Čím topíte?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od AmarokCZ »

ivan116 píše:A čo tak pelety zo zásobníku?
Pelety mají tu nevýhodu, že nerostou v lese, navíc pelety musím taky dodat ke kotli, rozdíl mezi tím jestli dodávám 2x denně nebo jen jednou není až zas takový.... tudíž rozdíl komfortu oproti plynu nebo elektřině je stále velký.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#17 Příspěvek od kbulda »

Crifodo myslel asi takovýto geotermál
http://www.obecpodhajska.sk/?menu=210
Zkoušeli tam s tím vytápět skleníky, skončilo to ale na zarůstání potrubí minerály, které jsou v té vodě obsažené.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#18 Příspěvek od KUBO »

Prvu sezonu vytápam Viadrusom 6-článkovým a palim iba drevo. Som nadmieru spokojny,ale komin čistim tak raz za 3 týždne-preventivne.

Uživatelský avatar
ivan116
Příspěvky: 307
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava IV

#19 Příspěvek od ivan116 »

AmarokCZ píše:
ivan116 píše:A čo tak pelety zo zásobníku?
Pelety mají tu nevýhodu, že nerostou v lese, navíc pelety musím taky dodat ke kotli, rozdíl mezi tím jestli dodávám 2x denně nebo jen jednou není až zas takový.... tudíž rozdíl komfortu oproti plynu nebo elektřině je stále velký.
-Ako to že nerastú :?: ,šak je to tiež drevo :) ,teda väčšinou, viem že sa vyrábaju aj z pepiera,slamy,kukurice...A s tým drevom je tiež dosť roboty,keď si zrátam koľko krát chytim do ruky jedno poleno zakial ho priložim do pece,ale má väčšiu výhrevnosť zohreje pri píleni,potom pri sekaní,v mojom prípade ho musím ešte vynášať na poschdie a až potom s ním prikúriť.
:roll: Takže moje drevo má 4násobnu učinnosť oproti tomu čo udávajú tabuľky :D :D :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na druhou stranu je to výborný čištění hlavy po celodenním sezení u "duševní" práce. Průšvih nastává, když je inteligent chcípák, ale to si pak tu práci musí pěkně rozložit na celej rok.

Co jiní zaplatí za pohyb ve fitcentru, my máme při řezání a štípání zadarmo a ještě z toho je prospěch.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od AmarokCZ »

ivan116 píše:-Ako to že nerastú :?: šak je to tiež drevo :) ,teda väčšinou, viem že sa vyrábaju aj z pepiera,slamy,kukurice...A s tým drevom je tiež dosť roboty,keď si zrátam koľko krát chytim do ruky jedno poleno zakial ho priložim do pece,ale má väčšiu výhrevnosť zohreje pri píleni,potom pri sekaní,v mojom prípade ho musím ešte vynášať na poschdie a až potom s ním prikúriť.
Samozřejmě, že v lese "rostou" i ty pelety, ale nenapadá mě jak bych z takového stromu ty pelety udělal, pokud dobře vím, tak pelety se dělají z odpadu.
Navíc pro mě je práce v lese tak trochu odpočinek (to zní docela blbě, že?), 2-3x do roka zajedu do lesa a mám na rok vystaráno, rozštípaný je to na štípačce taky hned.
Pokud nemáš les a palivo kupuješ, tak jsou pelety samozřejmě lepší, protože je s tím mnohem méně práce.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#22 Příspěvek od mi-ro »

Pálím blbý úředníky ze státní sféry. Blbě hoří ale topení mám na deset let dopředu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

To je ekologicke - je to nevycerpatelny zdroj :D

Uživatelský avatar
ivan116
Příspěvky: 307
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava IV

#24 Příspěvek od ivan116 »

mi-ro píše:Pálím blbý úředníky ze státní sféry. Blbě hoří ale topení mám na deset let dopředu.
To môže byť dokonca aj ziskové,ak by sa Ti podarilo z nich spraviť mrtve duše môžeš poberať aj ich plat. :D :D

Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

#25 Příspěvek od Jonapo »

