Vyčištění kávovaru JURA Impressa S90

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

Vyčištění kávovaru JURA Impressa S90

#1 Příspěvek od macman »

Zdravím.

Mám kávovar Jura Impressa S90, který byl v naprosto žalostném stavu. Dělal sice výborné kafe, ale někdy i na desátý pokus. Neustále padaly hlášky jako "fill system" "rinse water". Navíc tekl jeden zpětný ventil, asi čtyři spoje na trubičkách a kafe se dělalo (kapalo) několik minut, navíc pokaždé byla v hrnku jiná hladina...

... ale kafe bylo skvělý....

Vzhledem k tomu, že tento kávovar stále stojí přes 40 tisíc a jenom běžná údržba stojí v servisu 3000,- na což momentálně nemám prostředky, tak jsem se dal do opravy...

Vzhledem k tomu, že i originální čistící program časem hodil nějakou chybu a nikdy neproběhl do konce. Navíc vždycky sežral čistící tabletu.. Kávovar si vědom toho že je ucpaný hlásil "clean now" a usilovně pípal..

Vzal jsem ocet a pustil čistící program na ocet.. poprvé doběhl do konce.. Dokonce při každém cyklu čištění z trysek tekla voda čím dál tím více kapkami až nakonec čůrkem.. Probrala se k životu i pára, která dříve už skoro nepářila.. Všechny netěsné spoje přestaly téct, navíc jsem je pro jistotu ještě přetěsnil...

Nyní kávovar opět šlape jak švýcarský hodinky (taky je švýcarskej), nehodí nikdy žádnou chybu, funguje jak zamlada...

... ovšem kafe se nedá pít...

... je to jenom obarvená voda.. Přitom mlýnek namele a v odpadu je vylouhovaný správný množství kafe.. Z tryse ovšem teče skoro čistá voda...

Nemáte někdo tušení, čím by to mohlo být??? Nemáte někdo diagnostický program na test kávovaru??? Nevíte, jaké rozhranní je potřeba k připojení k počítači a zapojení pinů v servisním konektoru??? nemáte alespoň schéma?? servisní manuál??

macman

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#2 Příspěvek od galjo »

ja si myslím , že by si tam mal dávať kávu a nie farbivo.

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#3 Příspěvek od macman »

Je fakt, že po pročištění jsem tam dal to nejlevnější kafe, ale i když už jede na podstatně lepší kávu - výsledek je stejný...

Ovšem jsem možná narazil na možný problém.. Všiml jsem si že je kafe v odpadu dost hrubě namletý i když je mlýnek na nejjemněji.

Je možné, že mlel delší dobu špatně, ale dokud byl ucpaný, tak to kafe protékalo tak pomalu, takže se stejně nějak vylouhovalo???

Mlýnek jsem rozebral a opticky žádná vada není vidět.. pouze mlecí zuby jsou takové trochu jeté...

macman

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Spíš bych se zaměřil na to , jestli jsi nevytvořil obtok vody kolem kávy a také na teplotu , jestli není průtok tak vysoký , že se voda neohřeje . Náhodou co chodí občasné kontroly , tak si u mne dávají klasického turka , za kterého by se jinde styděli a tady si šmakují .

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#5 Příspěvek od macman »

Asi budeš mít pravdu, udělal jsem pokus a použil místo mlejnku klasický mletý kafe (přístroj umožňuje bypass mlejnku) a kafe se pořád nedá pít.. takže hrubostí to není...

Zkusím změřit teplotu - to je velmi dobrý nápad.. Ovšem pokud jsem zvětšil průtok, jak ho zmenším??? Přece nebudu dokola vařit vodu, aby se kávovar zase zanesl...:-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Strčit do trubičky trubičku by neměl být problém . Neznám ten přístroj , ale mohl jsi při čištění , bylo-li i mechanické , takovou clonku odstranit . Také bude na štítku údaj o potřebném tlaku vody .

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#7 Příspěvek od macman »

Zkusím to.. Jen bych ještě jednou zopakoval prosbu, zda nemáte někdo servisní manuál na jakýkoliv kávovar JURA Impressa z řady "S".. Přece jenom je to dost složitá mašina... :-(

macman

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

Možná bych mohl pomoct - sice kávovary nedělám (i když bych měl, ale dělá je kolega co je ode mně v práci o dva stoly vedle), ale po projítí příznaků a návodu k použití (se značkou Jura jsem se ještě nesetkal) to vypadá něco přicpaného - nějak se mi nezdá to použití octu na vyčištění pressa - všude v návodu (anglickém, co jsem stáhl) se píše jen o nějakých jejich speciálních tabletách a o octu jsem nezaznamenal ani slovo, tak se mi to nechce líbit :roll:

