Deska pro výrobu plošných spojů, tvrzený papír

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Jo, myslel jsem umakart. Díky za upozornění..

Ale abych po tom materiálu jen neplival: Kdysi když jsem bastlíval nějaký ptákoviny, tak jsem plošňáky vyškrábaval šroubovákem speciálně na to upraveným. Právě ten Kuprexkart byl na to velmi vhodný, protože Kuprextit byl moc tvrdej. Škrábanej plošňák jsem měl dřív hotov, než bych ho měl kreslit a leptat.. Dneska na to mám frézku, takže není problém vyrývat plošňák i do Kuprextitu.. K leptání se uchyluji jen tehdy, jestliže je obvod velmi složitý..
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 13 úno 2010, 18:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#17 Příspěvek od Harry.pa »

To Dratak: Tak jsem na to znova koukal a znejistěl, ale mrkl jsem se na jejich stránkách na jiný desky, no a oni mají u každý stejný foto. Proto bych já a jistě i ostatní, uvítal tvoje zkušenosti s tímto materiálem. Doufám, že bude lepší než cuprexcart. Jestli něco zjistíš, dej tady vědět.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Dratak »

Dobře, hned v pondělí se na to zeptám. Navíc bych pro něj možná našel i využití. Kamarádovi se zalíbil můj sedmielektronkový VKV superhet a chtěl by si ho postavit taky (jen má strach ze vstupní jednotky a samozřejmě mu chybí vstupní elektronka). Bateriové elektronky prakticky nehřejí a při Ua 90V se nemusíme bát ani průrazu. A elektronky se na Cuprexkartu budou vyjímat určitě lépe :lol: . Jen mám trochu obavy jak se to bude chovat na VKV.
Jinak já plošňáky už léta jen leptám, zato stále zůstávám u ručního malování. S roztokem FeCl3 se to zvládne i doma v koupelně, s HCl ani omylem (ten smrad se skoro nedá vyvětrat).

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od radekrd »

Kuprexkart má ovšem špatné vf vlastnosti (vysoké ztráty), třeba kanálové voliče TV, kvalitnější tunery VKV a jiné vf obvody se dělají obvykle na kuprextitu.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od radekrd »

Ano dělá se z toho dneska skoro všechno do spotřební elektroniky (krom těch částí kde to pro své parametry prostě nejde). Je to totiž levné.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Dratak »

Tak jsem si právě donesl domů desku z tohoto materiálu. Je to v podstatě opravdu Cuprexkart, základní deska je místo ze sklolaminátu z pertinaxu. Jen je narozdíl od dřívějšího provedení světlý. Je to přesně ten materiál, co najdete prakticky v každém výrobku analogové spotřební elektroniky, kde je jednovrstvá deska a vývodové součástky (ne SMD). Deska mi připadá na první pohled "více profi :D : ", to je ale tím, že ve spotřební elektronice se používá právě tohle a ne sklolaminát. A krásně voní po čerstvém pertinaxu :lol: .

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#23 Příspěvek od Harry.pa »

A co měděná vrstva, drží? Nebo se to odlepuje už při křivým pohledu, jako u CUPREXCARTu?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Ten novodobý cuprexcart je použit snad na všech CRT monitorech a tam o tepelné namáhání není nouze, větší napětí se tam vyskytujou taky...
jestli má výrobek sníženou životnost, tak to nebude kvůli materiálu desky :roll:
V PC zdrojích se vyskytuje taky, místy bývá záhněda, ale to je taky spíš chinským dimenzováním chlazení.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Dratak »

Včera jsem vyzkoušel tu moji koupenou desku, tak se podělím o zkušenosti. Materiál je lepší řezat pilkou, při stříhání se štípe. Vrtáky moc netupí, ale vyžaduje ostrý vrták-na druhé straně se nic nevyštípne, zato se i při ostrém vrtáku vytrhávají ošklivé otřepy, takže deska se po vrtání stejně musí přesmirkovat (i když se vrtá třeba nové koupeným vrtákem). Použije-li se tupý vrták, materiál při vrtání silně kouří :twisted: . Při běžném pájení se měď neloupe, zkusil jsem i na malém kousku celou plochu pocínovat a nic. Teprve když jsem měď ohřál pořádně odporovou páječkou 24V/75W a déle držel, tak se z podkladu náhle zakouřilo a celá plocha se odloupla. Malý odřezek, který jsem použil jako zkušební vzorek jsem nakonec zkusil zapálit. Plamen zapalovače na něj nestačil, materiál kouřil, smrděl, ale nechytl.

A protože mi tu leží již vysušené, změřené a vyzkoušené trafo z rádia Stradivari, které jsem přinesl ze skládky, bakelitové patice-novalky (také ze skládky-jak jinak :lol: ) a mám tu dva stejné výstupáky pro EL84, tak si na tu desku vyrobím 2x 5W stereo, blíží se léto, tak ať mám na co vyhrávat na chalupě. Klasika, dvoupásmový korektor Baxandall, dvoustupňový preamp, konec EL84 single-end. Celkem 2x ECC83 (alespoň využiju ty RFT), 2x EL84, EZ81. Desku už mám vyleptanou, vyvrtanou, připravené součástky a jdu osazovat. Tak mi držte palce....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“