automatické přepínání rozsahů měřiče napětí

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

automatické přepínání rozsahů měřiče napětí

#1 Příspěvek od apam »

Dobrý den,

stavím měřič veličin s atmegou128 a narazil jsem na problém s hardwarovou vstupní částí. Neví někdo jak je řešeno hardwarem automatické přepnutí rozsahu při překročení maximalni stanovené vstupní hodnoty a ochrany proti případnému celkovému překročení maximální celkově povolené úrovně a následnému poškození.
Programové vybavení není problém.

Napadli mě nějaké cmos switche nebo relé ... no nevím raději si nechám poradit.

Díky za nápady.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od GeorgeB »

Napadají mě tři varianty. První je klasický přepínaný dělič pomocí jazýčkových relé(tak to má například osciloskop od vellemana http://www.velleman.eu/downloads/0/illu ... _k8031.pdf ) nebo přepínání pomocí analogových multiplexorů(odpor desítky Ohmů v sepnutém stavu by nebyl na závadu) a poslední možnost je přesný zesilovač s nastavitelným zesílením.

XXYYZZ

#3 Příspěvek od XXYYZZ »

Když vydržíš asi mìsíc, tak pøesnì to budeš mít v PE è. 12

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Bylo v úrovni té doby řešeno v AR asi před 30-ti lety . Bylo automatické přepínání rozsahů pro měřič odporů . Od spínání polovodiči (KF521) se přešlo na jazýčková relé a bylo i s hlídáním měřícího ústrojí proti přetížení . Stavěl jsem a po malých úpravách chodí dodnes .

Uživatelský avatar
apam
Příspěvky: 111
Registrován: 17 bře 2007, 01:00

#5 Příspěvek od apam »

BOBOBO píše:Bylo v úrovni té doby řešeno v AR asi před 30-ti lety . Bylo automatické přepínání rozsahů pro měřič odporů . Od spínání polovodiči (KF521) se přešlo na jazýčková relé a bylo i s hlídáním měřícího ústrojí proti přetížení . Stavěl jsem a po malých úpravách chodí dodnes .
takže řešením jsou relátka?

xxyyzz - měsíc nemám, stačí když budu vědět co je nejlepší použít hlavně co se týče spolehlivosti, ceny a jednoduchosti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

11/77 , 1/78

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

5ešením může být kupa relátek (nejlépe jazýčkových), nebo vhodná síť operačních zesilovačů a analogových multiplexerů, nebo spínačů, taky existupí přímo programovatelné zesilovače na jednom čipu.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“