Brum v subwoferu domácího kina

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

Brum v subwoferu domácího kina

#1 Příspěvek od Venda »

Mám na stole domácí kino Hool, kde je 5 zesilovačů z TDA2030 na menší repro a jeden zesík ze dvou TDA2030 zapojených do můstku, na subwofer, ten jako jedinej vydává při jakékoliv hlasitosti brum, klasickou "50" . V symetrickým napájení je pouze diodovej blok a 2 elyty 4700mikro, jeden na každou větev, žádná keramika. Oscil. mě na tom napájení ukazuje pilu zvlnění cca 100mV, ale ostatním zesilovačům to nevadí. Elyty v zesilovači jsou OK. Nevíte co by to mohlo být, může tam nějaký svinstvo pouštět vadnej diod. můstek ? Podle kámoše to dělá od začátku co byl nově koupený. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Může to být naprosto cokoliv, od mizerného TDA, které má malé potlačení vlivu napájení, špatná topologie plošáku, zemní smyčky kabeláže, pole síť. trafa atd. Změř tvar toho brumu, s čím koresponduje.

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#3 Příspěvek od Venda »

Sendyx píše:Může to být naprosto cokoliv, od mizerného TDA, které má malé potlačení vlivu napájení, špatná topologie plošáku, zemní smyčky kabeláže, pole síť. trafa atd. Změř tvar toho brumu, s čím koresponduje.
Je to neustále se opakující sekvence pilovitého průběhu, při přepínání MODE na 5,1 2,1 a další, to na chvilku přestane.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »

Teslácké MDA2020 jsem odepsal vždy špatnou symetrií v napájení. Nevím jak jsou na tom TDA20.. ale jak napsal Sendyx, zkontroluj vše. Podle mého chabého úsudku bych šel hlavně po napájení, diodový můstek, zvlnění a napětí jednotlivých větví. Je to můj názor, třeba to bude dělat úplně něco jiného.

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#5 Příspěvek od Venda »

vrky píše:Teslácké MDA2020 jsem odepsal vždy špatnou symetrií v napájení. Nevím jak jsou na tom TDA20.. ale jak napsal Sendyx, zkontroluj vše. Podle mého chabého úsudku bych šel hlavně po napájení, diodový můstek, zvlnění a napětí jednotlivých větví. Je to můj názor, třeba to bude dělat úplně něco jiného.
Je mi divný, že to vždycky na chvilku přestane při přepínání modů, než vybraný mod najede, tzn. že by to mělo být v signálu, který to vždycky při přepínání na okamžik odpojuje.To řídí dva šváby PT2322-S , pak to jde přes dva operáky TL084CN. Chtěl jsem to ošidit kondíkem 100nF na vstupu 2030, ale na brum to vůbec nereaguje. Je to nějaká kaše, tišťáky ulepený ještě z výroby, jedno místo odlepená měď, překlenutá drátama. Bez schématu je to moc divoký. :toilet:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

U můstkového zapojení s MDA2020 ani nepotřebuješ kdovíjak tvrdý střed zdroje - proud se uzavírá z plusu do mínusu rovnou reproduktorem.
Zkus přehodit výstupy k zesilovačům, tohle vypadá na to, že ti leze brum už z domácího kina a nevzniká v zesilovači.
Pak se uvidí.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od DjRix »

Hill píše:U můstkového zapojení s MDA2020 ani nepotřebuješ kdovíjak tvrdý střed zdroje - proud se uzavírá z plusu do mínusu rovnou reproduktorem.
Zkus přehodit výstupy k zesilovačům, tohle vypadá na to, že ti leze brum už z domácího kina a nevzniká v zesilovači.
Pak se uvidí.
Jak jsi to myslel Hille s tím přehozením? To není provedení vše v jednom? Nebo je zesilovač extra mimo přehrávač?

Jinak u zesilovačů s TDA 2030 se mi vždy osvědčilo vstup před kondíkem do IO zapojit tak 1k odpor na zem,ten TDA je fakt strašně citlivej na brum,skusil bych tohle,pokud je to živený z operáků,tak by to nemělo vadit.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#8 Příspěvek od Venda »

DjRix píše:
Hill píše:U můstkového zapojení s MDA2020 ani nepotřebuješ kdovíjak tvrdý střed zdroje - proud se uzavírá z plusu do mínusu rovnou reproduktorem.
Zkus přehodit výstupy k zesilovačům, tohle vypadá na to, že ti leze brum už z domácího kina a nevzniká v zesilovači.
Pak se uvidí.
Jak jsi to myslel Hille s tím přehozením? To není provedení vše v jednom? Nebo je zesilovač extra mimo přehrávač?

Jinak u zesilovačů s TDA 2030 se mi vždy osvědčilo vstup před kondíkem do IO zapojit tak 1k odpor na zem,ten TDA je fakt strašně citlivej na brum,skusil bych tohle,pokud je to živený z operáků,tak by to nemělo vadit.
Zkusil jsem navzájem přehodit vstupy pro subwofer a jiný kanál a je to to samý, takže brum je v celým zařízení, ale nejvíc se to ozývá pro dobrou akustiku ze subwoferu, zkusím ten kilovej odpůrek na utlumení vstupu. Díky.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

"Je to neustále se opakující sekvence pilovitého průběhu, při přepínání MODE na 5,1 2,1 a další, to na chvilku přestane."

Ta pila jaký má kmitočet ? Je to synchronní se sítí ?

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#10 Příspěvek od Venda »

Sendyx píše:"Je to neustále se opakující sekvence pilovitého průběhu, při přepínání MODE na 5,1 2,1 a další, to na chvilku přestane."

Ta pila jaký má kmitočet ? Je to synchronní se sítí ?
Kmitočet nedokážu zjistit, jsem rád že vidím průběh, mám starší oscil.

1K odpor před elytem na vstupu 2030 pomohl jen nepatrně. :cry:
takže zítra zajdu pro operák a zkusím to postupně měnit.
Blbý je že to dělá od začátku, takže jestlki je někde špatná hodnota odporu nebo čehokoliv jsem stejně v háji

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Když odpojíš kabely od televize, přestane to?

Jestli ne, tak to vypadá na vadný elektrolyt hned za usměrňovačem. Zkontroluj zvlnění napájecího napětí, případně, pokud má zdroj samostatný vývod pro vstupní signálové obvody (před koncáky), tak i ten.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Nechci chladit ničí opravářské nadšení, ale tak s 50% pravděpodobností jde o konstrukční vadu. Podobných krámů jsem viděl už mnoho a dost často to byla špatná topologie plošáku a zemní smyčky.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od DjRix »

S tím souhlasím. Jednoduchá pomoc: přeškrabat zemění u každého TDA2030 a spojit je drátama na zem filtračních kondenzátorů. Už jsem něco podobnýho dělal v jedný věži.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

To někdy může situaci ještě zhoršit....

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#15 Příspěvek od Venda »

To s výměnou švábů byla ode mě blbost, když je brum už někde od začátku.
Pouštím do toho signál z tuneru, když se připojím zkušebním zesilovačem na vstup je to v pořádku , ale hned za integráčem co řídí vstupy a módy "PT232" název přesně teď nevím psal jsem to na začátku fora, už je tam brum. Elyty jsem zkoušel ESRem a jsou dobrý.

Zkoušel jsem utlumit 2030 na vstupu menší kapacitou na zem, ale brum to nefiltrovalo.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“