Lampový zeslovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#76 Příspěvek od Sendyx »

S těmi relátky to není až tak triviální, opravdu jsou kontakty nelinearita, a zlaté kontakty se na velké proudy a výkony nedělají. Existuje spousta dalších řešení.

BTW, to, o čem se už chvíli bavíte, zove se "proudové zrcadlo".

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#77 Příspěvek od pole »

To je uzasne... To ze sa to vola prudove zrkadlo viem uz davno ale nevedel som ako to funguje :) Takze diky za radu.

Hej viem ze hiEndisti nemaju radi kadejake kontakty. Ake kontakty su dobra vec pokial niesu studene. A pokial tam das kvalitne nove rele ktoremu este na dovazok prepojis 2 spinacie systemy v jeden tak to nebude pocut ani ten nauchylnejsi HiEndista.

Rozhodne to stoji za cenu neodpalenej reprobedne a oneskoreneho pripojenie reprosustavy.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#78 Příspěvek od DjRix »

Ale jo,dá se to udělat i jinak,navrchu se anody spojí a napájí z jednoho zdroje proudu(nebo odporu,šetří se tím další trand). Signál pak odebíráš z katodovýho odporu. Jak se otevře víc pravej systém elky, "ukradne" část proudu z proudovýho zdroje pro levou část systému,tím dojde k poklesu napětí na katodovým odporu a výsledek je přivření výstupního trandu.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od DjRix »

No tak jsem to před chvílí dodělal......Žádné "lokální" oscilace se neprojevily. napájení +-25V,klidový proud 1,6A. Musel jsem některé hodnoty součástek změnit,ale přičítám to i tomu že jsem použil jiné tranzistory atd. Klidový proud lampou mám teď cca 3mA.Výstupní napětí lítá s teplotou až o 0,5V a klidovej proud je částečně závislej na napájení,asi by bylo nejlepší to napájení stabilizovat.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#80 Příspěvek od pole »

Parada a ako to hra?
Ma to pekny zvuk alebo klasicka trandak.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#81 Příspěvek od DjRix »

No zvuk zatím moc hodnotit nemůžu,protože to dost brumí,jak jsem psal chtělo by to stabilizovat napájení. Ale jeví se to dobře,první co mě zaujalo byly jakoby měkčí basy,jinak mě to přišlo normální,ale poslouchal jsem to tak 10min,zítra se ještě uvidí.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#82 Příspěvek od pole »

Ake mas kondiky v zdroji?
Nebrumi to preto ze mas striedave zhavenie?
Zaujima ma hlavne taka ta priezracnost kristalickost zvuku.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#83 Příspěvek od DjRix »

Kondiky jsem měl 6x 4700uF ,tj 15000uF na jednu větev. Žhavení mám stabilizovaný z extra zdroje. Když odpojím trafo od sítě tak brum hned zmizí,takže je to z napájení. Jinak nevím jakej je kristalickej zvuk,ale výšky zněly pěkně,myslím že až dořeším zdroj tak to bude v pohodě.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#84 Příspěvek od pole »

Ked to bytiahnes zo siete a prestane brumiet, to hej treba potom stabilizator. Sak je to acko v kludovom stave odber 3Ampere. To teda chce stabilizaciu. Svinstvo je ze autor zosiku uvadza schemu zdroja a je tam 10uF na vetvu a podla neho by to malo stacit.
Daj potom vediet dalsie info ako pokracujes dost som zvedavy.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#85 Příspěvek od Sendyx »

To má ofset na výstupu 0,5V - se zátěží, nebo bez ? 8O

Nějak se nemůžu dopočítat toho class A, 1,5A/24V, to používáš 20 ohm reproduktory ? :D

BTW, zkusím přimět jednoho hocha, který to pod mým ideologickým vedením kdysi stavěl, ať se podělí o zkušenosti, já už ty poznámky nemám.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#86 Příspěvek od DjRix »

Já to mám zatím přes výstupní elyt 10.000uF ,takže to má výst ofset se zátěží i bez ní,závislý na teplotě. Nevím co zas myslíš tím že se nemůžeš dopočítat třídy A,mám 8 Ohm bedny,tak to je v Ačku cca 20W výkonu.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#87 Příspěvek od Sendyx »

Zesilovač třídy A je definován tak, že nezávisle na vstupním, výstupním a kdovíjakém signálu prochází proud řídicími prvky, tj. oběma trandy v daném případě. Neexistuje nic, co by bylo A třídou do určitého výkonu, je to prostě AB, dokud to neupravíš a nedotáhneš do opravdového A. To jsou totiž takové PR A třídy, které vymysleli marketingoví odborníci. Podle stejné logiky je Trabant při jízdě v malých rychlostech v podstatě takové městské Porsche :D

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od DjRix »

Ach jo....Tak potom není Ačko ani ten původní zes podle kterýho jsem to stavěl....Podle tvého výkladu má zesilovač v "čisté" A třídě neomezený výstupní výkon...... 8O
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#89 Příspěvek od Sendyx »

neexistuje žádný "můj výklad". Laskavě si někde najdi definice pracovních tříd. Nevím, jak jsi přišel na "neomezený výkon". Výkon je samozřejmě omezen napájecím napětím a limitaci na něm.

Původní pramen - opravdu původní pramen - měl klidový proud asi 6,5A při napájení, pokud se nepletu +-33 nebo 36V.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#90 Příspěvek od DjRix »

Pole: Tak po delším poslechu se jeví celkově zesilovač jako hodně neutrální,zvuk je čistej. Nakonec se mi jako lepší jevil zvuk když jsem přesunul pracovní bod do ABčka,kliďák jsem stáhl asi na 200mA. V týdnu vyrobím nějakou slušnější kisnu a navrhnu na to plošňák,tak až to bude kompet hodím sem nějaký foto.
Klídek chlapi,to je nulák...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“