Zdravím všetkých,
ja prvý rok kúrim s Prothermom 5-člankovým liatinovým a som tiež spokojný, je to podobné ako Viadrus akurát sa mi lúbil iný ekonomickejší výmenník. U nás v posledné roky ľudia prechádzajú hodne na kúrenie v rodinných domoch na kúrenie tuhým palivom lebo ten plyn nám ridne zdraželi okúrenie rod.domu už vychádza na plyn pomaly na 100 000Sk
a preto keď si zoberiete,že uhlie Handlová stojí 330Sk/100kg a na chalupu potrbuje cca 5 ton tak náklady ma vijdú na cca 20 000Sk. Dal som si namontovať liatinový kotol na tuhé palivo 5-článkový o výkonu 24kW a kúrim v ňom uhlím aj drevom, je to vzššia kvalita ako Viadrus lepší výmenník vzššia účinnosť ,menší objem vody pozrite si ho na webe je tam
popísaný. Mne sa na Viadrusoch nelúbila tá hrubá liatina veľký objem vody
a vývod komína umiestnený nad ohniskom čo teplo dosť uchodilo hore komínom. Kotle liatinové ako dakon a pod je toho na trhu dosť používajú
Bohumínske liatinové články čo je zhodné s Viadrusom. Teraz už vo svete sa litina vzrába presným tlakovým liatim čo má sú kotle aj Protherm, Attak a pod čo sa mi ľubi dobrá ekonomická konštrukcia článkov výmenníka tepla a tým aj dosť veľká účinnosť.
Ja používam tento kotol na tuhé palivo s kombináciou s plynovým kotlom
tak,že ke´d vyhasne kotol na tuhé automaticky naskočí plyn,akurát pribudla práca s tuhým palivom,prach v kotolni, viacej popola, no ale
si myslím po tej ekonomickej stránke neni o čom debatovať.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Vem to tak , že kouř takového druhu , který Ti komín zanese , je těžký , jak říkával náš energetik , na kole by se na něm dalo jezdit . Jest to nedokonalé spalování . Když topím v uhelném u máti (jsem tam každý den , tak nevídíš z komína žádný kouř . Kotel musí jet naplno . Čím víc kotel škrtíš , tím hůř . Jeden čas jsem prodával topenařinu a vím , že jsem tím provokoval ,ale doporučoval jsem dva kotlíky . Jeden s malým výkonem a druhý větší . Kotel by měl jet alespoň na 80 % . Pokud už právě máš i plynový kotel , tak to chce kotel na tuhá malý a v případě dvacítek přitopit těch pár dní plynem . Mám Háčko a vymetám 2x za zimu . Jinak letos jsem se nechal také zlámat cenou polského , ale kromě toho , že musím velké kusy drtit , tak si jinak nestěžuji . Je to sice mladé uhlí , ale téměř žádný popel a v tomto případě není ani problém s prachem - ochotně hoří i volně přisypaný .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od pajosek2 »

Oživuji tohle téma,protože potřebiji poradit.Plánuji přeložit kotel z chodby do plánované kotelny vedle domu.Problém je z výškou komína. Na té stavbě,kde kotelnu plánuji je střecha vysoká jen 3,5m a já nechci jít nad střechu moc vysoko,tak by byla účinná výška komína cca6m s 200-250kou vložkou.Plánuji tam kotel viadrus U26,tak 5ti článek.Máte někdo zkušenost s komínem podobných parametrů? Výpočtem to vychází,ale já na výpočty moc nevěřím,praxe bývá trošku jinde.

EDIT: plánuji topit pouze dřevem.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#28 Příspěvek od kaja4 »

Podívej se na www.tzb-info.cz

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Já bych pod 7m nešel . Druhá cesta je kotelnu "utopit" , zase by jsi mohl metr získat . Čím chceš topit , že Viadrus ? To jedině na polena nebo koks , jinak šílenost .

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od AmarokCZ »

Podle návodu k instalaci je minimum při 250mm vložce 6m, ale je to minimum, takže pokud nebudeš mít komín vymeten, tak tah klesne a výkon taky, takže bych šel alespoň o metr výš. Další možnost je spalinový ventilátor, ale to není zrovna nejideálnější.
Na výšce bych nešetřil, velký tah se dá snadno regulovat, zato malý se nedá ničím nahradit (kromě toho ventilátoru).

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“