Rozdil v symetrizaci sklad. dipolu a otev. dipolu

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
kulikus

Rozdil v symetrizaci sklad. dipolu a otev. dipolu

#1 Příspěvek od kulikus »

Jaky je rozdil mezi sysmetrizacnim clenem otevreneho dipolu a skladaneho dipolu na http://www.pira.cz/adipol.htm ? U otevreneho dipolu je navic v obou vetvich koax vedeni L/4, jehoz transformacni efekt mi v tomto pripade prijde neoduvodneny. U otevreneho dipolu ma kazde rameno cca 75 ohmu, transf clen je spoji paralelene v protifazi takze vysledna vstupni impedance trans. clenu bude 75/2 ohmu. Proc tam jsou ty dva useky L/4 navic? Dekuji

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

U otevřeného dipólu potřebuješ balun 1:1, t.j. transformaci symetrické antény na nesymetrický koax při zachování impedance, proto ty opičárny s koaxem, jinak anténa šilhá.

U uzavřeného transformuješ koax na symetrickou anténu + impedanci z 75 na 300 ohm.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

kulikus

#3 Příspěvek od kulikus »

Totiz - resim pripojeni delane YAGI s otevrenym dipolem (PE4/08) na 50 ohmu koax pro WiFi. Je nejaka symetrizace pro symetr 75 ohmu (otevreny dipol) na nesym 50 ohmu(koax)? Zatim to vypada, ze kdyz pouziji symetrizaci 1:1 budu na tom hur nez pri 1:4, ale ani jeden neno optimalni.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tohle bych použil zjednodušenou transformaci navinutím pár závitů koaxu na vhodné dielektrikum - tady už asi nějaký plast a na transformaci impedance bych se vykašlal.

Primárně má všechno řešit anténa, dohánět to klubkama koaxu je už nouzovka, hlavně kvůli vodě, námraze atd. Nevím, proč počítají anténu na 75ohm, když se dá spočítat na 50 (to AR jsem nestudoval).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

malý přípodotek, jaké přednosti vidíš v použití dipólu pro 2,4 GHz pro wifi? Není to ani směrové, ani nesměrové, nutný přívod a ty symetrizační opratě svými fyzickými rozměry poznamenají elmag. pole v blízkém okolí, neudělal by stejnou službu jen nějaký vertikál, který znesymetrizovat nepotřebuješ?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#6 Příspěvek od Maskot »

No jo on ale vyrabi Yaginu ne jen dipol :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

To je pravda, já jsem přehlídl ten odkaz za PE kterou tu stejně nemám.
Je to patrně návod který skončil předčasně před řešením připojení? :roll:

na tyhle kmitočty mi připadá účelnější (když jde o směrovost) tradiční plechovka nebo horn, včetně toho bezproblémového přizpůsobení. Asi i výrobně snadnější.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#8 Příspěvek od Maskot »

S timto vrele souhlasim.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dobře chodí i log-periodický "stromeček", vystřižený z plechu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Ubastlil bych variantu HB9CV z 2,5mm nebo silnějšího Cu drátu (nezapomenout na zkrácení vlivem změny štíhlosti) a kratší dipól umístil na místo zářiče v Yagi-Uda. Takhle udělaný zářič má možnost i optimální transformace na 75Ω nesymetrických pouze patřičně rozměrovaným fázovacím vedením.
Podívej se sem: http://www.radio-foto.net/radio/hb9cw.php
nebo sem: http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm , dovíš se víc.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

kulikus

impedance osmièkové anteny

#11 Příspěvek od kulikus »

Postavil jsem osmièkovou antenu pro WiFi. Drat prùmìru 2 mm tvoøí dva sousedící ètverce o stranì 31mm, které se "dotýkají" svými rohy. V tìch je pøímo pøipojen koax 50 ohmù. 18mm pod plochou osmy je vodivá plocha jako reflektor. Teï jsem našel jinde, že ètverec o stranì lambda/4 má v rohu impedanci 300 ohmù. Ta osma jsou dva ètverce paralelnì. Je tedy výsledná impedance 150 ohmù a ja bych mìl poøešit pøizpùsobení pro koax 50 ohmù?
Stavební návod to nemá podchycené. Jen mi prosím potvrïte nebo zavrhnìte moji domìnku. Dìkuji.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“