Použití optočlenu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Použití optočlenu

#1 Příspěvek od Skay »

Může mi někdo zdůvodnit používání optočlenů na vstupech řídících obvodů pro krokové motory ?

Jediná věc co mě napadá je kvůli vedení. Protože driver bude asi blízko motoru takže v případě většího stroje jsou o to delší datové kabely tak kvůli rušení ? Navrhuji PCB kde bude driver, motor, řízení takřka vedle sebe. Tak jestli má nějaký význam je používat i v tomto případě.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

galvanické oddělení jednak kvůli rozdílnému zemnímu potenciálů různých zdrojů a druhak pro ochranu nadřazeného systému v případě zkratu nebo nějaké havárie, napájení krokáče bývá i desítky V a když se dostane do řízení a na LTP tiskárny...

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Skay »

Znalost vedení zemních vodičů je v tomto případě samozřejmostí. Když se to ovšem používá i v profi zařízeních asi na tom něco bude. Mě se totiž nelíbí ty patvary co z toho lezou a optočleny s hradlem nejsou zase nejlevnější. Místo na to abych to stavěl zvlášť opto+schmitt už na desce nemám :cry:
A s tím oddělením zemí. Když mám zdroj pro MCU 5V tak musím mít tedy zlášť i zdroj 5V pro ten driver že ? :(

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

urcite je lepsie mat oddeleny zdroj pre riadenie, s odruseni toho isteho zdorja je velky problem. To oddelenie urcite sprav, ak sa nieco pokasle tak riadiaca cast to prezije s ovela vacsou pravdepodobnostou a aj oprava je potom lahsia

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od eljaro »

ptáš se zda to někdo používá - ano s tím rozdílem že výkonnové členy mám přes opto - za nimy je řízení a vstupní povely jsou opět přes opto ,ale to není až tak nutné pokud to bude dost výkoný stroj raději proudovou smyčku nebo 485 linku , třeba si uvědomit kolik zdrojů rušení tam bude ! buzení výkonoé části ale nepodcenuj ! řízení mužeš stín filtrovat mu napájení atd. ale jakmile začneš oddělovat ! pak galvanicky má smysl jen jako bloky se svým vlastním potenciálem ! a to důsledně !

PS: omluvte pravopis dík

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“