TESLA SF2940TS-SM zpětné běhy

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
excellence
Příspěvky: 88
Registrován: 04 čer 2006, 02:00

TESLA SF2940TS-SM zpětné běhy

#1 Příspěvek od excellence »

TV TESLA model SF2940TS-SM, plochá obrazovka uhlopříčka 72cm, šasi BEKO S99.190-07.
Tolik popis TV a její závada - po zapnutí vychladlá TV standartně naskočí a cca 10-15 minut běží, kdy se kontrastní ostrý obraz začne jakoby zalévat mlékem (bílý obraz bez kontrastu) a jsou zcela zřetelné zpětné běhy. Po vypnutí a zapnutí se čas poruchy zkracuje na cca 1-2minuty. Výměna elytů kolem VN nepomohla. Na jiných fórech jsem vyčet jako možnou závadu načlé VN trafo. Než začnu investovat, chtěl bych mít jistotu - obrazovka předpokládám bude OK.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od otakarv »

Zkoušel jsi nastavovat trimry na VN trafu?Může být vadný trimr pro nastavení Ug2.Poznač si polohu a ve vypnutém stavu několikrát protoč trimr doleva,doprava.Pak zkus zapnout,popřípadě dostavit.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#3 Příspěvek od stevo59 »

Nakvač sa multimetrom do 1000 V na Ug2 a sleduj, či sa zmení po zmene obrazu "do mlieka". Tým vylúčiš alebo potvrdíš chybu v Ug2. Š.

Uživatelský avatar
excellence
Příspěvky: 88
Registrován: 04 čer 2006, 02:00

#4 Příspěvek od excellence »

Ug2 sedí jak přibitá - to jest 335V po celou dobu i když obraz leze do bíla. Když Ug2 stáhnu dolů - zkoušel jsem to na 270V, tak mléko zmizlo, ale jen na určitý čas. Pak to začalo zase nepatrně bělit, no a když jsem to dal zpět na těch 335V, tak to už byla obrazovka úplně bílá, jen zpětné pruhy to nepatrně přebíjely.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#5 Příspěvek od stevo59 »

Tak ti ostáva merať napätia na katódach a odraziť sa od toho, ako sa zmenia pri mliečnom obraze. Skontrolovať, či drží napájanie videozosilňovača. Tá obrazovka tiež nemusí byť mimo hry. Š.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

Pripojim se s dovolenim s dotazem - da se na TV VN trafu merit Ug2 obycejnym multimetrem s Ri=10M? Kdyz to Ug2 merim na VN trafech CRT monitoru, tak to napeti hodne spadne [merim to pres pridavny seriovy R cca 100M]. Je v TV ten delic pro Ug2 ve VN trafu o hodne "tvrdsi" nez v CRT monitorech?

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#7 Příspěvek od stevo59 »

Pripojim se s dovolenim s dotazem - da se na TV VN trafu merit Ug2 obycejnym multimetrem s Ri=10M?
Samozrejme že to napätie spadne kvôli Ri, ale pri donastavení sa dá overiť stabilita Ug2. Po meraní treba vrátiť trimer do pôvodnej polohy.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#8 Příspěvek od Maskot »

Neni,je to zhruba stejne.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

breta1 píše:Pripojim se s dovolenim s dotazem - da se na TV VN trafu merit Ug2 obycejnym multimetrem s Ri=10M? Kdyz to Ug2 merim na VN trafech CRT monitoru, tak to napeti hodne spadne [merim to pres pridavny seriovy R cca 100M]. Je v TV ten delic pro Ug2 ve VN trafu o hodne "tvrdsi" nez v CRT monitorech?
Měřím na TVP rovněž "obyčejným" multimetrem (na rozsahu 1000V= i bez seriového "předřadníku") a nepozoruji, že by to Ug2 nějak ovlivňoval. Takže bude dostatečně "tvrdé".
Zkušenost s Ug2 na monitorech nemám, páč je nedělám :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
excellence
Příspěvky: 88
Registrován: 04 čer 2006, 02:00

#10 Příspěvek od excellence »

Ač se zdálo, že téma zůstane otevřeno, tak jej uzavírám. Jen mě mrzí, že ač je na různých diskuzích "odborníků" plno, tak to zůstalo nakonec na mě. A teď k závadě. Původně jsem podezříval VN trafo, ale bylo to jinak. U patice obrazovky byl částečne zuhelnatělý miniaturní rezistor R709, což bylo vidět pouze lupou a místo 220 ohmů měl cca 300Mohmů a předpokládám, že zahřátím desky se odpor zvyšoval. Po výměně je již obraz v pořádku.
Děkuji všem, kteří se diskuze zúčastnili.

