Sepnutí spínače, který je na cizím obvodu pomocí ATmega

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

Sepnutí spínače, který je na cizím obvodu pomocí ATmega

#1 Příspěvek od michalino »

Dobrý večer, prosím vás o radu.

Nejsem zběhlý v elektronice a řeším takový problém:

Mám obvod číslo 1 s Atmega8 napájena 5V
a
mám obvod číslo 2, který obsahuje obyčejné tlačítko.
Tentoí obvod 2 je napájen 3V

Jak prosím můžu udělat BEZ POUŽITÍ RELÁTEK to, že pomocí ATmega8, tedy pomocí obvodu číslo 1 sepnu toto tlačítko v obvodu číslo 2.

Doufám, že to píšu pochopitelně...

Nechci použít relátko u obvodu číslo 1, abych tak nahradil tlačítko v obvodu číslo 2.

Je reálná jiná možnost, jak tento obvod sepnout, prosím?

Děkuji moc,
hezký víkend všem...

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#2 Příspěvek od Zmije »

Záleží na tom, zda je společná zem, nebo jsou obě napájení vůči sobě plovoucí. Pokud je společná zem, tak by stačil odporový dělič s poměrem 3/5, nebo sériový odpor a za ním na zem zenerova dioda v případě, že je potřeba tvrdší zdroj.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od michalino »

Děkuji za odpověď Zmije.

Napětí jsou na sobě nezávislá...první má 5V ze síťového zdroje a druhý obvod má 2x 1,5V články. Pokud tedy existuje taková varianta, jak yb to šlo prosím udělat?

Děkuji moc

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Nabízí se to nejjednodušší řešení - obyčejný optron (PC817), buzený přes odpor přímo s Atmega8. Chybí informace, kde je to tlačítko zapojeno (v serii s napájením v plusové/mínusové větvi nebo jinde) a jaký proud spíná).

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od michalino »

Děkuji moc za odpověď...dnes půjdu součástku koupit a vyzkouším připojení, provedu měření, uvidíme, jak to bude fungovat....
:)
ještě jednou díky

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od michalino »

Ahojte přátelé,

ano, mohu potvrdit, optron: PC817 to umí...sepne "jako tlačítko" cizí obvod úpně hravě.

DĚKUJI ZA RADUUUU

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#7 Příspěvek od _jarda »

ahoj,

napíšu svůj dotaz do tohoto threadu aby mě nikdo nepodezříval že jsem nehledal :)

Potřebuji také nahradit tlačítko něčím jiným, ale....

Autorádio (+5V) ------ Rezistor ------- Tlačítko/spínač -------Autorádio (-)


Jinými slovy autorádio se ovládá propojením dvou pinů přes určitý odpor.

Zkoušel jsem spínací tlačítko nahradit optočlenem, myslím že to byl přesně ten PC817 a nefunguje to, předpokládám že proto, že tranzistor nemá (skoro) nulový odpor jako relé.

Poradíte mi prosím někdo jak nahradit spínač tak aby odpor zůstal stejný?
(Rezistor je v řádu kilo-ohmů a můžu ho v případě potřeby vyměnit za menší/větší)

díky..

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#8 Příspěvek od Banda »

Změř napětí na pinech a proud smyčkou.
A když pak nahradíš tlačítko optočlenem, musíš se dostat změnou rezistoru na stejné hodnoty.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#9 Příspěvek od frantajetel11 »

Jestli se nepletu, tak tam těch optočlenů budeš mít víc - nebo chceš jenom jednu funkci??? Nevidím jedinej důvod, proč by tam ten optočlen nefungoval. Funkce s nejmenším odporem bývá MUTE, ostatní uděláš sériovým odporem k tranzistoru v optočlenu. Možná ti pomůže i tohle http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#10 Příspěvek od _jarda »

Ano,optočlenů tam bude víc, ale to je v této chvíli nepodstatné..

To vlákno na které odkazuješ už jsem viděl, ale tam se pořád baví o spínání pomocí tlačítek - já to potřebuju spínat mikroprocesorem.

Nefunguje to podle mě proto, že ten optočlen má i v "sepnutém" stavu nějaký odpor který se přičte k odporu rezistoru a výsledkem je jiný celkový odpor než kdyby tam bylo tlačítko/relé. Anebo jím teče ještě "nějaký jiný" proud. V optočlenu je pokud vím tranzistor a těm já rozumím "jako koza perželi", proto se tady ptám na radu.

Někde jsem se dočetl že optočlen by měl mít známý "resistance on", tedy odpor v "sepnutém" stavu, ale ten jsem v datasheetu nenašel, uvádí tam pouze "forward voltage" v závislosti na protékajícím proudu... z toho by to snad šlo spočítat.

Takže to vypadá že opravdu bude prostě potřeba najít jinou hodnotu rezistoru, takovou aby byl správný celkový odpor a množství protékajícího proudu. Čemu ale nerozumím je, že při pokusech rádio na sepnutí optočlenu nereagovalo vůbec - čekal bych že třeba vykoná funkci náležící o něco většímu odporu, protože odporový žebříček pro různé funkce je v podstatě bez "mezer", ale ono to nedělalo nic. Přitom jsem kontroloval i to že optočlen spíná i to že rádio reaguje na rezistor+tlačítko.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

A jaký proud pouštíš do té LED v optočlenu?

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#12 Příspěvek od _jarda »

To je dobrá otázka - je to jedna z věcí které bych se tady chtěl dopátrat - jak moc na tom záleží? :)
Myslím že jsem tam dal +5V a 10K rezistor.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

_jarda píše:Myslím že jsem tam dal +5V a 10K rezistor.
No tak to se nediv, že to nespíná, z +5V tam dej 220 ohmů.

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#14 Příspěvek od _jarda »

Jenže ono to spíná, to jsem kontroloval... kdyby to nespínalo tak bych samo řešil že tam mám asi špatný odpor.

Rozumím tomu dobře že s 220ohm odporem tam poteče 23mA a s tím 10K odporem jen 0,5mA a že to nestačí?

V datasheetu k tomu optočlenu je jen horní limit na input forward current, spodné ne. Ale teď když už vím co hledat tak vidím že tam počítají s 20mA.

Takže díky, vyzkouším to, pravděpodobně to bude ono :prst:

(EDIT: měl jsem na začátek napsat že jsem uplná lama... holt ten optočlen zkouším použít poprve no..)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Ty potřebuješ ten tranzistor v optočlenu otevřít tak, aby dokázal propustit potřebný proud a bylo na něm co nejmenší napětí, potřebuješ ho dostat do tzv. saturace. No a to uděláš velkým proudem diodou. A taky je dobré sehnat optočlen s co největším CTR. CTR říká poměr mezi proudem tranzistorem a diodou. U PC817 je CTR značené písmenkem, PC817A má nejmenší CTR, PC817D největší. Běžně se dá sehnat PC817C a to má CTR 200 až 400%, tj. tranzistor pustí 2x až 4x větší proud než teče diodou. Takže když budeš mít PC817C a diodou poteče 18mA (to je při těch 220Ohmech), tak tranzistor pustí 36 až 72mA (podle skutečného CTR). Jak velký proud teče těmi odpory ale nevím, na začátku už ti radili, ať ho změříš.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“