Velké disky ve FAT32

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan10
Příspěvky: 23
Registrován: 09 pro 2009, 01:00

Velké disky ve FAT32

#1 Příspěvek od Milan10 »

Ahoj, potřeboval bych poradit. Mám harddisk 120 GB a chtěl bych ho použít na PC s Windows Me. Ne jako systémový, ale jako druhý na zálohování atd. Jak na to nejlíp?
Napřed jsem ho chtěl rozdělit na 2 oddíly po 60 GB, a ty naformátovat do FAT32. Pak jsem zjistil, že F-disk ukazoval špatně velikost disku, nevíte jakou maximální velikost disku umí F-disk?
Pak jsem ho rozdělil na 2 oddíly na počítači s Win 2000, ale ta jedna jednotka na Mileniích nešla naformátovat, hlásilo to že disk je špatně připojen (nebo něco takového).
A ještě jeden dotaz - já jsem si vždycky myslel, že u FAT32 platí - čím větší harddisk tím větší clustery, u jednotek nad 32 GB byla velikost clusteru 32 kB, a teď jsem viděl disk 500GB naformátovaný do FAT32 a velikost clusteru byla 16 kB. Jak je to možné?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#2 Příspěvek od Zmije »

Moc si to už nepamatuju, ale s velikostí dísků jsou vpodstatě dva druhy potíží, jeden způsobuje BIOS při testování, některé starší BIOSy měly problém s diskama nad 32GB (ono těch hranic bylo historicky více), proto lze některé disky pomocí jumperu přepnout, aby se pro BIOS tvářily jako 32GB, potom ale win, které spoléhaly na hodnoty BIOSu (starší než win98) viděli jen 32GB, NT už na BIOS nespoléhají a detekují si velikost sami a zavedou si vlastní ovladač, tam problém není, pro starší win zase někteří výrobci disků dodávaly utilitku, která to řešila. Pro tebe z toho plyne, že bys měl použít novější fdisk, mě se osvědčil z win98 a po spuštění zapnout podporu velkých disků (ptá se na to hned po spuštění), nebo použít linuxovou live distribuci a použít linuxový fdisk.

Uživatelský avatar
Milan10
Příspěvky: 23
Registrován: 09 pro 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Milan10 »

Díky za rady, mě ale nejde o Bios, ten větší disky umí, a F-disk mám z Win Millenium, takže asi ten nejnovější, ale mám dojem, že usekává poslední číslici, že umí prostě jen 5-místá čísla v megabajtech, takže místo 117 000 MB ukazuje jen 11 700 MB jako celkovou velikost harddisku.
A co rozdělit ho na 2 oddíly ve Win2000? Budou s tím umět Milenia pracovat? Když ho ve Win2000 rozdělím a formátovat ho budu až v Mileniích do FAT32? Já jsem myslel že by měly ale jedna z těch jednotek nefungovala a nevím proč...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Asi nemáš poslední verzi fdisku. Dej si tam tu verzi co byla u Windows 98 SR2. Ty předchozí byly stejného ražení u Millenia i Windows 98 SR1 - ukazovaly maximálně tu velikost co píšeš.
Dá se to samozřejmě obejít i programy pro přípravu a úpravu disků, např. Partition Magic 8 atd. Pro OS starší než Wokna XP bylo omezení na asi 128 GB, takže ani část z disku 160 GB nešla použít. (Tedy mě se to nepodařilo)
Velikost clusteru si můžeš samozřejmě změnit na menší, ale pak je problém zase s režií.
Na 500 GB se dá použít taky FAT32, ale není použitelný pro W98 nebo Millénia. Mám dojem, že je to i tak trochu jiný formát než ten ten starý standardní FAT32, ale to bych asi kecal.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Přečti si tohle
http://www.linuxexpres.cz/distro/distri ... sich-disku
stáhni, rozbal a vypal si tohle
http://sourceforge.net/projects/partedm ... p/download
Já už jsem na používání naprosto hloupých diskových nástrojů od MS rezignoval a vše řeším na linuxu (včetně psaní tohot příspěvku).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mám 160GB na win98. Rozdělíš f-diskem na půlky nebo 1/3 a 2/3, výpočty ignoruješ a naformátuješ přes WINDOWS a průzkumníka. Doufám, že jsem to nepopletl.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Mám 160GB na win98. Rozdělíš f-diskem na půlky nebo 1/3 a 2/3, výpočty ignoruješ a naformátuješ POD WINDOWS. Doufám, že jsem to nepopletl.
Win98 umí LBA-48?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

