Zapojení 2 zvukových zdrojů do sebe

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

Zapojení 2 zvukových zdrojů do sebe

#1 Příspěvek od kminous6 »

Dobrý den, nevěděl by někdo jak zapojit 2 zdroje zvuku do sebe?

Zkoušel jsem to zapojit pralérně, ale to se pouze začalo mezi sebou hádat. A proto bych potřeboval radu od zkušených lidí. A pokud možno, tak mi poraďte něco levného(např. nějakou součástku nebo jiné zapojení), protože mě už napadlo si koupit mixážní pult, ale když jsem viděl ty ceny, tak mě to okamžitě přešlo.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od Hop377 »

Dva odpory snad Tvoja penazenka prezije.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Nebo potenciometr, jeden konec jeden vstup, druhý konec druhý vstup a jezdec výstup. Můžeš mixovat plynule.

Uživatelský avatar
kelley
Příspěvky: 192
Registrován: 04 led 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od kelley »

Ještě otázka, jestli jsou ty dva zdroje zvuku stereo. Pak by to byly dva dvojité potenciometry a 4 odpory... Nebo tohle, to není zas taková pálka, jestli to máš na nějakou jednorázovou akci nebo experimenty:
http://www.audiotek.cz/product-35716-be ... zone-mx400
Nebo jako nouzový mix se dá použít třeba i zvuková karta v PC: LINE IN a CD IN například. atd.. Chce to víc informací o co konkrétně ti jde.

Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

#5 Příspěvek od kminous6 »

Moc dík za obě rady, použil jsem ten potenciometr a fachčí úplně nádherně, akorát je tam navíc slyšet skoro nezřetelný šum, ale to nevadí hlavně že to de. A omlouvám se za tuto lamerskout otázku, ale myslím si že nejsem sám kdo to doposud nevěděl ;) .

EDIT: jo eště to má jednu menší nevíhodu, že to je trochu potižčí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Jde o to, jak malý odpor potenciometru ty výstupy ještě příliš nezatíží. Někde vyhoví 25k, někde 1k, prostě jde o to, jaké zdroje signálu to jsou, jaké jsou vlastnosti jejich výstupů.
Čím větší odpor, tím menší hlasitost - jak moc, to zase závisí na vlastnostech připojeného vstupu. Pochopitelně - s menší úrovni signálu na vstupu bude víc slyšet vlastní šum toho vstupu.

Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

#7 Příspěvek od kminous6 »

Mno tak napájím to z 2 počítačů, a teď si chci kupovat nový potenciometr, tenhle jsem měl jen na zkoušku. Rozhoduju se mezi třemi axiálními jsou to:
Uhlíkový potenciometr log stereo R12 10K
Uhlíkový potenciometr log stereo R12 1K
a Uhlíkový potenciometr lineární stereo R12 1K.
Jestli se můžu zeptat, který by byl pro počítač nejlepší. Nebo spíš který by jste brali vy (nehledě na cenu).

EDIT: a dále jsem našel ještě další 3:
Uhlíkový potenciometr log stereo R16 100K
Uhlíkový potenciometr log stereo R16 200K
Uhlíkový potenciometr log stereo R16 1M

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Když přepneš zvukovou kartu do režimu "sluchátka", tak ti stačí odpor dráhy potenciometru od 150 ohmů nahoru, v režimu LINE out (pro aktivní bedýnky) spolehlivě stačí 1k.
Zřejmě to zapojíš tak, jak radila Andrea, pak bude pro prolínání samozřejmě lepší lineární průběh.

Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

#9 Příspěvek od kminous6 »

A jaký je rozdíl mezi potenciometrem log a linéárním?
Který by byl pro mě lepší?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Dyť ti to Hill napsal, pro tebe je lepší lineární.

Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

#11 Příspěvek od kminous6 »

Aha promiň, nějak jsem to přehlídnul.

A ještě velké Dík za to, že jste tady se mnou ztrácely čas ;)

Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

#12 Příspěvek od kminous6 »

Jen tak mě napadlo , když už, tak už bych zkusil něco trochu složitějšího. pokusil jsem se stetavit jednoduché schémátko, al nevím jestli to ty potenciometry vydrží, nebo jestli by se tam nehodily nějaké slabší ;).

Řekněte mi prosím jestli to bude fungovat, popřípadě jestli mám zaměnit ty potenciometry.
Schéma Zde

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Úžasné, geniální, velkolepé, šokující...
Asi jsem omdlel... :wink:

Ale vážně - kdybys napsal hned, že to nemají být jen 2 signály, ale více, snad by nedošlo k té kuriozitě.
Tvoje schema je poněkud bizarní a navíc dochází ke zkratování signálů v krajní poloze potenciometru, o zapojení konektoru nemluvě.
Obecně od mixování požadujeme, aby se signály navzájem neovlivňovaly. U pasívního směšovače se tomuto požadavku přibližujeme vhodnou volbou velikosti směšovacích odporů, tzn. že by měly být mnohem větší, než impedance zdroje signálu. Ty to máš obráceně. :wink:

Příklad je na obrázku níže. Hodnoty platí pro zdroje signálu s impedancí podstatně nižší, než odpory potenciometrů (1K). Jinak může dojít kromě snížení amplitudy i ke zhoršení přenosu nízkých kmitočtů.
Velikost směšovacích rezistorů (10K) opět musí splňovat výše uvedenou podmínku (10K >> 1K).
Je třeba si uvědomit, že zde dochází k velkému útlumu výstupního signálu, což se projevuje zmenšením odstupu rušivých signálů.
Přílohy
směšování.png
(4.57 KiB) Staženo 61 x
Naposledy upravil(a) masar dne 05 črc 2010, 10:26, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#14 Příspěvek od Maskot »

Vista byl system s WOW tady musi WOW byt nejmene 3x :D

Uživatelský avatar
kminous6
Příspěvky: 36
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Frýdlant

#15 Příspěvek od kminous6 »

Mno původně to měly být jen 2 kanály, ale pak jsem si řekl, co kdyby ;).
Ale dále. Takže jestli jsem správně pochopil měl bych ty potenciometry otočit (myslím tou imperancí) a pak je zapojit jinak. Pocchopil jsem správně??

EDIT: Ještě jsem upravil to staré schéma podle toho, jak jesm to pochopil. Je uploadováno místo starého schématu zde
Naposledy upravil(a) kminous6 dne 05 črc 2010, 14:46, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“