IBM Thinkpad T2x a T3x

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Macros
Příspěvky: 41
Registrován: 13 bře 2008, 01:00

IBM Thinkpad T2x a T3x

#1 Příspěvek od Macros »

Zdravim,
dostal sa mi do ruky starsi notebook thinkpad T20, ktory zrejme trpi syndromom "BOD" Blink of Death, nejde zapnut len blikne ledka power. Na zahranicnych forach som cital o tomto probleme, kde boli riesene rozne priciny a rady ale na 100% sa prava pricina nikdy nepotvrdila. V jednom vlakne tu to riesil rezis ale chybu popisal velmi strucne ako studenta pod MAXIMom. Prezeral som MB zhora aj zdola, premeraval som ale nic som nezistil. Tiez som sa docital, ze podobnym problemom trpeli aj ine notebooky. Preto chcem skusit stastie v tejto domene ci sa niekto s danym problemom nestretol alebo ho neriesil. Do servisu sa neoplati davat ani kupovat novy MB. Rad by som ale chcel vediet pricinu preco niektore notebooky jedneho dna povedia dost a uz sa nezapnu. Budem vdacny za kazdu pomoc.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

rezis tehdy v tom tématu splantal dvě věci dohromady. Měl jsem tam studený spoj. Ten jsem našel že přitlačením na maxe se to rozjelo. Jinak klasika studenti pod maxem je třeba u acer TM290 apod.
U těch ibm toho může být hodně. Třeba T40-43 z 99% povolené BGA VGA čipy. R30 - studenti na paticích RAM. Takže ve Tvém případě to může být cokoliv. Od blbě flashnutého biosu, přes studenty až po vadné cpu.
Na toto se nedá poradit.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
jalma
Příspěvky: 43
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od jalma »

Zdravím, mám problém s IBM T42, jestli se zapne nebo ne závisí na určitém prohnutí a vypodkládání notebooku. Co si mám představit pod pojmem povolené čipy BGA VGA a jak toto zkontrolovat? Můžete upřesnit? Děkuji.

Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od MartasBrno »

Využiji tohoto tématu. Mám tu svůj starý NTB IBM ThinkPad T22, který mi asi půl roku odcházel stylem, že se kousnul (bios vyhodil modrou s popisem chyby - která al enevedla k cíli), nebo vypnul, anebo měl problém se zapnout. Vždycky problikla ledka a to je vše. Dnes, kdy už je mrtvý nadobro ani neblikne a připojený adaptér cykluje. Svádím to na zdroj, ale nevím. Hledal jsem na desce zkratované kondydokud to ještě nějak fungovalo, ale bohužel. napájecí napětí co jsem intuitivně našel byly věrohodné. Poradíte prosím?

Díky.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Puda »

Zdarec!
Tak s IBM rady T2x jsem toho uz zazil, docela me dostalo jak jsou 🤐 postaveny, protoze pri prenaseni otevrenyho ntb se prohyba deska prave v miste kde je chipset.
Kamos mel T20 a ten mi vzdoroval snad rok, pak jsem uz byl tak nastvanej ze sem si rek, skusim prepajet BGA a ejhle - od te doby je stoprocentne funkcni, mezitim jsem ale na aukru koupil 2 polofunkcni ntb a jeste asi 4 desky :-D , dohromady jsem jich dal nakonec 5, zbyly mi dve desky co po dvou hodinach chodu tuhnou. Tak jsem prave dost cumel jak IBMka umiraj-
do te doby jsem si rikal ze IBM jsou asi nejlepsi ntb, ale rada T2x me presvedcila o opaku -dyk vydrzej jenom asi 10let :-D
to treba takovy compaq LTE jede i po 15 letech bez problemu
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od MartasBrno »

No, tak to je konec. To sám asi nenajdu. Nemám ani vybavení, ediný čím disponuju je elektrická trouba. když z desky očešu věci nápadně choulostivý, můžu ji potrápit třeba v té troubě? Jestli jo, jakej by běl být cyklus?

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od Giftmacher »

Koupil jsem na ebay flex kabel k tomuhle notebooku (údajně testovaný) a nemůžu rozchodit podsvícení. Poslali druhý (testovány part numbery FRU27L0640 a L0519) obojí funguje stejně- obraz je, ale podsvícení ne. CCFL trubice jsou OK, testoval jsem je na invertoru pro barevné katodové trubice do PC. Mám tady celkem čtyři originální invertory, z toho jeden koupený v servisu firmy VT Data a nejde to ani na jednom. Poradí někdo?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

A napatie a riadiace vstupy invertora si meral? Mozes mat zavadu na zakladnej doske.

