstup R2,B2,G2,P2 a vstup R1,B1,G1,P1 bol využitý len čisto na prenos signálu zo SCART-u,takže v tomto type TV sa už prenášaný FULL signál cez SCART nerušil so signálom (OSD,TXT,PIP) z TV.
Konajme vždy tak, ako by nebolo možné zlyhať, a budeme mať vždy úspech .... :-)

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“