"Omyl" v Dukovanech

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

V některých situacích se asi musí rozhodovat mezi dvojím zlem, co se týče havarijního vypínání celého rozváděče nebo rozsáhlého stroje, nebo dokonce celého objektu. Rád bych věřil, že dotyční projektanti vědí co dělají, ale přesvědčen o tom moc nejsem. Souvisí to s tím, jestli technické školství dokáže vyškolit dostatečně kvalifikované a zodpovědné odborníky, kteří s pokorou vstřebají předešlé zkušenosti a sami je pak rozvinou a nebo exhibicionisty, rychlokvašky a oslňovače, jak o nich nedávno psal Sendyx v jiném vlákně.

To s úmyslným vystudováním jaderného oboru kvůli budoucímu záškodnictví je dobrá paranoia, ale já mám často podobnou, co se týče třeba ministerstev nebo školství :twisted:
O České Televizi a rozhlasu o tom celkem nepochybuju. Tam už dávno sedí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

Andrea píše: Uff, už jsem si myslela, že tu nikoho nenase.u, to jsem ráda že to vyšlo. A doufám, že jodaps není sám.
Nas*at někoho není žádné zvláštní umění, to zvládá snad každý, nechtělas použít místo slova nas*at - imponovat? :D

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#33 Příspěvek od jodaps »

Hm, tak tu máme další Dukovanský omyl. Ten se tam prý stává max. jednou za 2 roky...
(A to zpoždění oznámení události je již folklór)
Přílohy
Duk-2.jpg
(34.91 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

no, to je snad normální, že se občas něco pokazí a něco se musí vypnout...
Je taky normální, že člověk udělá něco špatně. Kolikrát se ti stane v autě, že něco uděláš špatně? A tam jde o život!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

vypnutí vypínače v jaderné elektrárně omylem (dle mluvčího doslova neúmyslně zavadil) mi připadá hodně nenormální.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#36 Příspěvek od Cust »

jak už jsem psal v tomto nebo možná jiném vlákně, věřím tomu, že chyby typu omylem zapoměl uzavřít ventil nebo omylem zmáčl tlačítko jsou způsobené úmyslně pošahanými lidmi, kteří se snaží o vytvoření skandální zprávy a ochromení provozu...

EDIT: někteří tomu zasvětí život takovým způsobem, že jsou k vůli tomu schopni studovat i FJFI...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

Jé, už zase se řeší tlačítko :)
Hmm :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Crifodo »

no jo, ale okolo JE už bylo dost průserů a humbuku, na Ukrajně dokonce horší než válka nebo velká přírodní katastrofa, takže by si mluvčí mohl dávat větší starost s tím, jak co prezentuje a ti pošahaní lidi by se vůbecneměli dostat k příležitosti, pokud budeme předpokládat že zatím v populaci je větší část nepošahaných nebože pošahaní nemají větší vliv.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#39 Příspěvek od Zirafka »

Já si zase říkám, že je lepší provést odstavení reaktoru a turbín zbytečně, než to jednou neudělat a pak jen koukat na díru v zemi.

Podle informací co jsem četla a slyšela došlo k odstavení reaktoru proto, že někdo stiskl jakési tlačítko od nějakého pomocného systému. Ten se zastavil a po nějaké době řídící systém elektrárny došel k názoru, že to trvá dlouho a už to je nebezpečné, tak dal povel k odstavení reaktoru. Ale normálnímu, ne havarijnímu. Když se reaktor odstavuje havarijně, tak se pak dějí hrozné věci.

Každé zabezpečovací zařízení železnice má červené, plombované, tlačítko "Nouzové vypnutí zdrojů" čímž dojde k odepnutí všech zdrojů, vypne se jak hlavní zdroj, tak záložní, tak nouzový. Omylem to udělat nelze, je tam páčka. Ale na sálech tomu tak nebývá, tam jsou na zdech "kostky" nebo "kloboučky". Jeden stisk a celá stanice je potmě.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#40 Příspěvek od Andrea »

Mě ta zpráva o funkčnosti systému pro odstavení reaktoru v JEDU tak hluboce uklidnila, že budu dneska spát jak mimino. Ještě že nepřišla stejná zpráva i z JETE, to už bych se taky zítra nemusela probudit. :sleepp:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Crifodo »

způsob jakým to energetická společnost prezentovala byl dost nevhodný až cynický, Drábová podle médií přidala informaci že posledně technik vypnul reaktor omylem když se shýbal při pózování pro fotografa na sále.
Když takhle zacházejí s veřejností, nemůžou čekat takové postoje jaké pěstují např. němečtí zelení: jaderné elektrárny provozují cynici a avanturisti, voliči dejte si na ně pozor a pro jistotu žádné JE nechtějte.
Fakt je, že většina veřejnosti ví jenom že JE je něco kam se vozí palivo transportem (nebezpečná věc), kde se divným nebezpečným způsobem nějak mění v teplo za velkých rizik a pak se někde musí skladovat (opět nebezpečná věc).
Lidi jen trochu od fochu zase musí formulace takové poloopice jako Drábová urážet :twisted:
A nakonec politici - populisti poslechnou většinového voliče. :evil:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Boha jeho ona nepřestane rejpat! Tobě se soudružko profesorko nikdy nestalo, že ses prostě ZMĚJLILA? Ne, jasně, paní profesorka je NEOMYLNÁ...
Jsme lidi, ku.rva, ne stroje - operátoři JED/JETE nevyjímaje - až budem mašiny, veškerá sranda skončí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#43 Příspěvek od Zirafka »

EKKAR píše:Boha jeho ona nepřestane rejpat! Tobě se soudružko profesorko nikdy nestalo, že ses prostě ZMĚJLILA?
Teďka tě nechápu, já jsem také ráda že je řídící systém v pořádku. Takovéto testování není sice optimální, ale je dobré vědět, že pokud někdo udělá volovinu, tak to systém pozná a zařídí se podle toho. To že je paranoidní je daň za bezpečnost. Můžu tě uklidnit, naše zařízení jsou na tom obdobně. Paranoik jak blázen.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#44 Příspěvek od masar »

Tady snad nejde o to, že někdo něco omylem udělá, ale o to, že je to vůbec možné omylem udělat! I ten blbý Windows nejde omylem ukončit. :wink:

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#45 Příspěvek od Zirafka »

1.) ta Windows jako ta Okna
2.) ty nemáš na počítači tlačítko RESET? nebo jej nemůžeš vypnout vytažením ze sítě? Nebo výpadkem sítě?

Omyl je vždy možný ale je důležité ošetřit případné nepředloženosti obsluhy zařízením tak, aby nenastal nebezpečný stav. Takže pokud někdo omylem něco udělá blbě, tak je bezpečnější to celé vypnout spuštěním patřičných sekvencí. JE není kancelářský počítač a musí prostě někdy rozhodovat sama.I proti vůli lidí.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“