Gramopřenosky - zvukové problémy

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

Gramopřenosky - zvukové problémy

#1 Příspěvek od Hafan »

Založil jsem nové téma na problémy se zvukem, snad do něj budete přispívat zkušenostmi s řešením problémů se zvukem z přenosek a pomůžete tak nejen mě.
A teď k věci:
Mám 3 přenosky všechny jsem je testoval na steném gramu (MC400) na stejné čerstvě odpaněné desce. Všechny jsem před testem nastavil.
A teď bych rád věděl co může být za problém s přenoskou když dělá:
1) Ortofon OMB5 - zkreslený zvuk jak když to hraje z flašky
2) VM2202 - zvuk dobrý ale v místech sykavek je to hrozný
Pro test jsem tam dal ještě Ortofon OMB5e a ta hraje dobře, ale možná to bude znít divně, ale mám takový pocit, že lepší zvuk mi poskytovala VM2103 na které jsem tu testovací desku odpanil, ale to bylo na jiném gramu, který jsem před týdnem prodal.
Co vy na to ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To jsou skutečně jasné definice, jaký to dělá zvuk.
Vlastně si pod tím každý může představit něco jiného.
Obecně je všechno záležitost nastavení raménka s přenoskou, stavu hrotu, ložisek raménka a přizpůsobení přenosky ke vstupu předzesilovače (bacha na doporučenou paralelní kapacitu - OMB5 asi 100-150pF, VM2202 220-470pF, závisí i na délce kablíku k předzesilovači). Svislou sílu na hrot a antiskating máš, předpokládám, nastavené správně...
Jinak musí přenosky této třídy hrát prakticky stejně - jistý rozdíl sice lze pomocí měřicí desky naměřit, ale slyšet ho lze jen za předpokladu, že ty přenosky namontuješ do dvou identických gramofonů se stejnou deskou a výstupy předzesilovačů přepínáš do téhož konce. A ještě by měl poslouchat někdo, kdo neví, jaká z přenosek to právě hraje.
Zkontroluj si to všechno znovu.
Naposledy upravil(a) Hill dne 14 led 2010, 17:45, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pole »

Problem moze byt v blbej zatazovacej kapacite prenosky. Kazda MM prenoska potrebuje zatazovaciu kapacitz paralerne k cievke o hodnote od 100p az niekedy 1n. Spravne zvolena kamacita by mala pocutelne odstranit sykavky. Mala by byt uvedena v katalogovol liste pre gramo.
Viac o tejto kapacite sa docitas v Hillovom lanku:
http://www.ebastlirna.cz/images/image_a ... mofonu.pdf

Tiez moze byt problem ze mas skratka blby preamp. Treba vyskusat niake ine zapojenie.

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Hafan »

Můžete mi napsat něco více o té paralelní kapacitě. Ta paralelní kapacita je kondenzátor, který musím doplnit do zvukového řetězce při výměně přenosky ? Moc zkušeností s gramotechnikou nemám, poslední vlastní gramo jsem měl ve 14ti letech, pak vše nahradilo začínající CD, teď se k tomu snažím vracet drzou renovací tátovo gramce :) Článek jsem přečetl, ale moc jsem se z něj o té kapacitě (myslím praktickou část) nedozvěděl, ale jinak super článek.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Je to kapacita, která se musí doplnit na výstup přenosky, aby vykompenzovala vliv její indukčnosti (v magnetodynamické přenosce jsou samozřejmě CÍVKY) na celkový frekvenční přenos. Protože každá přenoska je konstrukčně jiná, potřebuje také každý typ jinou kapacitu kondenzátoru na vykompenzování toho nežádoucího "převisu" indukčního charakteru samotné přenosky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ke každé přenosce uvádí výrobce doporučenou paralelní kapacitu a je napsaná v návodu přiloženém k přenosce buď hned u pracovních podmínek nebo u grafického znázornění kmitočtového průběhu.
Protože horní mechanická rezonance (především jde o rezonanci chvějky a systému) přenosky může udělat dost výrazné hrby na horním konci charakteristiky, kompenzuje se to paralelní kapacitou.
Bez kmitočtové měřicí desky to ale stejně nenastavíš, systémy mají i kus od kusu určitý rozptyl parametrů, dále se rezonanční kmitočet stěhuje se změnou svislé síly na hrot, nedodržení svislého i vodorovného snímacího úhlu i přesnosti nastavení antiskatingu.
Nic nezkazíš kondíky 100pF připojenými paralelně ke vstupu předzesilovače; pro VM dej 390pF, obvykle plných 470pF není třeba.

