Osciloskop C1-94

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

Osciloskop C1-94

#1 Příspěvek od PetrDv1 »

Ahoj, mám prosbičku nemáte někdo dokumentaci k osciloskopu C1-94 (pokud možno v AJ, NJ - rusky neumím ani slovo) , zejména by mne zajímal manuál (sehnal jsem jej nedávno a nechci se do ničeho pouštět než si o tom něco přečtu).
Předem díky.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#2 Příspěvek od fredis »

Ahoj! Dokumentaci někde mám, mám na sto pro i český překlad!!Ta doku je asi? v angličtině, už nevím.Je to dlouho, co jsem ho prodal. Problém je v tom, že rekonstruujem byt a doku je někde ve sklepě v krabici.. Ale ve které?! Pokud bys vydržel, tak po novém roce se k tomu snad dostanu.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od TomasX »

Mám německou, ale je to 56 stran A5. Napiš o co máš zájem a já to zkusím oscannovat. Zatím nemám čas to scannovat celé.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Nauč se podle nějakého univerzálního návodu v tobě známém jazyce , jak se ovládá hodně jednoduchý osciloskop, a pak už budeš umět i s tím ruským. Stačí převodní tabulka na pár slovíček, co máš na čelním panelu.
Je to u všech stejné.

Tady máš na jiném osciloskopu překlad symbolů:
http://www.eldos.xf.cz/sekce/manualy/ma ... R-N313.jpg

Tady je schéma, i když rusky:
http://www.radiotechnikatabor.cz/tesla/C1-94.pdf

Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

#5 Příspěvek od PetrDv1 »

Děkuji všem za odpověď.
Nevíte, zda C1-94 má jemné doladění časové základny (myslím si že nená), případně jak se dá bez toho obejít?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Nemá, i když nevím přesně , co tím myslíš. Jestli plynule proměnnou (nekalibrovanou) časovku nebo jen rozladěnou proti specifikaci (to by mohlo jít doštelovat).

Bez plynule proměnné časovky se dá obejít snadno. Kdyby ti to moc scházelo,uvědom si, že za ty peníze nemůžeš čekat plnou výbavu. Léta jsem s C1-94 vystačil i bez této fičury. Přepínací poměr časovky cca 1:2, řada "1-2-5-10" je dostatečně jemný. Při plynulé změně (nezkalibrovaná časovka), neznáš údaj o čase (kmitočtu).

Pokud budeš požadovat více funkcí, budeš si muset pořídit něco lepšího(a taky většinou dražšího).

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od jade »

Také mám krátce tento osciloskop, nevím jestli funguje správně, ale zdá se mi, že se blbě synchronizuje. Když mám na časové základně přepínač v poloze 20 či 30 a rozsah "ms", tak se při doteku na sondu ukáže krásná sinusovka. Ovčem když chci zobrazit signál z oscilátoru asi 30kHz, tak nejsem schopen najít vhodnou polohu knoflíku, ukážou se jen dvě horizontální čáry, v nejlepším případě vyplněné hodně hustým svislým šrafováním. Snad by mělo jít zobrazit průběh signálu v rozeznatelné velikosti (šířce) a stabilní, aby stále neujížděl.
Uvažuji o připojení externí časové základny.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Možná máš vypnutou vnitřní synchronizaci. Druhý izostat sdola musí být stisknutý a třetí shora obvykle taky.
V poloze nadoraz proti směru hodin dolního přepínače máš kalibrační signál. Na tom si můžeš vyzkoušet zastavit obraz, jestli to funguje aspoň na 50Hz.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od jade »

Díky za pomoc, máš pravdu. Je to můj první osciloskop, takže ještě trochu tápu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

jade píše:... Když mám na časové základně přepínač v poloze 20 či 30 a rozsah "ms", tak se při doteku na sondu ukáže krásná sinusovka. Ovčem když chci zobrazit signál z oscilátoru asi 30kHz, tak nejsem schopen najít vhodnou polohu knoflíku, ukážou se jen dvě horizontální čáry, v nejlepším případě vyplněné hodně hustým svislým šrafováním...
A nezapomněl jsi pro těch 30kHz přepnout na jiný rozsah časové základny? Perioda je totiž 33us, takže bys měl zvolit rozsah "us". :wink:

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od jade »

S časovou základnou jsem kroutil furt dokola, až mi ten čudl zůstal v ruce.
Byl jsem už trochu nervózní... :roll:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

S časovou základnou se "nekroutí" furt dokola, není k tomu důvod. Pokud vím, že měřím průběh 30kHz, přepnu přepínač SWEEP na 10 a přepínač (tlačítkový) na us(nezmáčklé tlačítko). Tlačítko TRIG/AUTO v poloze AUTO(nezmáčklé). Pokud je problém se synchronizací, je možné přepnout na TRIG a otáčením regulátorem LEVEL průběh zasynchronizovat. Výsledkem je zobrazení 3 period signálu.
Hlavně to chce klid na přemýšlení. :wink:

Poloha tlačítka AUTO způsobí, že se časová základna spouští ihned po skončení předchozího činného běhu paprsku (volně běžící časová základna).
Poloha tlačítka TRIG způsobí, že časová základna čeká do okamžiku, kdy průběh signálu překročí prahovou úroveň, nastavenou potenciometrem LEVEL.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

masar píše:Poloha tlačítka AUTO způsobí, že se časová základna spouští ihned po skončení předchozího činného běhu paprsku (volně běžící časová základna).
Kdyby tohle byla pravda, jak je možné, že se i v poloze AUTO signál na stínítku zastaví, přesto, že nemá periodu soudělnou s dobou rozmítnutí paprsku?

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od jade »

Díky za vysvětlení :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Andrea píše:Kdyby tohle byla pravda, jak je možné, že se i v poloze AUTO signál na stínítku zastaví, přesto, že nemá periodu soudělnou s dobou rozmítnutí paprsku?
To co jsem napsal platí pro nezasynchronizovaný průběh. I v režimu AUTO je ve funkci regulace LEVEL, ikdyž podle mých zkušeností nepracuje se stejným výsledkem jako v režimu TRIG. Samozřejmě, že pokud dojde k synchronizaci, je konec s "volným" během časové základny. To je přece princip synchronizace - donutit oscilátor kmitat jinak, než by chtěl, nebo ne? :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“