Zesilovač V-MOS 60 DPS

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#121 Příspěvek od Petr603 »

Zkus a uvidis,kazdopadne bych funkcnost overil.Zmer si ubytek na nekterem z emitorovych odporu za studena a za tepla a hned vis na cem jsi.

GADZO opraven ;-)

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#122 Příspěvek od Petr603 »

Tak ze diky ochote BASTLECSe je na svete dalsi jeste doladena verze DPS kterou mi poskytl.
Zatim jsem ozivil jeden kanal,slape.. Bude ale nejspis potreba opet preklemovat rezistor v serii s termistorem pro rizeni klidoveho proudu.Nemel jsem doposud moc casu, tak ze zatim byl jedem modul jen na osciloskopu.Taky jsem mozna mimo rozsah teplotni pojistky,to budu muset jeste poladit,nechodilo me to nejak moc korektne.Jinak to vypada velice nadejne :-)

Obrázek

Uživatelský avatar
reeb
Příspěvky: 19
Registrován: 30 pro 2007, 01:00

#123 Příspěvek od reeb »

Ten odpor vyndej z cívky, takto to zbytečně zkresluje..

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#124 Příspěvek od Petr603 »

Na tohle tema uz jsem cetl taky delsi debatu.. :) Asi zkresleni vzroste,v desetinach nebo spis setinach % ?

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#125 Příspěvek od elmouse »

Petr603: Tak co, už jsi to vyzkoušel? Deska od BASTLECSe je teda OK? Uvažuju o stavbě tohoto zesilovače, koncepce se mi líbí, mám doma pár desítek tranzistorů BUZ11A, BUZ21, BUZ72A, tak bych to chtěl zkusit napřed s nimi. Vím, že odborníci je moc nedoporučují, ale kdo nezkusí... V nejhorším odejdou a budu shánět KUNy....

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#126 Příspěvek od Petr603 »

Mam jeste jiny novejsi navrh DPS. Momentalne mam rozchozene a ozivene 3kanaly.Slapou ok,aspon po zbeznem otestovani na osciloskopu do umele zateze.Cely zesilovac teprve davam dohromady. Ty nove predlohy sem klidne dam,autor urcite nebude proti.Ale nemam je ted u sebe,tak do konce tydne by to nemel byt problem..
S temi BUzy snad nebude problem,uvidis.. Ja bych se toho zas tak nebal.

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#127 Příspěvek od elmouse »

Dík za odpověď. Novější DPS určitě uvítám nejen já :D Zatím jsem stavěl zesilovače jen s bipoláry a IO, taky mám za sebou nějaké celkem úspěšné pokusy s elektronkami (EL84, GU50) a rád bych zkusil MOSFETy, protože jsou těm elektronkám trošku příbuzné principem řízení a rád bych slyšel, jaký to bude mít zvuk... Pokud jde o ty BUZy, tak z toho co mám doma se mi papírově jeví nejvíc podobné originálním KUN20kám ty BUZ72A (100V, 9A, RDSon=0.25Ohm, strmost 3-4). Ostatní typy jsou moc strmé a to by mohlo dělat problémy se stabilitou. Mám originál Siemensy, nepoužité, rok výroby kolem 1990, tak snad by mohly vyhovovat. Když tak zkušenosti napíšu. Ještě bych se rád zeptal na ty termistory, jestli bys mohl napsat přesný typ a kde je sehnat, pokud možno ty šroubovací přímo do chladiče, co máš na fotce....

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#128 Příspěvek od Petr603 »


Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#129 Příspěvek od Petr603 »

Tak prikladam nejnovejsi verzi DPS od BASTLECSe kterou me dal ochotne k dispizici.Odzkousena,tak ze hura do toho.. :D

Obrázek

Obrázek

http://pjotr.603.sweb.cz/V-MOS/V-MOS60-RV-2-1-PCB.pdf

Pozor jen u druhe (barevne) osazovacky, D2 je tam nakreslena opacne.

Uživatelský avatar
xcrider
Příspěvky: 5
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

#130 Příspěvek od xcrider »

chyba tu prepojenie..
Přílohy
mos60.ley1.jpg
(226.96 KiB) Staženo 316 x

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#131 Příspěvek od Petr603 »

Precti si dokumentaci,je ke stazeni na zacatku tohoto threadu,pak se dozvis proc to tak je :-).

Uživatelský avatar
xcrider
Příspěvky: 5
Registrován: 12 lis 2009, 01:00

#132 Příspěvek od xcrider »

to som si nikdy nevsimol :P

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#133 Příspěvek od elmouse »

Díky moc Petrovi603 a Bastleczovi za ochotu a za výkresy DPS. Desky už se dělají a objednávka na součástky odešla včera, tak uvidíme... :D Jen se obávám, že pokud bude venku hezky, bude mi to docela trvat. Škoda, že jsem se do toho nepustil přes zimu...

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#134 Příspěvek od BASTLECS »

OPRAVA. Dík Petr603
Přílohy
V-MOS60-2-3-02.png
(188.35 KiB) Staženo 338 x

Uživatelský avatar
elmouse
Příspěvky: 62
Registrován: 18 zář 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#135 Příspěvek od elmouse »

Tak mi došly součástky (většinu jsem sehnal u Denkla, zbytek u GM). Plošné spoje jsem si objednal u pana Kohouta, za týden byly doma a s kvalitou i cenou DPS jsem spokojen. Tak mi to samozřejmě nedalo a i když jsem měl spoustu jiné práce, přece jen jsem jeden modul dal dohromady. Takže slíbené zkušenosti: nastavování klidového proudu je zatraceně citlivé i s víceotáčkovými trimry a kdybych nedal z opatrnosti do napájecích větví odpory 33 Ohmů, tak jsem určitě odepsal první dvojici koncových tranzistorů. Když už se ví, jak na to, tak to jde - záleží totiž i na nastavení tepelné pojistky, já se samozřejmě trefil na příliš citlivé nastavení, takže mi vypla, já o tom nevěděl, pořád jsem šrouboval kliďák a když pak zapnula, proud letěl nadoraz měřáku, naštěstí to zachránily ty odpory. Takže doporučuju spíš tepelnou pojistku na začátku nastavování vyřadit. Jinak ovšem funguje skvěle, vypínání i naskakování zahřátého zesilovače je parádní. Stejně jako Petr603 jsem musel vyřadit odpor R12 2k2 v obvodu kompenzace, jinak klidový proud při zahřívání ujížděl s teplotou trochu nahoru. Pro první pokusy jsem si vybral tranzistory BUZ72A a až na popsané počáteční problémy s klidovým proudem šlapou bez jakýchkoli potíží, sinusový výkon do limitace jsem naměřil 58W (při vstupním napětí cca 320mV). Jen budu muset sehnat pořádný chladící profil, s provizorním mi tepelná pojistka po pár minutách plného výkonu vypne. Ještě mám v úmyslu vyzkoušet BUZ21, ty mají povolený proud 21A, jen mám obavy z jejich velké strmosti, ale uvidíme. Takže úhrnem - všechny součástky jsem změřil, dával pozor při pájení a zesilovač šlape na první pokus. :D
Přílohy
P5094360b.jpg
EDIT:Ještě aspoň fotka ze stavby
(274.36 KiB) Staženo 240 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“