Normálně se používají na čištění buď tablety (dokáží udělat pěkný bordel, když se špatně rozpustí a seknou v topnici) nebo roztok kyseliny citrónové (Tip) - s tím tyto problémy nejsou. Co vím o octu, je hlavně to, že dokáže všechno zničit (zalepit, rozežrat těsnění a já nevím co ještě) - často bere s sebou selenoidové čerpadla (nevím, jestli je takové i v tom Jurovi, ale podle udávaného tlaku by to mohla být 48W Ulka(červená) , popř. ty modré, hnědé nebo další různé značky (výrobce si zrovna nepamatuju)) a podobné problémy může taky páchat špatné čerpadlo - bylo by potřeba aspoň změřit (nebo jinak přezkoušet) - jestli vytáhne aspoň těch 15 barů...

Samozřejmě, že by nebylo od věci i to presso vyčistit ručně - rozdělat, vypláchnout sítka, topnici, hadice, všechno co jde profouknout kompresorem, ventily podle možnosti hodit do ultrazvuku - nedělá to dobrotu, když se o to dlouho nikdo nestaral a pak chce dobré kafe :roll: - takovéto mašiny musí jet aspoň každý den, nebo se začnou (jen díky nečinnosti) kazit. Mimo jiné jim nedělá dobře to úplně jemné namleté kafe (dostane se to všude, přicpe to kdeco a pak je problém na světě...), tak doporučuju na mlýnku nastavit tak střední hrubost :wink: (pravda - žádný kafoholik nejsem, ale i to se dá pit)

Jen tak mimochodem, na kávovar za 40 tisíc se mi zdá ta údržba nějaká předražená (u nás děláme kávovary v podobných cenových hladinách za několikrát menší obnos (ale tuto značku ne, tak reklamu dělat nebudu :D ) a dle zkušeností jsou diagnostické programy, schémata a různé přípravky rozšířené asi tak jak pravdomluvní politici, tak bych tipoval, že existuje maximálně tak servisní manuál (zavřený jen v pár místech v republice) a nějaký přístup k nějakým testovacím programům (přímo na kávovaru (něco ve stylu : "vytáhnout nádobu a spařovačku, zmáčknout zároveň tři různé knoflíky a strčit to do zdi " :D ) a samozřejmě projítí historie (aby se vědělo, jak moc se to používalo, jestli to uživatel čistil a tak - na záruky jak dělané :D ), což bývají informace rozšiřované pouze na školení :roll:

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#9 Příspěvek od macman »

Díky za rady... Bohužel tablety nefungovaly, jelikož už byl kávovar tak zanesenej, že neproběhl čistící program a tableta po pár vteřinách vypadla do odpadu.. takže nastal pokus s octem.. Nemyslím si, že ocet něco vyloženě poškodil, spíše mi to přijde jako když u starýho motoru u auta vyčistíte veškerý usazeniny nějakým přípravkem a motor pak ztratí tlaky, získá vůle a olej z něho teče jak z cedníku...

Jinak kávovar má zelené čerpadlo Invensys CP4SP s tlakem 16-20barů, příkon 60W. Toť informace ze štítku, bohužel změřit tlak nemám čím...

Informace o ceně vyčištění je bohužel přímo z ceníku autorizovaného servisu (prý je v ceně výměna nejnamáhanějších těsnění)

nejhorší ovšem je, že kávovar je totálně narvaný vším možným, prostrkané hadičky, kabely každou škvírou. Zatím se mi podařilo komplet rozebrat mlýnek a vyčistit - stejně na nejjemnější mletí z toho padají větší broky.. Kdybych alespoň měl schema zapojení... je mi jasný, že to bude podpultovka... :-)

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#10 Příspěvek od ohryzek36 »

Takže, včera jsem se radil s tím kolegou, co to dělá, a je to docela složité :? - kromě toho, že když zaslechl slovo "ocet", tak se chytl za hlavu, a říkal, že je to úplně v háji, zabetonované bordelem a tak :roll: ,

Tak ta závada (že je hrnek sice plný, ale kafe to není) se mu nějak nezdála - sice to prý může dělat i to čerpadlo, ale jak to tak na dálku zkusit nebo nějak změřit, to je dost složité. Vypadá to sice na to, že čerpadlo sice tlačí, ale buď někama okolo (opravdu nevím, jak vypadá u tohoto medelu spařovačka, popř, jestli jde vytáhnout k vymytí), nebo je malý tlak, což kvůli průtokoměru sice nevadí, ale kafe buď neprotlačí, nebo protlačí nějak špatně :roll: (fakt nevím), popř. může být problém i v hydraulickém okruhu (jestli je tam nějaký centrální rozdělovač, nebo několik elektroventilů, co se sekly a pouští vodu tam, kde být nemá :roll: ).

