Autotransformátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

Autotransformátor

#1 Příspěvek od PetrDv1 »

Ahoj,
dnes jsem našel (ve sběrném dvoře) ruský autotransformátor, ale nevím k čemu je případně dobrý a jak ho otestovat, zda je funkční.

Za každou radu předem díky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Už jen dodej , jak jsi přišel na to , že je to autotrafo . Z toho to asi vyplyne .

Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od PetrDv1 »

Vcelku jednoduše, při mé nepatrné znalosti ruského jazyka jsem to vydedukoval ze štítku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Takže vcelku jednoduše štítek i "stroj" vyfoť a dej sem .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#5 Příspěvek od FERYACT »

Pro jistotu sháněj trafo 220/24V na identifikaci vývodů.A voltmetr by neškodil.Všechny vývody z trafa budou mít mezi sebou odpor pár ohmů.

Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od PetrDv1 »

Tak takto vypadá, štítek je dost zkorodovaný.
Přílohy
Stitek.jpg
(140.43 KiB) Staženo 88 x
Autotransformator.jpg
Celkový pohled
(121.93 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Podle stupnice voltmetru umí regulovat výstupní napětí od nuly do 250V, podle štítku má výkon 250VA (jestli to dobře luštím pod tou rzí). Což znamená, že jeho výstupní proud by neměl překročit 1A (na něj je navržené vinutí). Hodí se ke zkoušení běžných síťových zařízení až do celkového příkonu oněch 250W při sníženém napětí, k regulaci jasu žárovek (i halogenek zapojených přes běžné trafo - ELEKTRONICKÝ "PŘEDŘADNÍK" NE!!!) a k podobným věcem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od PetrDv1 »

Děkuji za rady,
pouze mne zaráží, že má dvoužilové připojení, tedy bez země na kostře přístroje.
Ještě bych se chtěl zeptat jak ověřit funkčnost? Zapojit do série se žárovkou?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

To autotrafo je ruské - a v Rusku neznají pojem "uzemnění" nebo "ochranný vodič" - tam používají IZOLOVANOU rozvodnou soustavu, ve které má "jednofázová" zásuvka napětí 127V proti zemi na obou dutinkách. Používané napětí je 3 x 127V, z něhož se právě na "světelný" provoz používá sdružené napětí získané mezi libovolnou dvojicí fází. Správně by napětí proti zemi mít neměla, ale... Takže všecky CCCP spotřebiče, určené pro 220V, jednoduše nemají ochrannou svorku, protože jejich soustava ji prostě nepoužívá. Jestli ji pro použití v prostředí naší soustavy doplnit nebo regulák používat bez ochranné svorky je věc posouzení konstrukce a stavu izolace - chtělo by to posoudit od nějakého revizáka, aby změřil izolační odpor mezi pracovní částí a kostrou a pokud nevyhoví, raději regulák oželet a dát do sběru - jinak právě ten revizák může poradit co použít jako kostru - kam tedy připojit ochranný vodič. Pouhé propojení "zelenožlutého" vodiče mezi vstupní zástrčkou a výstupní zásuvkou bez spojení s kostrou trafa (zdánlivě jednoduché řešení) bych neriskoval.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PetrDv1
Příspěvky: 16
Registrován: 11 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od PetrDv1 »

Představoval jsem si to tak, že bych "zelenožlutý" vodič připojil na kostru přístroje (je celá kovová). Bohužel se mi asi nepodaří zajistit změření izolačního odporu, nikoho takového v okolí neznám.
Napadá mne otázka, pokud bych připojil zemnění na kostru (bez změření izolačního odporu), má to případně nějaká rizika (krom vypadlého jističe).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Kromě toho vyrážení pojistek nebo jističů (v případě, že se na kostru dostane fáze) asi nic jiného nehrozí - a rozhodně to bude bezpečnější instalace, než to nechat "bez" a pak si na tu skříň sáhnout...
Jinak změření stavu izolace by mělo jít domluvit buď přímo, nebo zprostředkovaně ve kterémkoliv podniku, který používá elektrické stroje. Tam musejí dělat revizi a kontrolu izolačního stavu pravidelně, a když na to nemají svoje lidi, musejí si na to někoho objednat - a taková informace myslím přísně tajná není. Změření izolace na takovém autotrafu je otázka minut - takže je to opravdu otázka výhradně "líné huby" (co je holé neštěstí)...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

PetrDv1 píše:Představoval jsem si to tak, že bych "zelenožlutý" vodič připojil na kostru přístroje (je celá kovová). Bohužel se mi asi nepodaří zajistit změření izolačního odporu, nikoho takového v okolí neznám.
Napadá mne otázka, pokud bych připojil zemnění na kostru (bez změření izolačního odporu), má to případně nějaká rizika (krom vypadlého jističe).
Já bych si to představoval úplně stejně. Rozhodně to nepoužívej bez připojení kostry na ochranný vodič. Ve stavu, v jakém to je...

Rozdělej to a podívej se taky, jestli to vůbec bude fungovat. Některá autotrafa (zalitá v plastu z NDR), co jsem našel vyhozená, měla vypálenou díru v místě vinutí. Tohle vypadá bytelněji, ale kdoví.

Mělo by tam být něco takového, ale v ruském provedení, asi ne tak precizní: http://danyk.wz.cz/variak.html

Smůla je, že bez oddělovacího transformátoru je ta věc stejně nebezpečná, jako bys pracoval se síťovým napětím. Takže si myslím, že tě izolační odpor nemusí až tak zajímat (pokud to nebude zrovna zkrat na kostru), pokud bude kostra uzemněná a knoflík z plastu.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

Myslím, že jste zapoměli na jednu velice důležitou věc!!!! Oddělovací trafo nesmí mít na výstupní zásuvce ochranný kolík!!!!!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Fredis - jsi mimo mísu, tohle NENÍ oddělovací trafo, tohle je AUTOTRAFO - a to má už z principu galvanicky spojené vstupní i výstupní vinutí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

fredis píše:Myslím, že jste zapoměli na jednu velice důležitou věc!!!! Oddělovací trafo nesmí mít na výstupní zásuvce ochranný kolík!!!!!!
Tohle ale nevypadá na oddělovací trafo.
Jinak o oddělovacím kolíku jsem si myslel to samé, co píšeš, takže mi připadá divné, že zdroj Diametral ho má. Asi není zapojen.
http://www.gme.cz/cz/hc-ot230-021-p722-326.html

Odpovědět

Zpět na „Poradna“