ZdenekHQ píše:Mám 160GB na win98. Rozdělíš f-diskem na půlky nebo 1/3 a 2/3, výpočty ignoruješ a naformátuješ POD WINDOWS. Doufám, že jsem to nepopletl.
Hele, to se mi nikdy nepovedlo. Asi jsem to dělal blbě, ale rád bych viděl jak postupovat. Hodilo by se mi to na větší harddisk, kde bych dal jak XP, tak i W98 kvůli různým programům (vlastních).
Zkus to trošku víc popsat nebo odkázat na nějaký funkční návod.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Vogon »

Andrea píše:Win98 umí LBA-48?
WIN 98 samozřejmě nepodporují 48bit LBA a proto se domnivam, ze neni mozne pouzivat v tomto OS disk, vetsi nez 137GB bez nasledneho poruseni dat, protoze pouzivaji primou adresaci, nikoliv adresaci vztazenou k zacatku prislusne partition.
Ale nejsem si jisty jestli se jedna o fyzicky a nebo logicky disk.
Logicky disk ma prece svoji vlastni partition a jestlize OS adresuje od zacatku teto partition tak neni podpora LBA48 nutna. Nebo se mylim?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Však proto se to dělí. Neumíte číst ?

P.S. : http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=18058

P.S.2 : Mám WIN98SE + NSP z winpack.org, board je INTEL
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Vogon »

Umíme číst.
Děkujeme za infomace.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Takže neumí. Já jen že jsem zrovna minulý týden strčila do staré šunky s Win98 160GB disk a nevidím druhou partišnu.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Vogon »

FAT32 zvládá adresovat 2TB
Problém je v tom, že W2K a XP umí formátovat ve FAT32 nejvíce 32GB oddíl (Oprava přišla s SP1).
W 98/Me interně používají 32bitovou adresaci sektorů, tedy skutečně mohou pracovat s fyzickým diskem velkým maximálně 2 TB a tedy ho umí i formátovat
Problém je s ovladačem IDE disku, ESDI_506.PDR který používá 28 bitové adresování.
Pro disky používající tento ovladač je maximální velikost 137GB
Pro tento ovladač existuje placená záplata na LBA 48

Takže Andrea má asi starší ovladač IDE ESDI_506.PDR

Disků USB, SCSI se toto omezení netýká.

Jenom pododtýkám, že defrag a scandisk ve W98/ME neumí pracovat s oddílem větším než 137GB. DOSovský scandisc a defrag to umí.

Takže není problém mít ve Windows 98 disk třeba 500 GB.

Většina moderních ovladačů IDE disků podporuje LBA-48, například Intel Application Accelerator nebo ovladače k noějším VIA, Promise a dalším čipsetům.

Uživatelský avatar
Milan10
Příspěvky: 23
Registrován: 09 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Milan10 »

Děkuju všem za rady, vyzkouším a uvidíme :-)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

Tu máte (mimo iného pre Win98SE) driver na disky s 48-bit LBA: http://www.pcforum.sk/pro-majitele-win9 ... t9501.html

Na rozdelovanie disku používam Ranish Partition Manager. Má len 64 KB a dá sa hodiť na 3,5" disketu ako boot, takže je načítaný za 3 sekundy. Pracuje sa v ňom veľmi ľahko, disk mám rozdelený za pár sekúnd.

Keby niekto chcel Univerzálny USB driver pre Flash Disky, čítačky kariet, atď. na Win98SE, nech mi napíše, pošlem (alebo vložím sem v RAR, ak to pôjde). Sú to tri súbory, hneď nainštalované, nieje nutný ani reštart. Funguje aj na starých Pentium 1 - 120MHz, kde originál driver zlyhával pri zápise.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“