SCART kabel a koax pro RGB vodiče

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

SCART kabel a koax pro RGB vodiče

#1 Příspěvek od Brozicek »

Měl jsem DVD rekordér SONY a HD satelit Humax 2000 spojen s LCD TV Philips pomocí levných kabelů SCART se stíněním všech vodičů společně. Satelit je navíc spojen s TV HDMI kabelem.
Přes kabel HDMI je obraz satelitu pro HD i SD kanály samozřemě velmi kvalitní. V režimu TV v HD rozlišení však nelze u mého TV použít pro vysílaný formát 4:3 režim "střed" kdy se obraz 4:3 nelineárně roztáhne na celou obrazovku 16:9.
Při zobrazení přes SCART pro SD byl obraz přijatelný (i pro formáty 4:3), v obraze však stále bylo nějaké nedefinovatelné "moaré", které kazilo výsledný dojem, zejména ve srovnání se zobrazením přes HDMI.
Do drahých, zaručeně stíněných kabelů SCART (nad 800 Kč), se mi nechtělo investovat, a u levnějších (do 300 Kč) jsem si z popisu na balení kabelu nebyl jistý, jak jsou kabely provedeny.
Tak jsem si stávající levné kabely upravil sám tak, že jsem RGB vodiče v kabelu nahradil vnějšími koaxiálními kabely průměr 5 mm (viz přiložené foto).
Výsledek mne mile překvapil. Rozhodně nyní každému doporučím použít kabel SCART, který má minimálně samostatně stíněné RGB vodiče. Další nabízené výhody jako zlacené konektory a další reklamní triky drahých kabelů považují za marketingové tahy pro bohaté a nemají určitě viditelný význam (s běžným konektorem stačí jednou za čas pohnout aby se setřel případný oxid).
Přílohy
IMG_2329.jpg
Výsledný pohled na upravené kabely v TV
(67.94 KiB) Staženo 84 x
IMG_2245.jpg
Přepojení RGB vodičů a jejich stínění na KOAX.
(51.46 KiB) Staženo 92 x
IMG_2243.jpg
Upevnění koaxů do pouzdra SCART.
(44.06 KiB) Staženo 80 x

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Dratak »

Samozřejmě, proto je na SCARTu tolik "zemí". Pro každý signál, kromě jednotlivých kanálů audia samostatná zem, i když jsou v přístroji spojeny hned u konektoru všechny paralelně. Počítalo se s kabelem se samostatným stíněním jednotlivých signálů s tím, že na příslušnou zem se vždy připojí stínění toho kterého kablíku.
Mnozí výrobci AV kabelů to zjednodušili a začali pro SCART používat společně stíněný levný kabel, vhodný spíše pro aplikace typu paralelní port PC apod. Signály jednak nejsou vedeny kabelem o jmenovité impedanci, jednak dochází k vzájemnému rušení vlivem kapacit mezi vodiči. Výsledkem může bý leccos. Moaré, pronikání videosignálu z tuneru TV zpět do signálu přivedeného přes SCART, pronikání snímkového kmitočtu 50Hz do zvuku.....
Přesně tohle řešení bych ale použil pro přenos RGB signálů (nebo i kompozitního videosignálu) na vzdálenost NĚKOLIKA DESÍTEK METRŮ vzhledem k minimalizaci útlumu a kapacity kabelu. Na pár metrů není skutečně nutné použít anténní koaxiály, které jsou hlavně příliš tuhé. Tuto funkci stejně dobře splní tenké kablíky RG174 (rozdíl mezi 50 a 75 ohmovým kabelem na takto nízké frekvenci nepoznáš).
Zlacené konektory, několikanásobné stínění apod. jsou skutečně jen reklamní triky. Není nakonec problém koupit za 1000Kč kabel s masivními pozlacenými konektory (když v přístroji jsou stejně niklové) se společným stíněním žil a tedy naprosto stejnými problémy jako kabel za 40Kč. Vše je o stínění.
1. Společně stíněný kabel: Měkký, snadno ohebný, průměr pláště cca 7mm. Nekvalitní kabel. Stojí 40-50Kč.
2. Kabel s jednotlivým stíněním: Tlustý, tuhý, neforemný, průměr pláště cca 10mm. TOTO JE KVALITNÍ KABEL a těžko poznáš v obrazu rozdíl mezi ním a kabelem za 3000Kč. I tyto kabely jdou koupit v délkách kolem 2m za cca 150Kč.

