Koncovy zesilovac a budici tranzistory

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martinsix
Příspěvky: 83
Registrován: 13 úno 2005, 01:00

Koncovy zesilovac a budici tranzistory

#1 Příspěvek od Martinsix »

Zdravim vsechny.

Uz tady celkem dlouho dumam nad jednim problemem. Postavil jsem si NF zesilovac http://www.ampslab.com/c300.htm , ktery nyni napajim pouze +-35VDC a provozuji uz pul roku na cca 50% vyst. vykonu. Tyto moduly mam celkem 4. Dva mam s plnym osazenim koncovych tranzistoru, zbyle dva maji pouze kazdy dva pary MJ1500x tran.

Protoze ale cely komplet pujde obcas ozvucovat nas maly herni sal, rozhodl jsem se vymenit napajeni za to ktere tam ma byti a to +-55VDC, abych vyuzil zesilovac na plny vykon. Jelikoz budu prekopavat DPS (kvuli usetreni mista, zaroven odstraneni nekterych neduhu), koukal jsem do schematu, ktere tran. muzu dat pouze na maly chladc, jelikoz nebudou topit.

Koukam koukam, a vidim ze budici tranzistory Q15 a Q16 jsou MJE340 a MJE350. V datasheetu je napsano ze max. Ic techto tran. je 0,5A. Koncove tranzisotry MJ15003 a MJ15004 potrebuji pri saturaci Ib=0,5A (s Ic=5A coz je max pri napajeni 50VDC). Jsou zapojene 4 paralelne, z cehoz mi plyne pro plne otevreni koncovych tranzistoru je potreba cca 2A. Tyto 2A ale tecou prez MJE340 (Ic).

Moje otazka, neni nahodou kazdy z budicich tranzistoru na kolektoru pretezovan? Nebo nekde v mem myslenkovem pochodu je chyba?

Diky za osvetu :) . Snad jsem ze sebe neudelal hlupaka.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od eljaro »

směšuješ mezní parametry s reálem ! ty koncáky mají proudové zesílení min 25 - při celkovém max proudu 5A jak popisuješ by bylo potřeba dodat max 0,2A do báze - celkem pak je jasné že ty budiče to vydrží !
taky tě napadlo že dáš jen jeden pár koncáků a také to pracuje - staticky bude rozdíl jen v tom že budou odvádět teplo sami - prakticky bude ten zesilovač dynamicky slabší - více výstupních párů vyšší dynamyka konce - a menší vnitřní odpor - jepší odvod tepla ! ty budiče to ale určitě chladit chce - teplé polovodiče mají vysoký tep. šum a ten pak zpracovávájí i ty koncáky a také pak zbytečně topí ! Toto je jen tak obecně a lze o tom napsat i celý román a těch je na netu dost stačí pohledat DPA zesilovače kolem nich bylo spoustu povídání .

PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
Martinsix
Příspěvky: 83
Registrován: 13 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Martinsix »

na
http://www.aldax.cz/index.php?tab=3&myo ... how=kotisa (bod c.4)
jsem nasel stejny problem. Dokonce uvazuji stejne jako ja :) .

K tve uvaze, dobra, sekl jsem se s velikosti Ib, ale stejne pokud vynasobim 0,2A*4=0,8A . Stale mnoho. Chapu ze na tranzistoru nebude tahle hodnota porad, ale radsi bych to dostatecne dimenzoval, nez pomalinku zabijel cely zesilovac.
Takze vymena za 2SB649A a 2SD669A me shodi kamen ze srdce (dokonce maji i stejne pouzdro).

A jeste jestli mohu polozit dalsi otazku, slo by bez vetsich uprav pouzit v zesilovaci tento typ koncovych tranzistoru - MJL3281AG a MJL1302AG ?
Maji trochu jine parametry. Potom jsem nasel jeste MJL21194G a MJL21193G, ktere se blizi svymi parametry MJ15003(4).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Martinsix píše:K tve uvaze, dobra, sekl jsem se s velikosti Ib, ale stejne pokud vynasobim 0,2A*4=0,8A . Stale mnoho.
Mohl bys prosím vysvětlit, jak jsi přišel na to, že koncovými tranzistory poteče 20A?

Uživatelský avatar
Martinsix
Příspěvky: 83
Registrován: 13 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Martinsix »

Jaj, no tak to me netrklo ze tolik prez ne vlastne nepotece.

Jestli dobre uvazuji, tak cely zes. je staven na 300W vystupniho vykonu. To znamena ze pri napajeni +-50VDC potece prez jednotlivy konc. tran. maximalne cca 1,5A, na coz pri Hfe=25 je potreba Ib=60mA.

