LED Žárovka

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Jaké máte zkušenosti s LED žárovkami?

LED žárovku nevlastním.
21
48%
LED žárovku vlastním/vlastnil, ale nemám dobré zkušenosti.
11
25%
LED žárovku vlastním/vlastnil, a mám/měl dobré zkušenosti.
12
27%
 
Celkem hlasů: 44

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

LED Žárovka

#1 Příspěvek od p4ul »

Koupil jsem si LED žárovku. A po pár dnech svícení začaly LEDky blikat až přestaly svítit úplně. Po rozebrání jsem zjistil, že uvnitř je 7 desek, na kterých jsou LEDky v pěti paralelních větvích, každá větev po 30 LED. Napětí pro 1 větev bylo 107V, tj. 3,56V na diodu. Nemám žádné info o diodách, ale pravděpodobně moc, protože po několika dnech začaly diody blikat až přestaly svítit úplně.

Oprava spočívala ve výměně spálených LED, které šly mimo jiné poznat podle toho, že měly místo žlutého černý střed. Zvětšil jsem taky rezistor R4 asi o 47KOhm a napětí kleslo na 96V, tj. 3,2V na diodu. Žárovka zase svítí, ale o poznání méně. Je to prostě čínský šmejd a proto jsem se chtěl s vámi o tyto zkušenosti podělit, abyste nekoupili taky takový shit :evil:

Ještě parametry:

LED Žárovka
- 150x LED
- Životnost: 50000 hod
- bílá 520lm 230V / 10W
- E27
Přílohy
SpalenaLED.jpg
Spálená LED. Ostatní diody okolo, nejsou taky zrovna OK, ale svití. Nové diody z obchodu jsou uprostřed krásně žluté.
(151.27 KiB) Staženo 58 x
Obal.jpg
Obal žárovky.
(65.32 KiB) Staženo 89 x
LEDZarovka.png
Schéma žárovky. Některé součástky nemají přesné hodnoty, ale jinak by to mělo být ok.
(24.74 KiB) Staženo 281 x

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Ja mám podobnú LED bambulu, http://www.gme.sk/sk/o-led-bulb-e27-a-9 ... 7-059.html . Už trikrát som ju musel opravovať z rovnakého dôvodu. Odpálené ledy. Tu sú paralelne dve vetvy po 69 ledkách. Najprv som vymieňal len led, potom som upravil zapojenie. Zrážací vstupný kondík som znížil z 1M5 na 1M, obmedzovací odpor v napájaní led som rozdelil na dva, pre každú vetvu zvlášť, lebo vetvy nemali rovnaký odber a vždy niektorá odišla. Tebe by tiež asi pomohlo dať do každej vetvy 100R/1W vyrovnávací odpor, prúd na vetvu by nemal prekročiť 15mA (20mA je len zbožné prianie výrobcu). Potom máš nádej na dlhší život tejto led žiarovky. Toľko moja skúsenosť s týmito polotovarmi.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Standa33 »

Asi nejlepší řešení by bylo ke každé LEDce dát omezovací odpor(volil bych provedení SMD).

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

chce to mít kvalitní LED, mam 20W a nemužu si stěžovat
jinak pokud ta LED žárovka chcípla takhle brzo, co záruka???

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od MirrA1 »

LED žárovka se 150 ledkami je BLBOST a PODVOD na lidi - to nemůže svítít!
To napětí na jednu diodu se mi nezdá velký, nicméně napětí není důležité - tyhle aplikace se řídí proudovým zdrojem. Takže důležité je dodržet proud.
Co se týká žárovky, tak to není LED žárovka, ale LED-shit. 150 nízkovýkonových LEDek musí svítit opravdu závratně... Takovéhle šmejdy nemá smysl kupovat. Je daleko lepší koupit žárovku která bude mít v sobě pár výkonových ledek. Já mám 10W LED žárovku s 16 diodama (4 seriově ve 4 větvích). Dále čím míň diod, tím větší spolehlivost.

Pokud by sis koupil kvalitní žárovku od solidního výrobce, tak se ke každé diodě dává speciální součástka která v případě odejití diody tuto diodu přemostí. Takže jakmile ti odejde jedna dioda, tak řetězec svítí dál.

