Zesilovač V-MOS 60 DPS

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Host

#106 Příspěvek od Host »

Docela by mì zajímalo, jestli je tenhle V-MOS 60 opravdu takovej zázrak. Jak by dopadl poslechový test ve srovnání tøeba s obyèejným LM3886. Nemyslím teï na basy, ale na støední a vysoké pásmo, použití pro satelity. Jestli tøeba není zbyteèné patlat se s tímto zapojením, když možná pitomá 3886-ka zahraje od cca 300Hz nahoru stejnì dobøe.

xcrider

#107 Příspěvek od xcrider »

Nuz ked az od 300Hz nahor zahraje rovnako dobre, tak ma urcite zmysel sa s tym patlat :D

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#108 Příspěvek od Petr603 »

No ja myslim ze vetsina lidi co ho stavi se s tim nepatla jelikoz je to i bavi,ne? :wink:
Jinak si myslim ze se to moc s LM3886 srovnat neda.. Basy tento zesilovac hraje naprosto uzasne,zbytek spektra je krasne cisty,jakoby plasticky,zadny plochy zvuk.Tak to aspon pripada me.
LM ve sve tride spatne neni,ale tohle je tak trochu jinde..
Taky ovsem zalezi na zbytku retezce aby to clovek poznal a nalezite vyuzil..

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#109 Příspěvek od BASTLECS »

Tak přátelé,
velice dlouho jsem tomuto fóru nevěnoval pozornost, a teď zjišťuji, že už se našel bastler, který se pustil do stavby V-MOS 60 na mnou upravené desce, kterou jsem tu před rokem předhodil. Původně jsem myslel, že to budu já, kdo otestuje funkčnost desky, ale pustili jsme se do stavby rodinného domu. Kdo už někdy stavěl, pochopí, že v takové situaci jde chtě nechtě bastlení bohužel stranou.
Xcriderovi, který se do desky pustil držím palce. Musím ale upozornit, že je na desce chyba, a nejsem si jist, do jaké míry ovlivní výsledek.
Podle upraveného zapojení s pomocným zdrojem v kladné napájecí větvi je termistor Tm1 pro stabilizaci klidového proudu pověšen s celým rozkmitovým stupněm na kladnou větev napájecího napětí zvýšeného pomocným zdrojem na cca +42V. Při úpravě desky mi to nějak nedocvaklo, a termistor jsem pověsil na +Ucc, ovšem ještě před pomocný zdroj.
V příloze je schema, ve kterém je chyba znázorněna.
Přílohy
Chyba TR1.png
(96.16 KiB) Staženo 529 x

Uživatelský avatar
xcrider
Příspěvky: 5
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

#110 Příspěvek od xcrider »

Vdaka za upozornenie, dodatocne si to opravim, nemam teraz na to cas, snad okolo Vianoc sa k tomu dostanem...

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#111 Příspěvek od BASTLECS »

No já nevím, možná bych s tím ještě počkal. Pert603 tu několikrát mluvil o tom, že musel snižovat hodnotu R12 aby umravnil kliďák, až nakonec R12 úplně vypustil. V tomto ohledu by možná nižší napětí na Tm1 mohlo i vyhovovat.
Počkal bych, možná si nás všimne někdo z top ..... třeba sinclair :wink:

Uživatelský avatar
xcrider
Příspěvky: 5
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

#112 Příspěvek od xcrider »

ano prv vyskusam ako to bude fungovat a potom to pripadne zmenim ak bude potrebne.

Uživatelský avatar
macepete
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pre?ov

#113 Příspěvek od macepete »

Èaute všetci,zosik mám doma postavený už nieko¾ko rokov,bez vyskúšania funkènosti.Chcel by som ho teraz použi￾ do komba na gitaru
s tým,že vyhodím pôvodný zosik na TDA 2005.Reprák je na 15 W.Aké napätie mám použi￾,aby mi to hodilo cca.10W ? Pôvodné trafo na kombe je 2x12V,teda naprázdno mi hodí asi +-17V.Šlo by to ?
Môžem pri nižšom napájaní nepouži￾ termistory,ale odpory ?
Díkes.

