Deska pro výrobu plošných spojů, tvrzený papír

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lex200
Příspěvky: 141
Registrován: 26 lis 2009, 01:00
Bydliště: Hlušice

Deska pro výrobu plošných spojů, tvrzený papír

#1 Příspěvek od lex200 »

Zdravím
Máte někdo zkušenosti s deskou na výrobu plošných spojů z tvrzeného papíru http://www.ges.cz/cup-15-150x100-ges07713515.html vždycky jsem používal jenom cuprexit a o tomhle slyším poprvé.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Myslím se tomu říkalo cuprexcart, kvalitou je horší, ale nemusel by tupit vrtáky

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od nekmil »

Ano, cuprexcart, my "veteráni" to pamatujeme. :)

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od GeorgeB »

Vrtáky asi tolik netupí, ale naopak vyžaduje hodně ostrý vrták jinak se při dovrtávání z druhé strany vyštípne kus okolo díry. Špatně se opracovává-stříhat moc nejde(štípe se). Já ho dělím lámáním-v místě zlomu vyreju drážku z obou stran a pak zlomím.
Nevím jeslti ten z GESu je podobný co používám občas já: Od EZK FHPCU150 http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sad ... o&rozsah=1
koupil jsem to na zkoušku, ale cuprextit je lepší.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Ve spotřebce, monitory videa adaptéry atd., se cuprexcart najde mnohem víc než sklolaminát.
Stříhat se dá dobře ohřátý, pak se neštípe.

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#6 Příspěvek od reese »

Jinak pokud si vzpomínám tak naplátovaná Cu folie moc dobře nedržela a byla háklivá na přehřátí při pájení.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#7 Příspěvek od BIPOLAR »

nekmil píše:Ano, cuprexcart, my "veteráni" to pamatujeme. :)
Přesně tak, vozil jsem si ho z DDR. Jen se nesměl stříhat, pak se lámál.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

První tranzistor. přijímače (T58, ...), nebo i telky (LOTOS, ...) měly DPS z tohoto materiálu - cuprexcart :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#9 Příspěvek od feliz_navidad »

Na Aukru se poměrně často opakuje aukce na desky kuprextitu, A4 za cca 70,- Kč. Nenapadá mě jediný důvod, proč používat kuprexkart.
kokun: ne jenom v prvních, kuprexkart byl i v Color řady 4xx a obecně hodně často ve spotřební elektronice TESLA.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Dratak »

Ta barva na té fotce mi nějak nesedí, vypadá to jako klasický Cuprextit. Cuprexkart byl hnědý, byl to vlatně pertinax s měděnou fólií. Tesla ho mívala v oblibě, ještě Oravy z počátku 70.let měly základní desku z Cuprexkartu (třeba Orava 237 apod.). U pozdějších hybridních modelů (třeba Ambra, Baltik), kde v ZMF a zvukovém konci již byly IO, zatímco v řádkovém rozkladu stále ještě elektronky, byla tuším základní deska již z Cuprextitu, ale všechny moduly byly na destičkách stále ještě z Cuprexkartu. Dnes dobré spíše na repliku desky nějakého historického přístroje.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#11 Příspěvek od mat100 »

Slyším o tomto prvně. Ale to co je na fotce z gesu mi připomíná spíše klasický cuprextit

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Hnědý cuprexcart byl vlastně pertinax s mědí, papír tvrzený fenolformaldehydovou pryskyřicí, ale jsou možné i podložky na bázi papíru tvrzeného jakoukoliv jinou, takže barva může být krémová, nažloutlá i skoro bílá.
Pro spotřební použití bez větších nároků na teploty, mechanickou pevnost nebo vf vlastnosti je velmi dobře použitelný. Výhodou je cena a podstatně snazší obrobitelnost ražením, stříháním, vrtáním, neničí se tolik nástroje jako do sklolaminátu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Cuprexkart smrdí a časem se kroutí.. Nebrat. Nehledě k tomu, že se blbě stříhá. Jde to jen na dobrých pákových nůžkách. Pro neznalé - Materiál desky připomíná sololit..

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#14 Příspěvek od Harry.pa »

To Dratak: Na tý fotce je to ze strany mědi, takže nevím, co se Ti nezdá na barvě.
To Artaban001: Nevím, čím cuprexcart připomíná sololit. Nemyslels náhodou umakart?
Jinak já jsem cuprexcart s oblibou používal na ověřené konstrukce, kde se nemuselo nic oživovat. Zvrchu jsem to nastříkal bílou acetonkou, takže to celkem slušně vypadalo ze strany součástek. Jo, za komančů jsem byl rád, žejsem dostal aspoň to. Jinak by mě vlastně zajímal důvod, proč na tom cuprexcartu nedrží moc měděná vrstva. Za to snad ta "papírová" deska přece nemůže.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Dratak »

Mně se nezdá že fotka by byla ze strany mědi. Je to přesně ten odstín, co má ze strany desky (izolace) jejich Cuprextit (taky jsem z Plzně a dost dělám s elektronkami, takže v GESu nakupuju celkem často). Mám u nich zrovna objednaný síťový konektor (nástrčku) EURO, jen pro vyšší teploty (má trochu jiný tvar aby nešel zaměnit s běžným třeba pro PC). Potřebuju to na opravu horského slunce od kamaráda (nástrčka do původní přívodky se dávno nedá koupit). Tak až mi příští týden přijde objednávka, zeptám se hned i na ten Cuprexkart a nechám si ukázat jak to vypadá. Jednomu jejich prodavači jsem doma "vypiplával" ADSL, tak by to neměl být žádný problém.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“