Já jsem to řešil tak že jsem si koupil přímo SCART kabel v metráži. Prodával ho pan Kůs na Doudlevecké v Plzni, za 25Kč metr (no nekup to!!!). Objednával ho tuším u firmy NEDIS. Kabel je velmi pěkný, vnější plášť je průhledný, pod ním alobal. Má v sobě tři koaxiální kablíky pro RGB signál, další dva kablíky pro kompozitní video, dva stíněné dvoužilové kablíky pro audio (stereo vstup a stereo výstup) a skupinu datových a ovládacích vodičů. Potřeboval jsem dva 6m kabely z police k TV, jeden pro DVD rekordér (připojený RGB) a druhý pro S-VHS video (připojené S-Video). Kabely jsem si vyrobil sám a za cenu, za kterou bych nikde nekoupil.

Pak existuje ještě NOUZOVÉ ŘEŠENÍ. Vodiče společně stíněného kabelu jsou krouceny do jednoho svazku. Kabel tedy rozpojit a vysledovat vodiče které jsou TĚSNĚ POD ALOBALEM v horní vrstvě. A zapojovat postupně v této vrstvě: R, vedle R zem, vedle G, vedle G zem, vedle B, B zem, kompozitní video vstup, jeho zem. Kompozitní video výstup dát naopak co nejdál od vstupu, aby vzájemná kapacita byla malá. Opět pod alobal, ale na druhou stranu. Ostatní signály pak "nastrkat" do zbylých žil ve středu kabelu. Několikrát už jsem takhle řešil připojení set top boxu u lidí, co nechtěli kupovat jiný SCART než nejlevnější a pomohlo to. Ale myslím že to nestojí za tu piplačku.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

A co takhle pouzit VGA kabel z vyrazenych poslednich typu VGA CRT monitoru?
Koaxy jsou tam velmi kvalitni 75 Ohm, zaberou 6 pinu, a pak je tam dalsich 9 dratu, snad by to stacilo na scart, co myslite?

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od jarda_k »

Dratak to napsal pěkně. Obdivuji nadšení všech co si takto doma dokáží poradit sami. Dávám ale přednost komerčnějšímu řešení. Před několika lety jsem měl problém s prolézáním signálu z tuneru TV do signálu z DVD. Vyřešil jsem to tímto kabelem.
http://satelity.nej-ceny.cz/29923/kabel ... ineny.html
Je to tak levný, že se to nevyplatí vyrábět doma.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

jarda_k píše:Před několika lety jsem měl problém s prolézáním signálu z tuneru TV do signálu z DVD. Vyřešil jsem to tímto kabelem.
http://satelity.nej-ceny.cz/29923/kabel ... ineny.html
Je to tak levný, že se to nevyplatí vyrábět doma.
To je přesně to, co mi u prodávaných kabelů SCART schází. Z toho, co je napsaného k tomuto kabelu dle odkazu, že je "plně stíněný", těžko předem poznám, zda jsou všechny vodiče "plně stíněné" společně v jednom stínění, nebo zda je "plně stíněný" každý vodič samostatně. Ale pokud ti to problém vyřešilo, tak i za tuto nízkou cenu bude tento SCART stíněný v každém vodiči. Rád bych viděl fotku zapojení konektoru po otevření jeho krytu. Souhlasím, že za tu cenu to nemá cenu bastlit, ale já jsem bastlil levně na jistotu ze zbytků koaxiálů.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od jarda_k »

Tady je fotka toho mého. Je asi 3 roky starý, byl objednán z uvedených stránek. Těma černejma bužírkama je izolovaný stínění. Podrobně jsem to nezkoumal, ale myslím si že toto provedení je plně vyhovující. 6x samostatně stíněný (? RGB), 1x 4vodiče společné stínění (?Audio), opletení celého kabelu, + přibližně 3 nestíněné vodiče.
fotka zde



Zobrazení změněno na odkaz, ať si každý stáhne a zobrazí sám.
Nenech tu zobrazovat fotky, které mají na šířku víc, než 800 pixelů.
Rozhazuje to grafiku fóra.
Díky za všechny ostatní.

