Sepnutí spínače, který je na cizím obvodu pomocí ATmega

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#16 Příspěvek od _jarda »

Super, děkuju

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#17 Příspěvek od _jarda »

Tak jsem vyzkoušel zapojení optočlenu podle vašich rad:

- Optočlen ovládám digitálním výstupem z ATMega přes 220ohmový odpor.
- zapojení rádia je: Jack A --- optočlen ---- ovládací rezistor ---- Jack B

S ovládacím rezistorem kolem 30K to funguje správně, odpor rezistoru+optočlenu je pořád 30K.

S ovládacím rezistorem 1.5K to nefunguje správně, odpor rezistoru+optočlenu je asi 13K.

Proud který tudy teče se mi nepodařilo změřit, nevím proč, buď mám špatný multimetr nebo to neumím (zkoušel jsem to tak že jsem obvod "rozpojil" a zapojil "přes" multimetr).

Nicméně - když je napětí mezi oběma piny na jacku 5V a nejmenší z ovládacích odporů je 1.5K, měl by být proud maximálně 5/1500 což by snad optočlen ovládaný proudem 5/220 měl v pohodě pustit, ne?

Takže opět otázka na zkušenější - nevíte v čem je chyba?

díky

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

_jarda píše:S ovládacím rezistorem kolem 30K to funguje správně, odpor rezistoru+optočlenu je pořád 30K.

S ovládacím rezistorem 1.5K to nefunguje správně, odpor rezistoru+optočlenu je asi 13K.
To je nějaké divné. Já jsem tu teď zkusila cvičně PC817C, 15mA do diody a tranzistor se choval jako přibližně 160Ohmů. 10k + optočlen = 10,16k, 1k + optočlen = 1,16k.

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#19 Příspěvek od _jarda »

Dobře, díky, tohle mi zatím stačí (že v tom snad neni konceptuální chyba), večer zkusím najít bug...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#20 Příspěvek od Atlan »

ked to s 30k funguje co potom este riesis.

Ono je moznost ze zo zatazenim toho vystupu 5V z radia napatie klesne pod 0,7 V a cez pn priechod fototranzistora nic nepotecie.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#21 Příspěvek od Atlan »

ked to s 30k funguje co potom este riesis.

Ono je moznost ze zo zatazenim toho vystupu 5V z radia napatie klesne pod 0,7 V a cez pn priechod fototranzistora skoro nič neprejde.

Uživatelský avatar
_jarda
Příspěvky: 15
Registrován: 16 led 2009, 01:00

#22 Příspěvek od _jarda »

Atlan: já potřebuji aby to fungovalo i s 1.5K :)

Andrea: Pomohlas mi, pohrál jsem si s tim a zjistil jsem že mám pravděpodobně odpálenou část procesoru nebo toho optočlenu (PC847 = 4x PC817) protože jsem postupně vyzkoušel různé odpory na tom jednom tranzistoru na kterém mi fungovalo 30K a funguje to i s menšími. Doteď jsem to zkoušel paralelně. Díky moc :prst:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“