Takze vlastne celkem prez budici tran. tece maximalne 0,24A, je to tak?

Edit: Omlouvam se Eljaro-vi, jsem spatne precetl tvuj prispevek, mel jsi pravdu. Pardon.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od eljaro »

nu vidíš a to jsou min zaručené parametry ve skutecnosti tam bude mín ty koncáky budou mít min zesílení v rozptylu 80-40 a možná i více když jsou studené a netečou jim max. proudy a nejdou do saturace !
Ty min parametry zesílení a max proudů jsou pro definované stavy !

Otázka - při stavbě jsi kupoval páry těch MJ nebo jsi je pároval? pokud pároval aspoň přibližně pak znáš jejich zesílení za studena ?!

PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
Martinsix
Příspěvky: 83
Registrován: 13 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Martinsix »

Ne tehdy jsem je neparoval ani trochu. :oops:
Pouze jsem vyzkousel prechody a namontoval na chladic. DC offset se da na tomto zes. seridit trimrem, takze jsem si s tim ani velkou hlavu nedelal. Jenze ted to prekopavam, tak je zkusim alespon trochu zparovat (nyni mam 8 paru tehle tranzisotru, si s nimi tedy pohraju :) ). Ale dekuju za nakopnuti spravnym smerem ;) .

Jeste zpet k me otazce, lze pouzit misto MJ15003(4) tranzistory MJL21193(4)G? Na chladici jiz nemam misto pro T03 pouzdro, takze bych pouzil pro dalsi modul tyto trandy. Nebo nakonec by slo pouzit i MJL3281A?

http://www.ges.cz/sheets/m/mjl21193.pdf
http://www.ges.cz/sheets/m/mjl3281a.pdf

Diky moc!

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od eljaro »

pravdě podobně ano ale zas ti naroste šum o kousek ty plasty trochu více budou šumět asi - na porovnání ale raději koukni k výrobci http://www.onsemi.com/PowerSolutions/pa ... .do?id=796

toto jsou audio typy tranzistorů

PS:omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

Martinsix píše:Jaj, no tak to me netrklo ze tolik prez ne vlastne nepotece.

Jestli dobre uvazuji, tak cely zes. je staven na 300W vystupniho vykonu. To znamena ze pri napajeni +-50VDC potece prez jednotlivy konc. tran. maximalne cca 1,5A, na coz pri Hfe=25 je potreba Ib=60mA.

Takze vlastne celkem prez budici tran. tece maximalne 0,24A, je to tak?
Není. Výstupní proud nemůžete počítat z napájecího napětí a výstupního výkonu. Jednak se vám tam motá kolektorová ztráta a taky napájecí napětí není dokonale tvrdé.

Výstupní proud počítejte z výstupního výkonu a zatěžovací impedance. Uvažujeme-li zátěž čistě činnou o velikosti například R = 8 ohmů, pak výstupní výkon při harmonickém průběhu je:

Pvys = 8ohmů x Ivys^2

Pak efektivní výstupní proud je:

Ivys = sqrt(Pvys/R) = 6,12 A

maximální hodnota je pak

6,12A x 1,41 = 8,65A

a to je špičkový proud každou polovinou konce. Maximální budící proud, který musí být budič schopen dodat bude

8,65A/25 = 0,346A

Ovšem při výkonu 300W bude na zátěži 8 ohmů špičkové napětí

8,65A x 8ohmů = 69,2V

takže napájení +-50V vyhoví jen v můstkovém zapojení. Nebo na nižší zátěži, pak by ovšem zase narostl proud.

Uživatelský avatar
Martinsix
Příspěvky: 83
Registrován: 13 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Martinsix »

@eljaro: Jeee, diky, to me taky nenapadlo se kouknout k vyrobci, a uz vubec ne zo to bude mit nejak serazene :)

@mtajovsky: Koukam ze posledni dobou uvazuju nejak blbe... diky za objasneni!

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#11 Příspěvek od feliz_navidad »

Martinsix píše: Jeste zpet k me otazce, lze pouzit misto MJ15003(4) tranzistory MJL21193(4)G? Na chladici jiz nemam misto pro T03 pouzdro, takze bych pouzil pro dalsi modul tyto trandy. Nebo nakonec by slo pouzit i MJL3281A?

http://www.ges.cz/sheets/m/mjl21193.pdf
http://www.ges.cz/sheets/m/mjl3281a.pdf

Diky moc!
Pokud jsou původně předepsány MJ15003 (ft=2MHz), rozhodně bych si bez patřičného vybavení a znalostí nezahrával s myšlenkou osadit místo nich MJL3281 (ft=30MHz).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“