Hill

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#7 Příspěvek od Brozicek »

Toto je skutečně kvalitní kabel. Tvoje i moje zkušenost potvrzuje nutnost používat SCART kabely se stíněnými žílami. "Výrobu těch kabelů se společným jedním stíněním všech vodičů by měla Evropská unie zakázat, alespoň by byla v něčem užitečná".
Pěkný rok 2010. :D

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Dratak »

Je to přesně ten kabel co jsem koupil v metráži. Zapojení je úplně jednoduché.

6 stíněných kablíků: Červený-R, zelený-G, modrý-B, černý-RGB blanking, žlutý-CVBS (kompozitní video) vstup, bílý-CVBS výstup.

Šedý se čtyřmi žilami uvnitř: (u mého kabelu ještě jednotlivě opletenými)-audio vstupy a výstupy.

Zbylé vodiče pod společným stíněním (alobalem): ovládací napětí a data.

Jednotlivě a společně stíněný SCART poznáš podle vnějšího průměru kabelu úplně neomylně. Jednotlivě stíněný má i větší průchodky v konektoru, aby se tam ten kabel vůbec vešel.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

koax

#9 Příspěvek od oravan »

to nemysliš važne z tym koaxom he he he mam dojem že nevieš ako sa chova taky kabel :D to je sila čo tu nevymyslite nazad do školy

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

A ako sa taky kabel chova?

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od durkovic »

koax je v pohode.

ja som si teraz vyrabal scart kabel uplne zakladny. a to z ScTP kablu a funguje to vyborne :D kabel ma 7 metrov a pripojene su piny na oboch stranach scartu VIDEO IN VIDEO OUT / AUDIO IN AUDIO OUT. tom mi plne stačí prepinacie napätie nepotrebujem režim AV volim manualne. je to tienene kompletne a ešte ten vodič bez izovacie som pripojil na ten kov ktorý je kolom dokola okolo tých 21 pinov. funguje tofajn. ziaden problem. je to ale kabel nudzový. ale na staršie pristroje kde niesu zapojene piny RGB postačuje.

Uživatelský avatar
MITA
Příspěvky: 48
Registrován: 08 úno 2006, 01:00

#12 Příspěvek od MITA »

Pánové potřebuji kontrolu jednoho kabelu.
Udělal jsem si kabel Scart ->komponent
Zapojení na scartu mám PIN 7,11,15 + k tomu zem 5,9,13
Je to správně ?
Mě to nějak nechce fungovat.
Mám satelit ( Showbox S300 Platinum ) kterej má scart kterej se dá přepnout na komponent.
Pro lepší obraz chci proto toto připojení využít a nechce se mě platit skoro 400 Kč za kabel kterej by se měl dal udělat doma.
Předem dík za info.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

MITA píše:Pánové potřebuji kontrolu jednoho kabelu.
Zapojení na scartu mám PIN 7,11,15 + k tomu zem 5,9,13
Já to tak mám (Y 11/9, Pb 7/5, Pr 15/13) a funguje mi to.
Jak se projevuje, že to nefunguje?
Nemáš ty dráty prohozené?

Uživatelský avatar
MITA
Příspěvky: 48
Registrován: 08 úno 2006, 01:00

#14 Příspěvek od MITA »

Dráty prohozený nemám. Kontroloval jsem to raději 2x
Obrázek

Mám saťák Showbox S300 Platinum kde je scart kterej se dá přepnout na komponent. V TV komponent funguje protože jsem ho testoval DVDčkem.
TV mě hlásí že nemá žádej signál takže mám pocit že ze scartu nic neleze.
Když ale zapojím Scart - Scart tak to normálně jede.
Dá se ten scart na saťáku proměřit měřákem jestli z toho vůbec ten signál leze ven ?

Mám tenhle měřák.
Obrázek

Jak ho případně nastavit a jaké hodnoty by to mělo ukazovat.
V tomhle jsem fakt lama.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#15 Příspěvek od vasekpetr1 »

A nemáš ve volbě nastavení výstupního signálu zakázaný SCART? Nebo navolené třeba CINCHe? Některé saty mají volbu výstupního konektoru. Ale možná se pletu.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “