Teploměr z ICL7106 - čidlo termočlánek T

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bookmaker
Příspěvky: 10
Registrován: 06 led 2010, 01:00

Teploměr z ICL7106 - čidlo termočlánek T

#1 Příspěvek od Bookmaker »

Dobrý den!
Rád bych se zeptal, zda je mozné v kombinaci s IO 7106 použít jako teplotní čidlo termočlánek ... jde mi o to jak ošetřit malé rozdílové napětí z termočlánku (nejaky kompenzační obod?? - způsob propojení?). Pokud by někdo měl nějaké konkrétní schéma, prosím zašlete mi jej... děkuji všem mockrát za pomoc.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#2 Příspěvek od ccode »

Smazáno
Naposledy upravil(a) ccode dne 06 led 2010, 15:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#3 Příspěvek od ccode »

Smazáno
Naposledy upravil(a) ccode dne 06 led 2010, 15:35, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

ccode píše:Primitivní kompenzaci studeného konce termočlánku jsem viděl také dělanou tak že v místě svorkovnice termočlánku byl připojen stejný termočlánek ale s opačnou polaritou který měřil teplotu v místě svorkovnice a příslušné napětí odečítal od teploty měřícího termočlánku.
Už zase. :roll:

Uživatelský avatar
Bookmaker
Příspěvky: 10
Registrován: 06 led 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Bookmaker »

ccode píše:Asi jsem to přehlédl jesli je to typ T jak je uvedeno v předmětu (Cu-CuNi) tak předchozí odpověď je moje blbost :-) .
Primitivní kompenzaci studeného konce termočlánku jsem viděl také dělanou tak že v místě svorkovnice termočlánku byl připojen stejný termočlánek ale s opačnou polaritou který měřil teplotu v místě svorkovnice a příslušné napětí odečítal od teploty měřícího termočlánku.
Bylo to u termočlánku Ni-Cr a regulovala se tím teplota okolo 800°C.
Dobrý den, předem děkuji za pomocnou ruku. Jen tak pro pořádek - o tomhle obvůdku jsem věděl avšak jeho cena pokud se nemýlím je kolem 500 kč .... Já budu používat 4 termočlánky typu T a musím vymyslet jak je přepínat.... tzn. bylo by finančne nerentabilní naprat tam 4 ty obvody (cca 2000kč :) ) tak tedy kdbych tam dal jen jeden .. je nutné vymyslet jak přepínat( tím nemyslím manualní připínaní jednoho po druhém ) ty termočlánky před vstupem přepínat abych kdyz potřebuji např. teplotu z 1. termočlánku -- lupnu tlačítkem a mam na display hodnotu z 1. term.. atd
Ale tenhle příspevek jsem sem více mene daval abych objasnil bud vyse uvedenou myslenu nebo kdyby mel nekdo uplne jine řešeníí...
Jeste jednou dííky.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#6 Příspěvek od ccode »

Andrea : Už zase.

Nevím o co se jedná příspevky mažu , abych nevyvolal něco čemu nerozumím.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

ccode píše:Andrea : Už zase.

Nevím o co se jedná příspevky mažu , abych nevyvolal něco čemu nerozumím.
To jsi nemusel mazat všechno, stačilo tu pohádku o kompenzaci studeného konce termočlánku termočlánkem.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Ale jinak to byla pěkná pohádka... taková "perpetovská"...:wink:

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#9 Příspěvek od ccode »

No asi princip podobný jako třeba u ZEPAFIXu ( termostatováno na 50°C, nenbo tropické provedení 70°C) . Asi jsem to nenapsal dost srozumitelně -to mi moc nejde.

O tom termostatování jsem se fakt nezmínil.

Ještě pro vaše pobavení věhlasný výrobce ř.s. používá to , že svede všechny studené konce do krabice se svorkovnicí kde má Pt100 a podle této teploty u svorkovnice v ř.s. kompenzuje studený konec .

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Nějak jsem nepochopil pointu. :wink:

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Jindra2 »

Vem si příklad třeba z tohoto zapojení, měří teplotu uvnitř a po připojení článku na něm.
Jindra
Přílohy
MULTIMETR M890G.GIF
(199.44 KiB) Staženo 382 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Jako teplotní čidlo se pro ICL7106 doporučoval i PN přechod křemíkového tranzistoru. Jestli je zájem, pokusím se pohledat to zapojení.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

ccode píše:Ještě pro vaše pobavení věhlasný výrobce ř.s. používá to , že svede všechny studené konce do krabice se svorkovnicí kde má Pt100 a podle této teploty u svorkovnice v ř.s. kompenzuje studený konec .
masar píše:Nějak jsem nepochopil pointu. :wink:
Špatně jsem se vyjádřil - nepochopil jsem, co je na tom k pobavení publika. :wink:

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#14 Příspěvek od ccode »

Já chtěl pobavit jen některé z publika , ne všechny. :D
V průmyslovém nasazení se již několik let běžně používají v takových to aplikacích převodníky na unifikovaný signál 4-20mA (třeba do hlavičky teploměru , nebo na din lištu). Hlavně se pak nemusí tahat třeba stovky metrů kompenzačních vedení od jednotlivých termočlánků a používat drahé neběžné I/O karty v ř.s , justovat vedení pro Pt100 , dávat do ř.s. další karta pro odporové signály ...........
Tohle, ale již nemá s tématem asi nic společnýho.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#15 Příspěvek od ccode »

Ještě k té "perpetovské" pohádce o kompenzaci studeného konce termočlánku termočlánkem přikládám obrázek.
V minulosti existovala i jiná řešení třeba Zepabox.
Přílohy
zepafix.jpg
(37.1 KiB) Staženo 96 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“