Elektronkove Radio na kazdodenne pocuvanie

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
foxtrot
Příspěvky: 60
Registrován: 14 led 2007, 01:00

Elektronkove Radio na kazdodenne pocuvanie

#1 Příspěvek od foxtrot »

Dobry vecer :)
Mama na Vas jednu prosbu, mozno budem vyzerat ako nejaky blazon, ale aj tak : Ktore elektronkove radio z 50-70rokov odporucate na kazdodenne pouzivanie (resp. Nie kazdodenne,ale castejsie dajme tomu 4-5krat do tyzdna). Zaklad je nech nie je drahy(pravdepodobne daco z produkcie Tesly ;) ) nech su zohnatelne elektronky a v prijatelnej cene, nech aj nieco vydrzi :)
Dakujem.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#2 Příspěvek od Quest »

V podstatě každé, které je v provozuschopném stavu. :lol: A máš jich dost na výběr. :lol: Jenom už jej nekoupíš v supermarketu ani u Větví. :lol:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pole »

No ak si zo slovenska (podla jazyka prispevku si)
tak na slovensku sa uz bohuzial nevysiela AModulacia :( TEda pokial nechces pocuvat iba ČR1 na DVlnach alebo Madarov na strednych da sa....

Inak ten tvoj prijmacik musi mat zabudovany aj tuner na FM a ten je zvacsa naladeny do "vychodej normy" 66-73MHz a musis si ho vediet preladit na dnesne pasmo alebo kupit konvektor. Teda nieje to az tak ruzove dnes:(

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Jinak můžeš počítat s tím , že tyto přístroje po výměně kondů pojedou i bez výměny lamp desítky let . Není to soudobá provenience . Zde jsou problémy "jen" s přepínači rozsahů a s poťáky . Pokud by jsi měl stroj se síťovým spínačem na poťáku uprav jinak nebo strkej do zásuvky .

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

Ja mam casto zapnuty Grundig Type 97, ma to DV,SV,KV a VKV do 104MHz. Pre AM CRo1 mam drotovu antenu cca 2m "izbovku", FM lokalne stanice ide na vnutornu. Osadenie je este dostupnymi elkami.
Tiez doporucujem kombinovany AM/FM, je ich hodne, vyber je otazka vkusu a prostriedkov. Obzri si Aukro.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Tesla Populár (nemá VKV ale dva rozsahy KV vč. amatérského pásma 3.5 MHz) Echo, Teslaton (existovala vývozní verze FM 88-100 MHz)
viz také:
http://www.oldradio.cz/radtes.htm
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000019
http://tesla.webpark.cz/indextesla.html
no a dnešní imitace...příkladem Hyundai
Přílohy
hyundai.jpg
(23.86 KiB) Staženo 85 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Sežeň si něco z řady Bohéma (dále Nora, Verdi, Pastorále, Bolero a snad ještě něco), jsou to poslední lampová rádia z Tesly a kromě magioka používají moderní elektronky, které se ještě dnes dají sehnat zadarmo. Koncová EL84 se pořád vyrábí. Na poslouchání VKV si vyrob jednoduchý konvertor s krystalem nebo přijímej přes zrcadlové kmitočty. S těmato rádii se sice v Bratislavě nijak nepárali, takže je to blbě sladěné a konstrukčně zastaralé, ale nějak to hraje.
U ostatních rádií neseženeš koncovou lampu (ECL82, 86, 6L31 apod.).

Uživatelský avatar
foxtrot
Příspěvky: 60
Registrován: 14 led 2007, 01:00

#8 Příspěvek od foxtrot »

dakujem za vse rady, no myslel som nieco asi z tych vyvoznych verzii uz s FM, nieco zohnatelne (ziadny unikat, nieco co sa vala vsade ;) )
Ktore radia mali FM napr. z produkcie tesly ? na tie bohemie sa mrknem, okrem toho ?
Najradsej by som to mal bez konvertora äale ked bude treba daco zbastlim/e)
Hovorite ze E84 sa da zohnat ok, mozno nejake sa mi este valaju doma...
Edit1: To echo sa mi fakt paci ;) Kde sa da lacno zohnat ? :)
edit2 : mrkol som si aj bohemiu, nora, verdi. Moc sa mi nepácia, radsej nieco z tej klasickej konstrukcie :)
Inak rad by som sa spytal : Kolko je taka priemerna zivotnost elektronok (vseobecne priemer, pouzivane v audiotechnike. (kazda ma urcite inu,ale taky priemer)

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Dratak »

