Analýza unipolárního zesilovače

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Analýza unipolárního zesilovače

#1 Příspěvek od jardajar »

Zdravím, mám ze školy samostanou domácí práci, kterou z poloviny tvoří analýza unipolárních zesilovačů. Bohužel mi narozdíl od bipolárních chybí možnost odhadnout napětí Ubep, takže příklady ze školy nemohu použít, alespoň jsem nepřišel na to jak... Máte prosím někdo nějaký nápad, jak zjistit Icp u zadání na přiloženém obrázku? Smím pracovat jen s tímto zadáním a VA charakteristikou... Jde mi jen o to vypočtení Icp, ostatní už spočítám. Díky za každou radu.
Přílohy
analyza.jpg
(45.29 KiB) Staženo 195 x

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od piitr »

Je tam napsané: "... s výstupními VA charakteristikami podle obrázku 3." Jenže ty charakteristiky nikde. To se pak těžko řeší, když chybí část zadání.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#3 Příspěvek od jardajar »

Tak předpokládal jsem, že výstupní charky unipoláru každý zná... Já je mám jen v papírové podobě, proto tu nejsou. Nechci po nikom, aby mi to řešil, jen nevím, jak zjistit Icp...

EDIT: ještě dodám, že jsem už zkoušel různé vyjadřování a vždy mi tam pochopitelně vyběhnou dvě neznámé - Icp a Ugep... a toho času jsem do toho dal tolik, že bych za tu dobu moje znalosti odříkal třikrát... :D Nepsal bych sem, kdybych fakt nevěděl, že to už nedám...

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radekrd »

Id (Icp) je na Ugs (Ubep) závislý: Id=-Idsat0/Up^2*(Ugs - Up)^2*(1-λ*Uds) - platí pro režim saturace Id, takže lze jednu neznámou eliminovat. Up a Idsat0 by měly být známé, pokud to chceš počítat, nebo je lze vyčíst z VA charakteristik, člen s λ lze zanedbat.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#5 Příspěvek od jardajar »

Já ale neznám ani Uds...

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od piitr »

Já bych na to šel asi takto. Napětí Ug (proti zemi) lze snadno spočítat, protože je určeno děličem složeným z odporů RG1 a RG2. A tohle Ug je taky součet Ugs (mezi gate a source) + Ure (napětí na odporu Re). Když budu znát Id, tak z toho lze určit Ugs (odečtu z grafu) i Ure (protože Ure=Re*Id). Já sice Id neznám, ale dovedu ho najít tak, aby vyšlo Ugs+Ure=Ug. Graficky to lze provést podle obrázku. Ta parabola je charakteristika tranzistoru (závislost Id na Ugs). Ta svislá čára je spočítané Ug. Šikmá čára určuje Ure. Tam, kde se protne ta parabola s šikmou čarou, tam je řešení, které tě zajímá. Tam platí, že Ugs+Ure=Ug. Napětí v tomto bodě je hledané pracovní Ugs, proud je hledané Id pracovní (tvoje Icp).
Přílohy
tranzistor.png
(5.15 KiB) Staženo 150 x

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#7 Příspěvek od jardajar »

Tak tomuhle řešení bych možná i rozumněl. :) Ug bylo právě to, kde jsem skončil... Po novém roce se do toho pustím a bude. Díky za čas a šťastný nový rok.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od piitr »

Tak to jsem rád. Za málo a nápodobně.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“