Rušení procesoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

Rušení procesoru

#1 Příspěvek od kajus »

Mám zapojenej H mustek podle obrázku k procesoru picaxe, při spuštění motoru se po krátké době procesor restartuje, nebo jsou na výstupech nesmysly, potřebuju nějak odstínit rušení od procesoru. V elektronice jsem začátečník takže prosím nerozebírejte principy, spíš bych byl radši za nějaké schéma.
Obrázek

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Hlavni problem je to spolecny napajeni motoru a mcu. Nemas tam ani zadnej filtr. Nejprve muzes dat paralelne s motorem kerko asi 10 n. A pak muzes zkusit tlumivku mezi motor a mcu. To napajeni mcu taky koukam ani neblokujes, tak dej kerko jeste i tam, tak 100n.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

Re: Rušení procesoru

#3 Příspěvek od Andrea »

kajus píše:V elektronice jsem začátečník takže prosím nerozebírejte principy, spíš bych byl radši za nějaké schéma.
A jak chceš přestat být začátečník, bez pochopení (naučení se) principů?

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od eljaro »

docela odbážné řešní ! bud to zablokuj proti prunikům do procesoru a to jak motor tak buzení a nebo přejdi na ovládání čtyřmi vývody ! ale obecně spol napajení motoru i procesoru nevěští nic dobrého !

PS: omluvte pravopis dík

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od kajus »

dík du laborovat

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

je nejaky dovod preco motory musia byt napajane 5V. Ten filter do napajania uP tam budes musiet dat. alebo stabilizovat napajanie pre uP samostatne.

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od kajus »

tak dal sem na napajeni motoru 220uF a na procesoru jsem měl 10nF, takže jsem ho zvětšil na 100nF a už je to podstatně lepší. Možná je bude potřeba ještě trochu zvětšit ale už to konečně funguje, takže všem děkuju

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Lepší je rušení nevyrábět nebo ho odstraňovat přímo u zdroje než se ho pak zbavovat když někde něco začne padat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

No ono to učení je nejlépe vstřebávat i s praxí . Může číst 10x , že ss motor ruší . Nyní na to nezapomene ! I já jsem v letech přestupu na měšťanku vyplodil větu , která budila ještě dlouho veselí :"Táto co v těch knížkách vlastně máš ?"

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od eljaro »

praxe je asi nejlepší ale jak chceš odstranit rušení když netušíš že je součástí chodu zařízení - motoru ! Při otáčení komutátoru samozřejmě kartáčký jiskří - je to nutná součást komutace ! Odtranit jej nelze jen zatlumit pruniky do zdroje ! Další věc jsou popsané kondy na napajení pokud mají společnou napájecí zběrnici - pak bude jako tlumení sloužit ta zběrnice :D bude to vlastně cívka ! a co se týče GND no to je podobné ! V knížkách se otom sice člověk dočte ale teprve v praxi zjistí jak tyto informace se sebou souvisí !

PS:omluvte pravopis dík

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Já vím, já se moc omlouvám. Tranzistor, procesor a motorek jsem viděla jen na papíře a už je to pár let.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Ty jsi asi fakt chlapskobočně chycená , doteď nepadlo v tomto vlákně o Tobě a Tvém možném postupu žádné negativní stanovisko . A že si myslím , že by se ta maličkost s praxí mohla doplnit , to si myslím .

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#13 Příspěvek od Zmije »

BOBOBO píše:... chlapskobočně chycená..
http://www.youtube.com/watch?v=mWA9XBdyrXQ
Co znamená chlapskobočně? Ani google http://www.google.cz/#hl=cs&q=chlapskob ... apskobočně to nezná, je to patrně první výskyt tohoto slova na síti, tak si tě asi zařadím spolu s Jungmanem mezi české obrozence :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“