Pokud jde o rozdíl mezi OMB5 a OMB5E: s novými hroty mezi nimi rozdíl naměříš, ale je tak malý, že ho určitě neuslyšíš. Když je rozdíl už slyšet, má už hrot té přenosky "bez výšek" sjeté po stranách plošky a je nutná jeho okamžitá výměna. Eliptický hrot má ty plošky kratší, takže déle dokáže sledovat malé vlnové délky v drážce.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Oldradio »

VM2202 a VM2204 nebyly nic moc, z téhle řady nejlíp vycházela VM2103. Jak jsi nastavoval vyvážení a antiskating? Máš návod k MC400? Jinak je zde http://www.radiojournal.cz/schemata/mc400.pdf

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#8 Příspěvek od Jimmi2 »

To jsou mi novinky. Gramofon vlastním již od první poloviny osmdesátých let a o paralalním kondenzátoru jsem zatím nikdy neslyšel. A ani v návodu k mé tuším VM2102 nic takového nepsali.....
A ten kondenzátor má být uvnitř gramofonu? Hned za vložkou, nebo na konci vedení? Neměl by v tom případě být součástí té vložky od výrobce.....?
8O

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Nač? Výrobce přece nemohl vědět, jak se která soustava přenoska - raménko - deska bude chovat. Nemohl znát kapacitu kablíku (mimochodem, je jedno, jestli je ta kapacita pod šasi nebo až u korekčního předzesilovače, stejně se jen přičte ke kapacitě kabelů, které je žádoucí mít co nejkratší).
Mimoto - vliv této kapacity už každý neslyší (nebo aspoň ne dost dobře), přece jen je to na horním konci pásma. Na to už musí také být i ostatní části aparatury a uši nejméně lepší střední třídy.
Řekl bych, že Hafanův problém je způsobený ještě něčím jiným, především tipuji na sjetý hrot nebo tvrdé úsady na něm, případně špatně vystředěnou chvějku (zatvrdlé a zdeformované uchycení v trubičce) narážející na pólový nástavec a podobně.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Přesně tak vidím to na jiný problém. Možná malý přítlak na hrot, nebo jeho znečištění - sám jsem zažil s gramcem po generálce, že jedna písnička hrála dobře, druhá už můř a na třetí byl zvuk vysloveně zkreslený - stačilo otřít hrot a problém zmizel.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#11 Příspěvek od mkat »

Typoval by som to tiž na neprispôsobene vstupy prenosky k predzosilovaču,alebo vadne chvejky.Jedneho času sa predavali VM 2001,aleboVN2002,v takom stave že kvalitne hrala asi len každa piata.na niektorych nešiel jeden kanal na inych sa neprenašala celay rozsah frekvencii.Skratka bol problem najst dobru.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#12 Příspěvek od Jimmi2 »

Žil jsem Hille asi v klamu, že výstupní impedance (jedná se snad o podobný fyzikální parametr, nebo ne?) jsou nějak podobné a výrobci gramofonů že si kontrolují vlastnosti vedení tak, že vložky jsou v zásadě univerzálně záměnné. Vidím, že jsem spíše naivní :D

Jinak Hafanovy problémy bych na nějaké přizpůsobení také tipoval, to může nadělat přesně podobnou paseku.

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Hafan »

to Oldradio:
Vyvážení jsem nastavil podle orig. manuálu který k té MC400 vlastním. Antiskating jsem nastavil na 1,5. Přítlak hrotu jsem nastavil u všech na 2g

to Hill:
Je možné, že nějakou paralelní kapacitu má i zesilovač ve Phono vstupu ? Nebo to je věc která se prostě nedělala ?

Tak jsem vzal hroty pod lupu, na VM2202 je nečistota u těch ostatních je to myslím ok, ale nemám podle čeho posoudit, hlavně stav hrotu. Nemáte někdo foto jak má vypadat OK hrot a jak ne ? :roll: Jakým způsobem nejlépe tu jehlu vyčistit ?

Díky za přínosné příspěvky :)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pole »

Napr moj TansiWatt 140 Studio ma zabudovanu kapacitu 100pF od gramofonu mam naozaj kratky kabel asi 20cm. A myslim ze je to malo, chystam sa ju zvacsit.

Pri jednom navode k gramo preampu ktory mal na vstupe prepinatelnu pridavnu kapacitu prepinatelnu jednotlivo v rade 47,100,220,470 piko F (dala sa tam teda nastavit hocaka od 47p - cca 850pF ) som cital ze sa to da nastavit podla sluchu ze ked je kapacita ok tak vyrazne sa omedzia sykavky. NEviem neskusal som

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Ještě mne napadlo - po zkušenostech s opravou jednoho staršího radio-gramo-zesilovače - problém může dělat i preamp. Myla tam původně nějaká vložka Sanyo, po výměně za Ortofon se zvuk výrazně zhoršil - a zároveň stoupla hlasitost. V první etapě jsem snížil zisk preampu - byl tam nějaký HA...218, trochu to pomohlo, v druhé etapě jsem ten OZ vyhodil a dal tam 4580.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“