Nazdar
Přílohy
beko.jpg
(35.48 KiB) Staženo 230 x

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 10:10, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Mrzet tě to nemusí, protože rad jsi dostal dost a nikdo nemá křišťálovou věšteckou kouli. Mrzet by tě mělo spíš to, že ti to trvalo půl roku. Při přerušení zmíněného rezistoru docházelo ke zvětšení napětí na G1, což by prostá kontrola multimetrem musela odhalit. A kontrolovat napětí na elektrodách obrazovky patří k tomu prvnímu, cos měl udělat. Kromě toho bys měl také zjistit, kde se vzal proud (výkon) k zuhelnatění odporu 220Ohmu v mřížkovém obvodu, kde téměř žádný proud za normálních okolností neteče a kudy asi tak mohl téci, případně co ještě mohl poškodit a také jest-li se to nemůže opakovat. :wink:

Uživatelský avatar
excellence
Příspěvky: 88
Registrován: 04 čer 2006, 02:00

#13 Příspěvek od excellence »

Tak přesně takovou reakci jsem od některých čekal. Jsem rád, že mě to definitivně přesvědčilo, že na zdejší fórum je absolutně zbytečné přispívat a to jak dotazem - to se u "machříků", kterých je tady plno člověk doví, že nejlepší je měnit kondy, nebo spoustu hanlivých narážek a opačně, když je problém vyřešen, tak opět "machříci" argumentují že to bylo předem jasné, kde byla závada.
Jinak k mému problému - ta TV čekala na svůj čas (její nefunkčnost mě netlačila) a mám i dost jiných povinností a opravdu mě Vaše poplakávání o špatných kšeftech v servisech nezajímají a taky jsem do servisu od nabytí vzdělání elektro (již to bude pěkná řádka let) nikdy nic nedal a taky nedám (pozáručně). VN trafo jsem nekupoval kondíku, to je smůla , že typická vlastnost tohoto fóra nevyšla, přát druhým zle co? Pročítám i jiná vlákna. Měřil jsem - to jako tou krabičkou s displejem a dvěma dráty - červeným a černým. Jinak je pravda, že toho rezistoru jsem si mohl všimnout dříve, ale napětí jaksi seděla a závada se projevovala nepravidelně a poškození tohoto rezistoru bylo skoro neznatelné - lehoučce sezdola po vyjmutí odlouplý lak, zvrchu vypadal OK a nebyl černý.
Jinak potkal jsem na zdejším fóru i solidní kluky, tak předpokládám, že ti si můj příspěvěk nebrou vážně.
A jen pro zajímavost, marně jsem hledal něco podobného vyřešeného na tomto fóru, pouze spoustu plků a jízlivých urážek. Na závadu mě navedlo polské fórum www.elektroda.pl , kde se diskutující neuráží a taky poradí a ocení odstranění poruchy. Na další narážky už reagovat nebudu - ty problém neřeší.
Ještě jednou díky všem, kteří v tomto vláknu přispěli konstruktivními připomínkami.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Nedá mi to, abych nezareagoval.
Nevím, co ti na mé reakci připadá namachrované, jsem dalek toho, abych se nad někoho vyvyšoval. Nejsem a nikdy jsem nebyl profesionální tv-opravář.
To, že do vlákna půl roku nikdo nepřispěl je v prvé řadě tvoje vina. Ty ses měl ozvat, že jsi nepokročil v identifikaci závady. Takhle vlákno zapadlo zákonitě do zapomnění mezi ostatní.
Další věcí je, že jsi při prvním popisu závady neříkal nic o nepravidelnosti projevu závady, naopak jsi mluvil o "zkracujících se intervalech" závady. Tak proč neříkáš pravdu?
To, že napětí na G1 v okamžiku závady "jaksi sedělo", říkej třeba na tom polském fóru, když ti to uvěří. Tím totiž popíráš princip činnosti první mřížky. Napětí je totiž v kladném směru stabilizováno diodou D701 na cca 0,6V. V okamžiku přerušení R709 muselo být napětí významně vyšší. A my jsme to za tebe naměřit nemohli.
A v neposlední řadě, pokud jsi na tomto fóru nenašel dost úspěšně vyřešených problémů, tak jsi prostě špatně četl. Neříkám, že se tu někdy nediskutuje s použitím emocí a v intenci osobních zájmů. Ale podívej se na množství příspěvků a počet přispěvatelů do fóra. Bylo by jich tolik, kdyby to bylo tak špatné, jak tvrdíš?
Zdá se mi, že tvoje reakce je nespravedlivá a že jejím katalyzátorem je úspěšná oprava za pomoci jiného fóra. Ale zdrojem toho úspěchu také nebyla věštecká koule, ale osobní zkušenost, kterou někdo na tom fóru prezentoval. Navíc jsem přesvědčen, že výměnou toho odporu jsi neodstranil příčinu jeho zničení. Ale pokud nemáš dál zájem o tom tady diskutovat, prosím.
Omlouvám se ostatním za O.T. :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od pajosek2 »

To občasné zvýšení jasu mohla způsobit napařená emisní hmota na G1 a ta se pak chovala jako katoda.Pak by mohl téci proud z G2 do G1 a mohl to odnést ten odpor. Napařenou emisní hmotu na G1 jsem už zažil,ale aby tam tekl takový proud,že by zuhelnatěl odpor to se mi ještě nestalo.Jen si nedokážu tuhle situaci se zuhelnatělým odporem do G1 jinak vysvětlit.Snad jen neodborný zásah přivedením cizího napětí na G1.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“