Možná se dá něco usoudit ze špalku - (stlačeného zbytku kafe) - jak moc je mokrý, jestli je v celku nebo ne a tak :roll:

Mimochodem - jestli je slabé čerpadlo (což by snad nasvědčovalo i tomu, že přestaly téct spoje), tak se dá buď koupit nebo nahradit - často se tam cpe Ulka EP5 - používá se i v přístojích, kde se dřív používaly ty Invensysy - jen nevím, jak je to s hadicovým připojením (poslední nefunční Invensys jsem vyhodil tak před měsícem) a už nevím, jaký měl závit, ale podle toho, že bylo připojené na náš "značkový" přípravek, tak si myslím, že tam rozdíl nebude.

Ohledně toho měření čerpadel - u nás se měří jen maximální tlak - čerpadlo čerpá z nádoby vodu přes válec s manometrem - když válec protlačí (ono v něm vlastně nic ani není), tak se výstupní hadice ucpe klešťama a zkouší se z čerpadla vytáhnou co největší tlak - aspoň 15 barů, a to, které neprojde, tak mizí bez milosti na propadliště dějin (některé čerpadla se prý sice nějak opravovat dají, ale úspěšnost a výdrž takové opravy nebývá častá :) ).

Ohledně schémata zapojení - i pro ty typy, pro které děláme autorizovaný servis, se nedá sehnat jak schéma zapojení (jestli myslíš DPS, tak to už vůbec), tak ani hydraulické schéma moc často není k dostání. Dokonce jsme nalezli na DPS nějaký servisní konektor (asi k PC nebo tak), ale nikdo neví, k čemu to může být :roll: . Minulý týden jsem z podobného důvodu musel strávit pár hodin rozebíráním a proměřováním něčeho podobného, abych si udělal zběžné schéma, co kam vede, kde je jaký odpor, co je co a tak, jen abych nemusel pokaždé nad tím znovu tápat. Samozřejmě, že jediné, co dostaneme, je často jen prapodivně rozkreslený náčrt se seznamem ND, popřípadě nějaký "speciální" buletin o tom, jak soudruzi ze západu vyzráli na tu či onu závadu, a ve kterém je často popsaný postup který se u nás už provádí aspoň půl roku :roll: .

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

jura

#11 Příspěvek od Martin_Fio »

Ahoj, nemám žádnou zkušenost s e90, jen s e50, kde mi podobný problém dělal výstupní ventil z toho stlačovacího mechanismu, je to takový bílý kus to koleno uprostřed snímku, pod ním je pružinka a kulička. Jestliže kulička netěsní, voda teče ven už v první fázi napařování a stlačování a kafe je slabé a voda se ho téměř netkne.
Přílohy
výstupní ventil jura e50.jpg
(118.89 KiB) Staženo 152 x

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#12 Příspěvek od macman »

Voda opravdu trošku proteče již v první fázi, jenže jsem nevěděl jestli je to vlastnost, nebo chyba.. Takže po opravě v první fázi nekápne??? A pokud je ten kávovar alespoň podobný - z které strany ses do toho mechanismu dostal???

macman

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

jura

#13 Příspěvek od Martin_Fio »

Ahoj, mě to teče takto: http://www.youtube.com/watch?v=VQH6TdSP5bs

ten ventil se rozebere jednoduše vyháknutím těch dlouhých pacek po stranách. Hold to bude chtít prohlédnout funkci celého toho ztačovacího mechanismu a ten vyčistit ručně, případně když tak už vyměnit O kroužky pístu. U mě to znamená kávovar rozpůlit.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#14 Příspěvek od ohryzek36 »

Tak co, jak to dopadlo, bylo to tím ventilem?

Jen mě to tak zajímá - z čistě odborného hlediska :D Tento systém spařovačky vidím poprvé - to presso, co mám nejvíc prolezené má na tomto konci jen sítko (podobné, jak bývá v pákových pressech) na pístu, co se zasunuje do válce, a na výstupu žádné ventily nejsou. Jen u toho sítka je problém ten, že když se zanese jemným kafem, tak se ucpe a pak buď propouští těsnění nebo na vstupu do válce praskají hadice a ventily :roll:

Díky za odpověď :wink:

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#15 Příspěvek od macman »

Dnes jsem konečně přivezl chybějící a tekoucí O kroužky, takže možná se do toho ještě dnes, nebo zítra pustím.. určitě dám vědět, jak to dopadlo...

macman

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“