MAGNETRON-český vynález

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

MAGNETRON-český vynález

#1 Příspěvek od mi-ro »

Dnes jsem se dočetl že magnetron - zdroj mikrovln pro MWT a radarové zařízení je vynálezem čecha Augustina Žáčka který s ním experimentoval o v období první republiky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Mám takový pocit, že většina světových vynálezců měla kořeny a nebo předky v českomoravsku. :headscratch:

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#3 Příspěvek od mat100 »

JJ bylo to ve Víkendu na nově

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#4 Příspěvek od PLV »

On je velký rozdíl mezi přáním a vynálezem. Mohu si přát jakékoliv úžasy, ale aby fungovaly, dá pěknou prácičku. To by se mohlo říci, že vynálezce vrtulníku, ponorky, superrychlých aut, atomové bomby a dalších uskutečněných snů je Verne. Měl velikou fantazii ale nic nevynalezl. Tak to je i s některými českými vynálezci. :lol:
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#5 Příspěvek od FERYACT »

Já jsem viděl v časopise /někdy po 1945/ fotku mikrovlnky velikosti ledničky.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

PLV, prof. Žáček měl prvenství s teoretickým výpočtem a to není sen...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

PLV: to není vždycky pravda. Někdy prostě vynálezce nemá prostředky na zaplacení přihlašovacích poplatků, jiný zase musel svůj nápad nechat zaměstnavatelem vystavit na veletrhu, aby demonstroval, že jsme jako národ technicky na výši, že se u nás pokrok navzdory skryté péči ideologů nezastavil.... a pak stačilo, aby to někdo jiný viděl, že to jde. A že to chce prohrabat archivy, protože princip už pravděpodobně někdo patentoval, jen se to tehdy technologicky nezvládlo. A tak dále.
Někdy vznikají spory o prvenství vynálezu jen proto, že se dva vynálezci nebo výzkumné týmy snaží o týž cíl, ale ten, co chtěl vychytat všechny mouchy a najít slabá místa, obvykle prvenství nedosáhl. Vyhrál to ten rychlejší, i když vynález nebyl dotažený do použitelného stavu.
Takže, jakkoli by mě potěšilo, kdyby se prokázalo, že ten nebo tamten vynález pochází "od nás", jsem k podobným tvrzením skeptický. Blbec úředník dokáže i jasnou věc zdržet a pak taky - nejsnadněji se kradou nápady.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

O tom, že je magnetron český vynález, jsem nevěděl. Vzpomínám si ale v této souvislosti na to, jak mě kdysi v 80-tých letech namíchl článek ve Sdělovací technice, kde se psalo o tom, že TESLA vyváží magnetrony do zahraničí pro výrobu mikrovlnných trub, zatím co u nás se mikrovlnky nevyráběly a s dovozem to bylo problematické. :wink:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Před lety jsem se dostal poblíž patentům.Patent platí 15let ne více.Čili
i kdybychom patent měli je to odbytá záležitost.
Kdo nedokáže patent využívat včas nemá z něho nic.Jen platí.Musíte platit
v zemích kde očekáváte hospodářské využití.Tzv.rozšíření patentu.
Vpatentu je nejdůležitější to co je napsáno za..vyznačující se tím,že........
to je váš přínos ke světové technice.Tedy prostorové uspořádání./např.
schema.Ale někdo odstraní kond.a je to ne nový patent.
Nelze patentovat myšlenku.Proto ji lze ukrást!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“