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#9 Příspěvek od Giftmacher »

No vida, deska mě vůbec nenapadla. Možnosti měření mám omezené, ale základní desky mám ještě tři, tak je vyzkouším. Díky!

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#10 Příspěvek od Peedros »

MartasBrno píše:No, tak to je konec. To sám asi nenajdu. Nemám ani vybavení, ediný čím disponuju je elektrická trouba. když z desky očešu věci nápadně choulostivý, můžu ji potrápit třeba v té troubě? Jestli jo, jakej by běl být cyklus?
Pokud ti na tom notebooku zas tak nezáleží,můžeš to zkusit. Mám s tím osobní zkušenost, notebook HP DV5 1150, studeňáky pod GPU a snad i někde jinde, občas nešel ani zapnout, jen blikaly led CAPS LOCK & NUM LOCK. Je to sice prasárna, ale po zjištění,že v servisu za to chtějí zhruba 3 tisíce a je na to záruka půl roku a né vždy se to povede, jsem notebook rozebral, vyndal základní desku, vyndal CMOS baterii, procesor, paměti a šel jsem na to. Udělal jsem z alobalu kuličky, na které jsem desku položil na plech(!!! Těžké součástky - patice, solid kondenzátory apod musí být nahoře, jinak Ti to po zahřátí v troubě všechno vypadá na plech a můžeš to vyhodit !!!), troubu předtím rozehřál zhruba na 220 °C. Po zhruba pěti minutách ( trouba spodní a horní ohřev, bez větráku) jsem šoupnul desku do trouby. Po 9 minutách jsem troubu vypnul a trošku poodevřel dvířka od trouby - jen zhruba na 10 cm ,ovšem desku jsem nechal uvnitř v troubě. Takhle jsem to nechal hodinu chladnout. Deska to přežila v pořádku, kondenzátory (pevné dielektrikum) to přežijí v pořádku také. Jediné, co se trochu pokroutí, je krycí černá izolační fólie na základní desce, což ničemu nevadí. Notebook jsem složil, mezitím ještě jsem vyčistil větrák a chlazení, mimochodem pěkně za*raté, sundal vrtulku a namazal olejem na šicí stroje. Po složení fungoval notebook hned jako za mlada. Snížil jsem výkon procesoru ve správě napájení (nijak extra velký rozdíl ve výkonu jsem nezaznamenal, nicméně HW monitor značí příkon procesoru místo 30W bratru 11W a teplota, která již tak o dost klesla po vyčistění chlazení, spadla ze 70 na 47°C). Ovšem GPU začla opět zlobit zhruba po dvou měsících ( přikládám to 🤐 řešenému chlazení GPU a CPU společně, dle mě je snad i poddimenzované, případně únik náplně, těžko říct, zkoušel jsem zkusmo když jsem měl chlazení venku, a chlazení fungovalo). Takže jsem celou proceduru opakoval snad ještě dvakrát, koupil jsem v Alze nové polštářky mezi GPU a chladič. Zlobila už jen ta GPU, proto jsem obalil základní desku do alobalu ve dvou vrstvách, nechal pouze okénka na grafické čipy GPU a paměti. Od poslední opravy mi GPU drží 4 měsíc, musím zaklepat :), možná tomu pomohlo i vyndání baterie, notebook se opět o něco lépe chladí. Mám připravený měděný plíšek o síle cca 5 mm, který hodlám vrznout místo silik. polštářku mezi GPU a chladičem, v případě že začně GPU zase zlobit. Rozebírání notebooku také není problém, po 3 rozebíráních to má člověk nacvičené, rozborka a složení mi dohromady zabere zhruba 30 minut. Základem je vyšroubovat všechny šrouby, které jsou viditelné, i pod všemi kryty, občas blbě viditelné. poté opatrně plasty páčit. Tím se uvolní další šrouby, dostaneš se pod klávesnici a máš vyhráno. Jen je třeba si značit co kam patří, v mém notebooku jsou tři délky šroubů, takže na to pozor.