Uživatelský avatar
macepete
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pre?ov

#114 Příspěvek od macepete »

Nikto neporadí ? :cry:

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#115 Příspěvek od Petr603 »

Tak zatim porad nikdo nevyzkousel novy DPS? Pomalu nastava doba kdy bych chtel postavit s VMOS60 5-ti kanal a urcite na tech novych DPS kvuli rozmerum.

to macepete:

Pri tomto mensim napeti by ti to taky melo chodit,pokud ne at me nekdo zkusenejsi opravi.
No a logicky,co se stane kdyz nahradis termistor rezistorem?

1) V obvodu sabilizace klidoveho proudu bych to urcite nedelal,jelikoz nebude tim padem fungovat.

2)V obvodu tepelne ochrany pri tomto napeti a zajisteni dobreho chlazeni by to snad vadit nemuselo.

I kdyz nechapu proc to chces udelat,vzdyt ten termistor stoji cca. 12kc, ted jsem je zrovna kupoval.

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#116 Příspěvek od Petr603 »

Tak jsem zkousel vyrobit VMOS120 :-) .Vse nechat tak jak je,pridat jen paralelni koncove tranzistory k tem puvodnim,samozrejme navic emitorove odpory a rezistory 100ohm v buzeni.Inspirace zde:
http://pjotr.603.sweb.cz//sejmout0003x.jpg
http://pjotr.603.sweb.cz//sejmout0008x.jpg
Koncove tranzistory sem sparoval aspon na stejne Ugs pri 100mA.Zesilovac slapal na prvni zapojeni.Napred jsem ho rozjizdel na standartnich 2x30V ,pak dal na 2x50V, vybudil generatorem do umele zateze.Vylezl me z neho sinusovy vykon 110W :!: (napeti zdroje me totiz spadlo na 2x45V). Vsechno hezke,nicmene tento vykon vydrzel davat asi 2minuty,potom prskl,a hotovo.Pritom se jeste skoro vubec nestihl zahrat.Odesel jeden z koncovych fetu.Pritom jsem pouzil BUN20 coz je KUN20 na 200V.
Tak ze sem preventivne prehazel vsechny koncove mosfety primo za KUN20. Opet vybudil na plny vykon,tentokrat uz po par vterinach rana,a zase hotovo.. Nevim co je spatne,neni potreba jeste udelat jine zmeny v zapojeni pri takto upravenem modulu? Nebo je potreba sparovat koncove fety dukladneji,pro ruzne i vetsi proudy?


Obrázek

Uživatelský avatar
macepete
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pre?ov

#117 Příspěvek od macepete »

Èauko,pôvodné trafo na kombe je 2x12V,teda naprázdno mi hodí asi +-17V,aký k¾udový prúd mám nastavi￾ pri oživovaní /pôvodne je 100mA/ ?
Ak použijem pre stabilizáciu k¾udového prúdu Tm1=3,3k /pôvodne 4,7k/,
zosik sa nezblázni ?
Dík za info...

Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#118 Příspěvek od matus15 »

nema neikto nejake Kun-20? najlepsie 4

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#119 Příspěvek od Petr603 »

to macepete:

100mA nastav vzdy at mas jakekoliv napajeci napeti.No a ten termistor by mel byt v pohode,akorat budes muset hnout s rezistorem co je s nim v serii. Proste doladit ten obvod aby spolehlive fungovala kompenzace klidoveho proudu.
Me pri termistoru 4K7 vysel ten rezistor 0ohm,tj. zadny :wink: ,zesilovac byl pak trosku prekompenzovany ze se vzrustajici teplotou klidovy proud mirne klesal..

Ty Gadzo zkus napsat uzivateli "lewe" na aukru,je z SK.Nekolikrat tam uz vicero tranzistoru kun prodaval,treba mu jeste nejake zustali..
Naposledy upravil(a) Petr603 dne 07 bře 2010, 21:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
macepete
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pre?ov

#120 Příspěvek od macepete »

Dík petr603,drbnem tam ten termistor 3,3k a R12 dám 1,5k misto2,2k.
Pozor,nie GAZDO,ale GADZO,èíta sa gadžo...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“