Průřezy vodičů.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Průřezy vodičů.

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den, rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s průžezy vodičů. Měl jsem zato, že existuje jednotná řada průřezů začněme od 1,5 - 2,5 - 4 - 6 - 10 - 16 atd. (mm2)Docela jsem byl překvapen, když jsem měřil průměr vodiče, který byl prodáván jako 6-ka a dálší jako 10-ka. Ta 6ka měla průměr 2,45 mm a 10-ka 3,3. Po přepočítání na průřez to vychází u té 6-ky na 4,71 mm2 a u 10-ky na 8,55 mm2. To je buď měď s vodivostí lepší jak v tabulkách, nebo prachsprostá zlodějna. Jak to tedy je.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#2 Příspěvek od kevin_mitnick »

To je asi stejne jako z dalsimi X vyrobky po "optimalizaci nakladu". Med je draha a developeri potrebuji setrit. Uz jsem zazil v jednom nedavno postavenem baraku kabel na svetla co mel prurez sotva 1mm2 (i kdyz byl deklarovan jako 1,5ka) a kabel na zasuvky co nemel ani 2mm2 (i kdyz byl deklarovan jako 2,5ka). Vnejsi prumer s izolaci byl stejnej, jen te medi bylo jaksi mene. Rekl bych neco o na.rani do rukou...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Kontrola šubléry" ?!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Výrobce to asi zaokrouhluje. :text:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tak se přece šetřilo i na hliníku: na cívce štítek AYKY 4Bx35, ale po instalaci kabelu, přesněji při revizi, jsme si průměr přeměřili a vyšel průřez maximálně 29,5mm2. Tak jsme zkontrolovali víc konců a nikde to nebylo lepší, na jednom drátu nám vyšlo dokonce 28mm2. Pro jistotu jsme měřili víckrát v různých směrech, co, kdyby drát byl oválný? Překvapivě: to nebyl ani jeden a s panem Ludolfem bych taky nepolemizoval.
Prý na to stačí na drátotahu nastavit větší tah a hned je metrů víc. Asi při vážení k deklarovaným metrům přibalovali cihly nebo to tahali z těžšího hliníku či těžší mědi, aby to na hmotnost vyšlo. Jinak by se na to muselo přijít už během výroby, chtělo-li by se ovšem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Tohle je věc celkem dobře prokazatelná, takže kdo má chuť a čas, u ČOI a asi u ESČ by měl uspět. Jde o oteplení vodičů, tedy o odolnost před zahořením, tedy před požárem třeba špitálu nebo hotelu, tedy o hromadné neštěstí-panika-terorismus, tedy něco co si k**va hlídá harmonizovaná Brusel. To není jak když ti na pouti světskej natočí do kelímku 5mm pod čárku.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od eljaro »

zkušenosti máme všichni stejné deklarovaný pruřez je větší než skutečnost ! ale kdo najde tu odvahu se do výrobců pustit ? ČOI by reagovala ve smyslu relkamací u obchodníků atd... a mezitím bude dost času to nějak zahladit - jak je u nás zvykem !

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Proč do výrobců? s těma ať si to vyřídí prodejci. Když koupím tři kola CYKY 5x10 a čtyři kola 3x2,5 a zjistím, že mě na průřezu o 15% ošidili, budu požadovat náhradu škody u dodavatele, který mi ty dietní kabely prodal. Nebo v případě placení fakturou mu zkrouhnu částku podle deklarované ceny za deklarovaný průřez. Byl by to zajímavý námět pro právníky :twisted:

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od kevin_mitnick »

rozhodne si nemyslim, ze by ty osizene kabely delali kabelovny jen tak z vlastni iniciativy. Delaji je proto, ze maji od nekoho zadani = objednavku. Z jistych zdroju mam informaci, ze takove kabely po diete si v kilometrovych mnozstvich z Azie objednavaji hlavne velike stavebni firmy jako je Skanska nebo Starbag...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

jednoho dne zahoří někde jako nedávno ve věži ŘLP na Ruzyni a až se povede díra do země, nedejbože s nějakou celebritou, tak budou všichni chytří a to o Skanska nebo Metrostavu to najednou bude vědět každej.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Inu katovali kosti , kdo je ve výrobě , ví své ...

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od eljaro »

BOBOBO má pravdu kabely jsou opravdu na "Draka" a prodejce bude asi z obliga koupí a prodá a pokud na kabelu i krabici je vyraženo 4x2,5 tak nezkoumá a "netuší" že prodává 4x2,35 , ani já bych to nezkoumal ale když jsem nedávno propočítával ztráty na vedení tak jsem se z tím nemohl nějak sejít z realitou a tak jsem z měřil pruřez a to zděšení !
totéž mají i u lan 15ka lano 17x7x0,1195(průmněr 0,39) průřez 14,21 !!

k tomu není co dodat ?!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Dnes je úplně běžné , že zboží se vyrábí dle zákazníka . Je to vyprecizováno až tak , že zákazník dostane vzorek výrobku a písemně odsouhlasí , že bude odebírat takto vyzerajúce zboží . A to i ze zahraničí .

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“