Pomôžte s technikou.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
remusator
Příspěvky: 91
Registrován: 28 čer 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Pomôžte s technikou.

#1 Příspěvek od remusator »

Zdravím, chcel by som vás poprosiť o pomoc.
Potreboval by som poradiť s výberom pájkovačky a takisto odsávačky cínu.

1, Čo by ste odporučili začiatočníkovi ? Klasickú trafopájku s tými špičkami v tvare písmena V ? Alebo slôr mikro ?
Aký je rozdiel v mikropájkach, keď je na 220V alebo s takou stanicou a potom fičí na 12V ? Kotrú by ste mi doporučili.

2, Odsávačka cínu. Pochopil som správne, že to je niečo ako injekčná striekačka ale zo železa ? Nahrejem ten cín a vtiahnem dovnútra ? Ako ho potom dám von.

Som lama, sorráč.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

Keď som začínal, otec mal taký kutáč, ktorý sa nahrieval v peci :wink:
Trafo spákovačka...to musí byť (75W je slabá), a k tomu nejaká tušková, čiže mikro, a to až sa to prehupne do serióznej práce.
Aj bez odsávačky sa to dá pri odporoch, kondíkoch i tranzistoroch. Ak to má viac nôh je to ťažšie. Potom aj ten plošák vyzerá akoby sa divá sviňa po ňom prehnala, ak sa to nedarí na prvý raz vybrať. To nehovorím o opätovnom vyberaní takejto súčiastky.
Takže odsávačku za 2-3EU. Ako z nej ide cín von, ľahko pochopíš.

Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od telman »

Asi je najlepšie mať aj pištolovú, aj transformátorovú pájku. Pištolová sa hodí na "hrubšie" práce, transformátorová s reguláciou na jemnejšie, ktoré vlastne už v dnešnej dobe prevažujú vzhľadom k postupujúcej miniaturizácii súčiastok. Odsávačka pre začiatočníka stačí obyčajná piestová. Spájkovanie a odsávanie má ale tiež svoje pravidlá a chce to trochu cviku.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Pro začátek si pořiď KVALITNÍ trafopáječku tím myslím některou z řady ETP, ne ten čínskej hajzl co se za chvíli nedá držet v ruce a až se naučíš pájet, tak potom i mikropájku. Kupovat všechno naráz nemá cenu.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#5 Příspěvek od frantajetel11 »

telman píše:Asi je najlepšie mať aj pištolovú, aj transformátorovú pájku...
Transformátorová = pistolová.
Nepleteš si trochu transformátorovou pájku s mikropájkou (ta je vlastně odporová)? 8O

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

se obávám že s doruda nažhavenou trafopáječkou udělá začátečník víc škody než užitku :roll:
jinak bacha na páječky z GM, měl jsem odtam 3 trafopáječky, všechny odešly (poddimenzované vinutí), 2x hrotovku oběma přehořelo tělísko. Ještě že sem to nekupoval já.
Nakonec jsem skončil u ERS80 kterou jsem si nechal speciálně upravit tak, že má nerezové díly. Pájí se s tím perfektně a nic neměním.
Spíš bych taky doporučoval nějakou hrotovku, nejlépe 40W a upravit výkon přidáním regulátoru nebo obyč diody. Vyjde levněji jak trafopáječka, ten hrot vydrží dýl jak očko a celá páječka je levnější + nehrozí že se ti bude při spínání někde něco indukovat, jak u trafopáječky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Zadej si do vyhledávače páječky , pájení a sám si vyber . Já bych na začátek doporučil pistolku 75W . S tou můžeš pájet i odsávat .

Uživatelský avatar
remusator
Příspěvky: 91
Registrován: 28 čer 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od remusator »

Ako to myslíš, že s ňou môžem aj odsávať ? To som nepochopil...
Momentálne mám nejakú pištolovú, s ktorou si ešte otec vo svojich 18tich postavil svoje repráky.
Má 75VA, ťažká jak sviňa, ale funguje stále :D :D

Jedine, že vpredu tá špička, musím strašne uťahovať šróby aby išla. Inak sa nahrieva strašne dlho. A niekde som počul že trafopájka by nemala byť zopnutá dlhšie ako 10 sekúnd, neviem čo je na tom pravdy.

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#9 Příspěvek od heldybeldy »

Ja uz dlhsie pouzivam namiesto odsavacky saci knot, vyrobeny z tienenia koaxialneho LAN kabla. Trocha ho napustim v kalafune a odsavam. Je to ovela setrnejsie k plosnemu spoju ako klasicka odsavacka . Na jemnejsie veci pouzivam jemnejsi saci knot z obchodu...
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=653
Sebestačnosť = sloboda...

Uživatelský avatar
remusator
Příspěvky: 91
Registrován: 28 čer 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od remusator »

Prosimta ozrejmi mi, ako funguje ten sacik pasik...

Som myslel ze odsavacka, ze nahrejem cin a vtiahnem dnu akoby do striekacky.
Tieto knoty su pre mna novinka..

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#11 Příspěvek od heldybeldy »

Uplne jednoducho, Pasik prilozim na spoj a zhora ho zohrejem hrotom spajkovacky. Teplo prechodom pasikom roztavi cin a ten vzlinanim sa vsaje do pasika...
Sebestačnosť = sloboda...

Uživatelský avatar
remusator
Příspěvky: 91
Registrován: 28 čer 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od remusator »

Jj, pozrel som na nete par tutorialov a pochopil som. (Chapem to tak, ze ako ked pajkujes a cin ti "naskakuje" na nozicky suciastok, tak tak sa nasiakne do pasiku..).
Asi zoberiem aj odsavacku aj pasik, uvidim...

Este ze :
http://www.gsmalarm.sk/mikropajecka-230 ... bbql3b62i0

Myslite ze by nebola dobra ?

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#13 Příspěvek od heldybeldy »

Ja najviac pouzivam pistolovu trafospajkovacku s medenym hrotom, nakolko spinam napajania si mozem regulovat teplotu podla potreby. Mikropajky su stale v prevadzkovej teplote , palia cin a zeru hrot...
Sebestačnosť = sloboda...

Uživatelský avatar
remusator
Příspěvky: 91
Registrován: 28 čer 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od remusator »

Ako to myslis ze palia cin, zeru hrot... (Raz som mal z Lidl daku mikro, ale ta bola cela horuca, ani sa to drzat nedalo v ruke... Mechanizmus co drzal spic, sa hned roztiahol a spicka mi vypadla odtial..)

Co sa hrotov tyka, ja musim na pistolke menit. Vcera mi zas odisiel hrot. Jednoducho to prehorelo v tom obluciku...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Na niektore veci odsavacku treba - na cistenie prekovenych dier pasik nefunguje. Na niektore veci je zase lepsi ten pasik.

Co pali cin a zerie hrot? Kup si za 50 euro nejaku lacnu spajkovaciu stanicu a mas vybavene.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“