Jinak na troubu nedám dopustit, před rokem a něco jsem koupil na Aukru netestovanou nVidia 8800 GTS (G80 - 640MB) za 400 kč, která samozřejmě házela artefakty a nebyla schopná najet ani do Windows. Na ní jsem tu troubu poprvé otestoval. Neměl jsem co ztratit, sám jsem tomu vůbec nevěřil, nicméně grafika po složení normálně funguje, bez nějakého omezování výkonu. Jediná úprava spočívala v tom,že chlazení grafiky zvyšovalo otáčky ventilátoru až při cca 80°C, v Riva tuneru jsem tuto hranici posunul na 65°C a grafika k mé spokojenosti funguje přes rok. Svým výkonem bohatě stačí i na dnešní hry, je to sice přímotop, ale nejsem extra hráč. Zhruba 4x do roka si něco zahraji, ovšem přestává mi to bavit po třech dnech) Nepopírám, že je trouba prasárna, správně by se deska měla předehřívat kvůli pnutí, na reflow jsou předepsané určité teplotní cykly, nicméně věci fungují

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od Giftmacher »

LCD jsem rozchodil, ale pořád mi nejde PS/2 a USB. USB Myš s redukcí na PS/2 svítí, ale když v biosu zakážu trackpoint, systém (Win98SE) žádnou myš nenajde. USB nejde vůbec, ale ve správci zařízení žádné vykřičníky nejsou, USB kontroler by měl být v pořádku. Že by IO board?
Edit: Je to asi základní deska, poblíž napájecího konektoru jsem objevil spálený tranzistor a s jinou deskou šlo USB, ale zase ne obraz. :?

Uživatelský avatar
delis
Příspěvky: 74
Registrován: 10 črc 2005, 02:00
Bydliště: Vyškov

#12 Příspěvek od delis »

Zdravím vás pánové, mám obdobný problém s NTB IBM T22, někdy jde zapnout, někdy ne, když se rozjede, tak za chvíli padne. Při správném prohnutí se třebas zase na chvíli rozjede. Tedy nějaký studeňák. Noťas jsem rozhodil s tím, že základní desku zkusím upéct, ale z obou stran jsou těžší věci, na horní nějaké cívky a větší kondenzátory, patice pro CPU a ze spodní strany grafický čip, slot pro paměti a další větší součástky. Mám obavu, aby mi to nepopadalo do plechu. Takže uvažuji, zda zkusit troubu či na začátek horkovzdušnou pistoli na grafiku a čipset. Má s touto deskou někdo zkušenosti, zda součástky ze spodní strany neopadají.
Pak mi nejde ještě vytáhnout procesor, patřičným šroubkem jsem pootočil, aby se uvolnila patice, ale nejde ven, je na to nějaký fígl, jak ho dostat ven, mám obavu, aby se nerozlomil. Díky za reakce.

Uživatelský avatar
dsmen
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2012, 02:00

#13 Příspěvek od dsmen »

fígl jsem vymyslel opatrne ze stran uchop cpu a paticovim sroubem pomalu toc na obe strany a mirne tahej nahoru a za chvili bude venku (mam s tim zkusenost. :wink:

Uživatelský avatar
dsmen
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2012, 02:00

#14 Příspěvek od dsmen »

dobry den potreboval bych radu jestli nekdo z vas nevi jak vylecti muj ibm t20 vzdy po zmacknuti startovaciho tlacitka jen problikne a nic drive blikal tek sem tlacitko mackal doslova jako 🤐 a spustil se a ted uz ani toto nejde predem diky za odpoved.

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#15 Příspěvek od derick »

Co sa tyka IBM T2x je jedna finta ako ich ozivit,aby nepreblikavali,ale startovali zakazdym.Treba prepojit 2 nozicky rezistorom na jednom svabe.Mam to vyskusane funguje to uz asi pol roka.
originalny text:
Bridging a resistor between pins 16 and 24 of the ADP3421 converter/controller might seem to fix the issue but I wouldn't think of it as a permanent, nor safe, solution. Pin 16 is the PWRGD signal (Power Good Output). When the system is turned on, the power supplies start up and are checked for proper operation by this controller. PWRGD is supposed to be near 0v at this time. When it determines that everything is at the correct voltage levels, the PWRGD pin goes "high" (a voltage near 3.3V; essentially what is being supplied on pin 24). Attaching a resistor between these two pins simply means that the PWRGD signal will always be high when the system is turned on. By forcing the ADP3421 to report that "all is well" to the rest of the circuitry, it will ignore any condition where the voltages are out of spec. This may cause some other problems beside the BoD. Think of it as substituting a blown fuse with a piece of wire: you'll get power back but unless you find out why the fuse blew out in the first place, you could be asking for more trouble.

Tu je link,je to na poslednej strane na konci:
http://www.thinkpads.com/forum/viewtopi ... &start=180

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“