Generátor s XR2206

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#16 Příspěvek od jandu »

trojuholník - ten je horší, než som si myslel. Od 0,5 vyzerá ako sínus.
Přílohy
trojuh. 0,1 MHz.JPG
(85.32 KiB) Staženo 84 x
trojuh. 0,2 MHz.JPG
(83.59 KiB) Staženo 98 x
trojuh. 0,3 MHz.JPG
(80.33 KiB) Staženo 91 x
trojuh. 1 MHz.JPG
(77.13 KiB) Staženo 96 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

A jsme doma. Takže tak do těch 100-200kHz. Já jsem si ten generátor taky zkoušela postavit a když jsem ty průběhy viděla, zase jsem ho rozebrala, tak vím o čem píšu :wink:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#18 Příspěvek od jandu »

Nie celkom - ten obdľžnik ide dosiahnuť tak, ako som vyššie už písal. Nábeh/dobeh 20ns /potvrdené s článku/ je reálny. Ten trojuholník - ten neviem. Až raz budem mať náladu a postavím ten generátor sám /chystal som sa na to, ale nakoniec som kúpil najprv ten malý, potom toho Hamega/ tak uvidím. Možno aj snaha vytiahnuť zo zariadenia maximum a v u mňa ten malý kúpený má vybudený KZ na maximum má na svedomí skreslenie. Zdá sa mi, keď som ho rozobral a pohrabal sa v ňom, tak pri menšom budení tá píla bola krajšia. Odtiaľ je aj skúsenosť so závislosti amplitúda sín./nastavenie pinu 3.

Rozhodne ale "všetky" parametre do 1 MHz nie je možné dosiahnuť. Sínus ale ide podľa jednej lit. do 1,8 MHz s tlmenín -3dB.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Octagon
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

xr 2206

#19 Příspěvek od Octagon »

Problem generatora s XR 2206 je, že sinus nie je sinus a obdlžnik nie je obdlžnik. Tie priebehy na foto su katastrofalne. Načo by komu bol takýto katastrofálny obdĺžnik? Záhada je, že v tom zapojení sa nenachádza ten povestný zákmit. Zaujímavý by bol pohľad na rozsah 1-10 kHz. Frekvencie nad 100 kHz ten obvod jednoducho nevie. To je, ako keď niekto trápi KC 509 na 500 MHz... :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Řekněte mi někdo, na co se v bastlířské praxi hodí trojůhelníkový průběh.
Řekl bych, že sinus je daleko potřebnější.

Dále, na co je v bastlířské praxi nutné, aby sinusovka byla špičkové jakosti?
Podle mě stačí pro běžné potřeby rádoby sinusový tvar, který poskytuje tento laciný a jednoduchý generátorek. To je nutno brát do úvahy. Ale podle mě je za málo peněz docela dost muziky.
Copak má každý doma měřič zkreslení nebo spektrální analyzátor? Většinou se přece stačí jen podívat, jestli zesilovač zesiluje, nebo jestli hrubě nezkresluje. Nebo je nutné vybudit nějaký laděný obvod. Na to nemusím mít generátor se zkreslením 0,05% .

Když někdo potřebuje opravdu strmé obdélníkové pulzy, tak taky většinou s proměnnou střídou, a k tomu se tento typ stejně nehodí.

Fakt je ten, že výrobci jsou velmi optimističtí ohledně horního kmitočtu. Dělají to všichni. MAX038 má být údajně do 20MHz, ale ucházející tvary jsou asi do jednoho dvou MHz.

Uživatelský avatar
Octagon
Příspěvky: 9
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

Pavel IFF

#21 Příspěvek od Octagon »

V zásade máš pravdu, na bežné meranie stačí aj menej kvalitný generátor. Kvalitný nf zosilnovač sa s tým nezmeria. Ale obdĺžnik je dôležitý k vôli prekmitom. Práve tie zaoblené hrany sú veľká závada a diskvalifikujú tento obvod. A nakoniec. V amaterskej praxi takmer každý zápasí s zákmitom na sínusovke a zataľ som nenašiel presnú definíciu tohto problému.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#22 Příspěvek od jandu »

Kvalita priebehov závisí od nastavení. Už som písal - to čo je na výstupe z IO nie je to, čo je na konečnom výstupe. Skúsim na budúci týždeň odkrytovať malý generátor a donastaviť výstupné tvary - sú totiž nastavené na max. rozkmit a potom dať fotky z priebehu obdľžnika na pine 11 a pre porovnanie z výstupu na rabičke. A ten zákmit na vrchole sínusovky? - je treba odpojiť napájanie pinu 11 pri sínuse / alebo druhé riešenie som videl skratovanie na kostru.

Inak nedá sa nesúhlasiť s PavelFF. Pre domáce, /ale aj servisné meranie/ nie sú potrebné priebehy s minimálnym skreslením. A pre laboratórne merania existujú a používajú sa laboratórne zariadenia.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“