Prosím o pomoc s identifikací elektronky z obrázku

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Prosím o pomoc s identifikací elektronky z obrázku

#1 Příspěvek od Jenys »

Krásný večer, dostala se mi do ruky tato elektronka, nemá na sobě už žádný nápis a zatím jsem na netu nenašel nic podobného. Na systém není vidět, je tam zrcadlový povrch. Neví někdo z Vás, co to je elku. Je krásná, tak když tak bude do vytríny :D Děkuji za pomoc Jenys :wink:
Přílohy
P1050792.JPG
(23.92 KiB) Staženo 171 x
P1050791.JPG
(24.36 KiB) Staženo 129 x
P1050790.JPG
(26.07 KiB) Staženo 109 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#2 Příspěvek od Bulboa »

Pěkný kousek...bych to tipoval na výrobek od firmy Marconi.. :) :)
Ale budu se snažit najít co je to za typ. je to pro mě výzva, jako každá neidentifikovaná elektronka se kterou jsem se setkal :)

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od durkovic »

asi to bude nejaka elka z VN časti akehosi televízora ten horný výstup na banke elektronky služil asi ako vystup anodoveho U pre žhavenie obrazovky. par TV kde bol VN kabel pripojený k podobnej elektrokne som videl. ale typ tejto bohužial nepoznám.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Vypadá to jako stará usměrňovačka.

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#5 Příspěvek od Bulboa »

Sendyx píše:Vypadá to jako stará usměrňovačka.
Na usměrňovací elektronku to má podle mě moc vývodů..

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#6 Příspěvek od Davidsev »

AZ11 má taky hodně vývodů...
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#7 Příspěvek od matus15 »

Má to menej vývodov než AZ11 AZ 11 má na jednej strane 3 a na druhej 4. Dneska som ju vymieňal v rádiu Máj =D

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#8 Příspěvek od Bulboa »

nojo, ta AZ11 která má patici T, ale z těch 8mi vývodů ma zapojeny stejně jenom 4. Navíc u starších elektronek byl počet vývodů roven počtu vyvedených elektrod, pokud se dívám dobře tak má elektronka 5 vývodů na patici a jeden vývod nahoře, což bude nejspíš vývod anody, ale systém bych tak typoval na tetrodu, nebo pentodu..
BTW: a z čeho vznikla AZ11? z AZ1 a ta vznikla z typů jako jsou RGN1064 či 1805, které mají pouze 4 vývody... :)

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od stefan31 »

No, myslím, že na tom poslednom zábere je vidie￾ stopy po pôvodnom oznaèení, cca 5mm pod odrazom svetla-blesku na baòke, skús pozrie￾ pod rôznym uhlom, popr. dýchnú￾ na baòku...mne sa zdá, že je tam stopa po písmene "G", alebo 6-tke. A nejedná sa o žiadnu VN elku z TV.

Stefan31
Naposledy upravil(a) stefan31 dne 08 led 2010, 19:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Keszeg
Příspěvky: 79
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubice

#10 Příspěvek od Keszeg »

Podle mého to může být kromě diody klidně i tetroda anebo pentoda. Horní vývod s VN nemá nic společného, u starších elektronek tam býval vývod anody, později vývod první, řídící mřížky. Bez pohledu do systému ale je to těžké určit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

A navíc - je to "kolíková elektronka", takže je to jedna z prvních sériových elektronek, podle počtu kolíků (jestli to dobře počítám, má jich 5) by to mohla být buď přímo žhavená tetroda, nebo nepřímo žhavená trioda. Případně i přímo žhavená trioda, pokud jeden z kolíků není využit, nebo možná i dvojitá usměrňovačka... Rozhodně to ale není lampa řady AZ X nebo XX - ty byly mnohem větší, tato je určitě menší, průměr patice nebude přesahovat 2cm... Osobně bych to tipoval někam do 20.-30.let minulého století - prostě éra počátků rozhlasového vysílání...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Zo spodu vidím 4 prívody. Ak počítaš 2=žeravenie, ešte rozlíšiš, či je katoda samostatne, alebo spoločne a už zužujueš možnosti.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Jandu, já si nemůžu pomoct - ale buď jsem slepej já, nebo Ty, protože na té druhé fotce těch kolíčků vespod vidím 5... Je to pohled z úhlu a podle mne jsou rozmístěné jako dominová pětka - 4 do čtverce a pátý uprostřed.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od pajosek2 »

Jestli se dívám dobře,tak je v tom kulatý systém a tam se přímé žhavení nepoužívalo. Ta lampa má 6 vývodů. Takže 2 žhavení,1 katoda +g3,1 anoda, 1 g1,1 g2.Usměrňovačku v tomhle provedení jsem viděl pouze bez čepičky.Takže pentoda nebo tetroda. Absence stínícího laku je divná,možná nf lampa.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#15 Příspěvek od jandu »

Ja sa predsa nehádam - neskúmal som to až tak podrobne, iba na prý pohľad. Dával som iba nápad, ako použiť vylučovaciu metódu ......

Edit - vidím, že to niekto už aj robí ......
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“