Vnitrni odpor akumulatoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Vnitrni odpor akumulatoru

#1 Příspěvek od forbidden »

Jakej byva vnitrni odpor tuzkovych NiCd a NiMH akumulatoru? Chci si postavit na tyto aku vybijecku, ale narazil jsem na drobnej problem, napr. pri zatizeni proudem 500 mA klesne na nem napeti na asi 950 mV coz se mi zda docela velkej pokles. Problem je, ze jsem chtel vybijeni vypnout pri poklesu na asi 900 mV a zaroven nechci cekat na vybiti moc dlouho, proto jsem myslel vybijet je vetsim proudem. Co mi navrhujete? Nastavit vypnuti treba u 400 mV? Nebo vybijet mensim proudem? Pokud nastavim vybiti na prilis maly napeti, tak asi bude zas problem s tim, ze pocase v klidu napeti na aku zase o neco stoupne a zase sepne vybijeni, musela by se tam dat asi nejaka hystereze.
Nejake napady?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Problém je že je to hodně závislé na typu článku a jeho stáří. Každý článek má taky určen vybíjecí proud. Pokud budeš nabíjet a vybíjet jen ty jedny tak bych nastavil menší vybíjecí proud. Vybíjet je na 400mV je myslím riskantní ony se totiž nesmíi ani hluboce vybíjet. Tuším pod 0,9V
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od brtnik »

pár katalogových listù s údaji a charakteristikami akumulátorù je na http://akumulatory.info/
alespoò pro zaèátek...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ked ma clanok vnutorny odpor prilis velky, tak je vhodny kandidat na vyhodenie. Sice sa nabije, ale nic neutiahne (ani motor vo walkmane) - stava sa to hlavne s NiMH. Vybijanie clankov nema velky zmysel. Pre spravne nabijanie je dolezita hlavne jedna vec - neprebijat. To znamena pouzivat deltaV na ukoncenie nabijania.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

A dělají se nabíječky, které nabíjejí NiMH AA články jednotlivě, tedy ne dvojici či čtveřici? Připadne mi, že po určité době NiMH aku ve fotoaparátu Canon A80 moc nevydrží, nevím, zda nezačíná být každý článek jiný.
Pozoruji to u aku Forever 2200 mAh, které mám necelé 2 roky, tam může být ale problém v tom, že jsem úvodní nabití prováděl zdrojem konstantního proudu a možná déle o nějakou tu hodinu déle, než bylo záhodno.

Ale zdá se mi, že začínám uvedený jev pozorovat i u asi rok starých článků Duracell 2300 mAh, které nabíjím od počátku nabíječkou Solid MW8168 (automatická s vybíjením, delta U).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Presne ten samej problem mam ja. Mam fotak na 4 aku a nabijim je vzdy soucasne v rychlonabijecce Sanyo NC MQR02 (mela by nabijet kazdej zvlast) a kdyz fotak signalizuje vybity aku, tak nektery clanky jsou jeste nabity. Nevim jestli je to rozptylem parametru, nebo co, ale proto jsem si rikal, ze bude vhodny ty aku obcas srovnat na stejnou uroven tim vybitim.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“