Prakticky jakákoli Tesla, kde najdeš v osazení elku ECC85 má VKV. Problém je že vstupní jednotky jsou laděné do pásma OIRT, které mělo šířku jen 7MHz, takže ani po přeladění (což se neobejde bez úpravy vstupní jednotky) se tam pásmo CCIR nevejde celé. Myslím že vstupní jednotky laděné otočným kondenzátorem by se daly přestavět na pásmo CCIR, ale variometry (ladění změnou indukčnosti hliníkovým jadérkem na lanku v cívce) potřebnou přeladitelnost nemají (prakticky vyzkoušeno). Tahle práce vyžaduje minimálně GDO, digitální čítač (abys mohl změřit zda a kde kmitá oscilátor) a nekonečnou trpělivost.

Pokud je na konci sdružená elektronka ECL82, ta je pořád snadno dostupná, bída začíná být o ECL86. A 6L31 se v přijímačích pro FM již na koncových stupních nepoužívala.

Taky jsem řešil podobný problém, ale chtěl jsem úplný extrém-elektronkové rádio s VKV (stačilo mi pouze VKV), které budu moci poslouchat doma, ale třeba také venku (tedy i na baterie!). A protože jsem sehnal potřebné bateriové elektronky, v GESu heptalové patice, ladicí kondenzátor, cívkové soupravy na mezifrekvence a poměrový detektor (ze starých TV ze skládky) a mohl si v práci půjčit spektrák (bez něj bych se do toho nepouštěl) jsem se rozhodl pro vlastní konstrukci takového přístroje. Dost mě na tom vyškolila vstupní jednotka, kdy mi oscilátor osazený elektronkou DC90 kvůli její malé strmosti vysazoval v půlce pásma (a mě omývali), mezifrekvence, kde jsem cívkové soupravy musel upravovat (vzhledem ke vzdálenosti původních cívek byla šířka pásma MF malá a přijímač nepříjemně zkresloval), vše jsem navíc musel úplně odstínit a uzavřít ze strany spojů do plechových krabiček, jinak čtyřstupňový (!!!) MF zesilovač stále kmital. A nakonec i koncový stupeň, kde jsem řešil dilema mezi malým odběrem z baterií a dostatečným výstupním výkonem, alespoň při připojení na síť 230V. Protože koncová elektronka DL96 dávala nějakých 0,15W, vyřešil jsem to nakonec elektronkou EL95, která pracuje jen při zapojení do sítě, zatímco při provozu na baterie se musím spokojit s výkonem DL96. Přepínání je řešeno automaticky čtyřpólovým relé. Anodovou baterii jsem složil z 10 9V akumulátorků, takže se dá dobíjet. Na žhavení elektronek mám 3 paralelně spojené velké monočlánky.

Většinou ale tohle rádio ale poslouchám jen doma. Má to výhodu, protože celá signálová část až po NF předzesilovač při použití bateriových elektronek "svačí" nějaký 1W, více ne. A s EL95 na konci se i se ztrátami v síťovém trafu, zdroji a stabilizátoru žhavení bateriových elektronek (kde je použita žárovka která zároveň osvětluje stupnici) vejdu do cca 15VA síťového příkonu.

Teď mi tady právě vyhrává rádio FM Plus.

Uživatelský avatar
foxtrot
Příspěvky: 60
Registrován: 14 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od foxtrot »

vau pekne, zaujimave. Ja by som na to nemal nervy sa do toho pustat :)
Inak ja som skor za nejaku originalne produkciu v originalnom vyhotovení :)
takze asi nieco co bolo urcene na vyvoz :D ale kde take daco zohnat, resp. na co sa pytat, moc sa v tychto starych radiach neorientujem :) , aj ked preladenie tiez prichadza do uvahy, ale nerad by som to robil.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Dratak »

U Tesly se tomu přeladění asi nevyhneš, těžko asi seženeš exportní typ pro CCIR normu. I když Tesla takové přístroje vyráběla. V 80.letech jsem si nahrával písničky z rádia Tesla Kvintet, které bylo skutečně dvounormové, přepínalo se to tlačítkem OIRT/CCIR. Takže jsem mohl vesele nahrávat z Antenne Bayern :lol: . Ale Kvintet už byl samozřejmě tranzistorový a na konci měl MBA810.

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Vakuum »

Kup si neco zapadniho, ti meli ccir normu - ja mam taky grundig, tak rok 1958, posloucham furt :), byva to na aukru a moc to nestoji - ja jsem dal 100,= Kc.
Jinak neni problem s lampama dosahnout i na hifi, ale to je jina cenova skupina :((
http://hhscott.com/receiver.htm

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“