AC pohon Yaskawa CACR-SR

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

AC pohon Yaskawa CACR-SR

#1 Příspěvek od vladom »

Chtěl bych se zeptat zda někdo nemá tyto pohony. Mám pohon YASKAWA CACR-SR30 kde je vadný zdroj CACR-SRCB. Zjistil jsem že je spálený obvod řízení tyristorů. Je to na plošném spoji SMD, jsou spálené dva tranzistory v pouzdru Sot89 a jeden smd transformátor. Už jsem si nakreslil schéma a začal kreslit nový plošný spoj, ale odrazuje mě převíjení toho smd transformátoru. Oslovil jsem evropské zastoupení firmy v německu, ale nejprve jsem musel vyplnit dvoustránkový formulář kde byla spousta zbytečných údajů. To bylo v pondělí. V úterý jsem musel popsat typ závady a vůbec co jsem zjistil a ve středu mi vítězoslavně oznámili, že pro tento pohon memají ani náhradní díly, ani nezajišťují opravy. Nabídli mi, že vytipují náhradu (asi čekají další email a možná i formulář). Takže jsem tři dny čekal na to, co mi mohli oznámit hned a nemuseli ode mne vyžadovat spoustu osobních údajů. Problém je, že od stroje nemám schéma (je to soustruh Hitachi-Seiki HT20SII s řízením Yasnac LX3) a tak i nový pohon bude oříšek. Navíc napájení je japonsko-americké 3x200V,takže u nás nabízené pohony budou asi též problematické. Komunikace s výrobcem bude asi do vánoc. Pokud někdo něco ví, poraďte.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

to trafíčko je tam pro buzení gate tyristorů? to snad navineš na malý hrníček a nějak do toho zdroje přilípneš.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#3 Příspěvek od vladom »

I tak musím to staré rozmotat a zjistit počty závitů. Primár má jednu odbočku a ty trafáky jsou tři totožné (pro 3 fáze) a čtvrtý je na spínání vybíjecího odporu. Teden z těch tří totožných má zkrat a je viditelně "upečený". A jsem dost omezený prostorem. Prostě je to moře času (a ten mi asi nikdo nezaplatí).

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#4 Příspěvek od dj_Paul »

HT-20SII máme v práci už jen jednu,bylo jich šest.Elektronika se nechávala na skladě,mechanika se likvidovala.Který pohon to je? Na vřetenu už jsme měli jen Mishubishi měniče.Na X a Z ještě yaskawy jsou.

Skusil bychse podívat,jestli se to tam někde neválí

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#5 Příspěvek od vladom »

Je to z pohonu osy Z přesné označení je CACR-SR30BBSY124 kdyby to bylo za přijatelnou cenu, beru to. Anebo aspoň ten zdroj co je pod tím velkým plošným spojem (CACR-SRCB30BBS v tomto pohonu) Taky by mi pomohlo elektrické schéma stroje, případně celá dokumentace. Mám jenom programování v angličtine. Pro orientaci výrobní číslo je 24682.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

pošli fotku toho modulu

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#7 Příspěvek od vladom »

Fotku jsem poslal, taky jsem už rozebral to trafíčko. Ferritové jádro EE venkovní rozměry 10,2x11,1mm střední sloupek 4,8x2,5mm primár 96+96 závitů (byl vespod a spálený) sekundár 32z vše lakovaným drátem průměr 0,2mm. Abych pravdu řekl, rozmotat to šlo lehce, ale navíjet se mi to nechce. Doufám že to klapne s dj_Paul.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#8 Příspěvek od dj_Paul »

Mám slíbené od elektrikáře co nám to látá,že se podívá do skladu,prej to tam je.
Co se týká manuálů,tak buď rád za ten anglickej.Ještě máme francouzkej,španělskej a japonskej.Nečekáš doufám, že někde seženeš českej nebo slovenskej?

Máte tu ještě nějaké stroje hitachi seiki a ty nám servisuje MORI SEIKI www.newtech.cz

P.S.můžu ti nabídnout postprocessor pro EDGECAM

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#9 Příspěvek od vladom »

Nečekám český ani slovenský manuál, ale nemám vůbec schéma stroje a to je stejné i japonsky, jenom popis je rozsypaný čaj. Už jsem chtěl pohon hahradit jiným, ale bez schématu stroje neudělám nic. Postprocesor zatím nepotřebuju. Stroj stojí už rok a půl, a už si s ním někdo nevěděl rady. Bez dokumentace - taky se nedivím. Já jsem chybu našel, ale teď to chci uvést do provozu. S náhradním dílem by to bylo jednodušší. Dík.

Edit: problém s pohonem i dokumentací vyřešen - tímto děkuji dj_Paul.

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“