Další věcí je elektronika, LED žárovky jsou uplnou novinkou na trhu. Takže v současné době to chodí tak, že výrobce vezme LEDky, a k nim prdne uplně běžný měnič/proudový zdroj. Takže v měniči jsou třeba elektrolyty na 100C namáhané teplotou 70-80C což nemůžou dlouho vydržet.
Takže do budoucna se ještě bude nejprve vyvíjet řídící elektronika a pak se teprve bude dát mluvit o spolehlivých LED žárovkách které skutečně vydrží x-desítek tisíc hodin.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

Je to přesně jak píše MirrA1 - LED žárovka s obyčejnými diodami je blbost, protože se nedá dodržet maximální teplota tak aby byla životnost velká. Tudíž pokud někdo chcete kupovat LED žárovku, tak jedině takovou která má výkonové LED přimontované na chladiči.
Davidus: pokud tou 20W LED myslíš tu jednu, co máš na chladiči s ventilátorem, tak ta vydrží dlouho, protože je dobře chlazená, jenže výrobci chlazení moc neřešej...
Mám odzkoušeno, že u obyčejných LEDek 20mA je vhodný proud při provozu ve skupině (např tak nahusto jako u té se 150 LED) 5 až 10mA - pak je jejich teplota docela dobrá.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

MirrA1 píše:Pokud by sis koupil kvalitní žárovku od solidního výrobce, tak se ke každé diodě dává speciální součástka která v případě odejití diody tuto diodu přemostí. Takže jakmile ti odejde jedna dioda, tak řetězec svítí dál.
Ta speciální součástka má i svoje jméno: je to Zenerova dioda :-)

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#8 Příspěvek od p4ul »

Záruku jsem uplatnil jednou. Dostal jsem jiný kus. Pak jsem se namíchl a žárovku rozebral s vizí, že tam bude někde stuďák, protože blikala. Jenže blikání je poslední efekt před odchodem do křemíkového nebe.

Dávat rezistory ke každé ze 150 led je utopie, ale dám tam rezistor alespoň pro každou větev. Jinak díky za rady, příště jedině s výkonovýma led.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

Re: LED Žárovka

#9 Příspěvek od Andrea »

p4ul píše:Schéma žárovky. Některé součástky nemají přesné hodnoty, ale jinak by to mělo být ok.
Tohle kdybys strčil do zásuvky, tak se ozve bum a bude tma i tam, kde nebyla. :wink:

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#10 Příspěvek od p4ul »

Andrea: Nechtělo se mi součástky odpájet a měřit. Myslím, že to dostačuje. Snad si to nechces postavit? Kdyby jo tak tady si můžeš pročíst datasheety :D
SMD802 - Led driver
FQP2N60C - mosfet

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Ale problém není v tom měniči, problém je už na vstupu. Graetzův můstek už jsi někdy viděl a zkusil zapojit?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od AmarokCZ »

Variola píše:Ta speciální součástka má i svoje jméno: je to Zenerova dioda :-)
Má svoje jméno, ne zenerka ale ANTIPOJISTKA.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Andrea tím myslela ten špatně nakreslený můstkový usměrňovač. To bije do očí. :wink:

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#14 Příspěvek od p4ul »

Jo ták. Toho jsem si vůbec nevšiml, kreslil jsem to pozdě v noci a tak to tak vypadá:) Ty dvě dolní diody usměrňovače jsou samozřejmě obě opačně.

Každopadně po výměně 5 led to vydrželo svítit asi půl hodiny. A zase jsou mrtvé další diody. Mám chuť to hodit do koše.

Ještě jsem zapomněl na třešničku na dortu. Uvnitř žárovky jsou 2 úplně stejné plošné spoje. Na jednom jsou součástky a na druhém je jen led driver. Oba jsou spojené drátky. Jediné co mě napadá, že je to kvůli chlazení. Ale i tak je to absurdní.
Přílohy
dps.jpg
(215.4 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#15 Příspěvek od MirrA1 »

Variola píše:
Ta speciální součástka má i svoje jméno: je to Zenerova dioda :-)
Zenerova dioda je primitivní řešení se spoustou nectností, takže místo toho se používají speciální součástky viz: http://pandatron.cz/?879&antipojistka_murata

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“