DPA222

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

DPA222

#1 Příspěvek od BASTLECS »

Sousedo mladej koupil na Aukru dvě osazené desky zesilovače DPA222. Zjevně přecenil své síly a přišel, jestli bych mu to nepomohl rozběhat. Neznáte to někdo? Uniká mi totiž smysl kondenzátorů C1-C4. Jsou pověšené na vstupu, ale vedou jaksi "do nikam". A kolik má modul bez zátěže odebírat, pokud je vše v pořádku? Já nevím proč si blbec nekoupil Leacha. To DPAčko možná hraje dobře, ale je s tím sraní, a víme o tom kulový.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od popopepe »

Je to dílo Pavla Dudka. Hraje to prý hodně dobře. Našel jsem schéma DPA220, a 222 byl měla být modernizovaná verze. třeba ti to pomůže.
http://www.zewel.tuliscz.com/dpa220.php
Jinak zkus pohledat na hifi.slovanet.sk, tam by si měl bez problémů kontaktovat autora, a k tomu zesíku je tam rozsáhlá diskuze.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Celé počtení je i s nastavením od Dudka v AR 1992 . PS podle fora to čust stavěl ...

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hop377 »

V pripade ze ide naozaj o DPA222 tak kondenzatory C-C4 idu zo vstupneho konektoru na vstup zpsilnovaca, teda tvoria vstypny oddelovavi kondik.

Edit: kludovy prud je 200mA. a mimochodom ak sa jedna o skutocnu DPA tak k tomu ma mat aj kopletnu dokumentaciu.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#5 Příspěvek od svmbass »

DPA222 jsem stavil celkem nedávno a při pečlivém osazování součástek a jejich pájení šlape na první pokus. Klidový proud mám nastavený na cca 160mA a na chladičích se nesmí moc šetřit. Optimum je Fischer SK-501 na modul.
Viz několik foto hotové konstrukce:
http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php? ... 68#p172368

Jinak ty vstupní kondenzátory lze použít buďto v paralelním zapojení (C1-C4), nebo jeden veliký, jak je uváděno v podrobném návodu k této stavebnici. Desky jsou oboustranné, zlacené, všechny otvory prokovené.
Naposledy upravil(a) svmbass dne 10 čer 2010, 12:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Takhle vymakaný stroj a poťáky takový šajsky ..

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

co je na tych potakoch zle teda okrem toho plastoveho čuda ....

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#8 Příspěvek od svmbass »

Hoši, DPA222 jsem stavil jen tak ze srandy, ze zvědavosti, když bylo kolem toho povyku na všech forech 8O Levná záležitost to zrovna nebyla, celkově cca 12tis. jen za materiál včetně precizní krabice a vůbec ho vlastně nepotřebuji. Mám jiné konstrukce zesilovačů pro domácí poslech, jež u mne vzbuzují větší placebo efekt. DPA222 jsem prověřil asi měsíc v provozu u mne na baráku – hraje slušně - a pak šel k ženě do činžáku :wink:
Pro ortodoxní hifisty je možnost tlačítkem Lin. vyřadit korekční předzesilovač z cesty signálu.
Potenciometry nejsou nejdražší, ani ty nejlevnější, zatím nechrastící a víc do toho investovat nemíním… 8-)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

K DPA222 se prodává podrobný stavební návod a schéma s osazovákem. Sraní s tím není, stačí nastavit pouze klidový proud... tuším, že celkový odběr zesíku by měl být do 250 mA
C1 a C2 jsou vazební, nemusí být zapojené
C3 tvoří na vstupu dolní propust
C4 je integrační kondík v DC servu
toť mé schéma

PS: V čem je lepší Leach než DPA? O DPA máš napsáno hafo informací na hafo serverech a v češtine... A ještě hotline autora v češtině...

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#10 Příspěvek od BASTLECS »

Tak pánové díky za rady, velice nám pomohli. Raději jsem si v práci půjčil reg. zdroj s proudovým omezením, na kterém jsem nastavil asi 0,3A. Ale s ničím jsem hýbat nemusel, protože oba moduly braly oněch doporučených cca 200mA. Připojili jsme to na stará teslácká dvoupásma, a nemůžu číct, že by mě zvuk nějak překvapil, protože by to nebyl ten správný výraz ...... Vyloženě jsem si sednul na prdel ..... "Kůrva to je dělo". Něco takového jsem asi ještě neslyšem. Končím s integráčema! Bez korekcí, bez EQ, jenom přez poťák rovnou do konců, a vyloženě lahoda - lahoda - lahoda. To s tím leachem beru zpět.

Jo a čuste, kde si to vzal s těmi kondenzátory???? Už jsem to všechno zjistil, C1-C4 jsou paralelně vazební na vstupu. C5 je na servu, a ta propusť je C6. I ty mystifikátore :) ........

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Bastlec: sorry mrknul jsem se ještě jednou, moje informace byla neúplná.
DPA222SE to má tak jak jsem psal, DPA222MkII to má jak píšeš ty. Tedy máš tu nejnovější verzi tohoto zesíku (teda soused).

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#12 Příspěvek od svmbass »

Bastlecsi, to jsme rádi, že jsi nadšen :D
Jaké máš použité tranzistory na pozicích Q17, Q20 ? Plastové - 2SC3955/2SA1540, nebo s vodivou podložkou - BF471/BF472 ? Při použití plastových je potřeba udělat ze strany spojů propojku napájení na kolektory :lol:
Naposledy upravil(a) svmbass dne 12 čer 2010, 19:26, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#13 Příspěvek od BASTLECS »

Mlaďas už si to odnes, ta se mě už na víc neptejte. Teď mu dávám max. týden, než příjde že chce zdroj. Stejně mu to nakonec budu muset poskládat - vopruzovi. Ale nasadil mi tím brouka jak cyp. Že bych si ho taky postavil? Málo platný, ono to tomu Dudkovi fakt hraje!!!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

Dnes to jde komplet koupit od Aldaxu i se součástkama...
Takže se nemusí nic shánět, snad jen ten chladič.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#15 Příspěvek od svmbass »

…Aldax nedodává všechno komplet k DPA222; ale sady se součástkami jsem u nich taky koupil. Desky tehdy ještě neměli, originální zlacené desky jsem si sehnal jinde. Akorát je potřeba si dát pozor, Aldax dodává místo tranzistorů Q17/Q20 BF471/472 plastové 2SC3955/2SA1540, pak není propojení kolektorů přes šíny na napájecí napětí!! Ono to jaksi hraje, ale do osmiohmových beden jaksi záčíná chybět proklamovaný výkon, takže bacha!!
Určitě taky nebudou dodávat původní Dudkovy toroidy – ty na objednávku dodá Tronic, typové označení: 702352. Dva toroidy i s dobírkou vyjdou na 2172,-Kč.
Chladiče taky Aldax nedodává; je potřeba objednat u: http://www.alchladice.cz/ typ: CH 05/302-100, 2ks vycházejí na 1500,-Kč bez eloxu.
Nebo u Fišerů typ SK-501, což je na chlup stejný chladič. Vím to, kupoval jsem tam i tam :wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“