Rušení bezdrátového cyklocomputeru

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

podobou bestii jsem mel taky. Prodaval ji Lidl. Kdyz jsem ho rozdelal, byla v nem velika civka,ktera byla naladena na nejakych 100khz pomoci paralelniho C. Reagovalo to na jakykoliv ruseni od pajky. Pokud to tvy led svetlo je na 3v,je uvnitr menic. Tento menic zrovna beha na 100 k.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#17 Příspěvek od bastliar »

Nesúvisí to priamo s cyklokomputrom ale na trhu je systém na bezdrôtové ovládanie zadného prehadzovača - výhodou má byť rýchla reakcia, predpokladám, že využiteľné najmä pri pretekoch. Síce nemám bližšie informácie o zostave tohoto beztdrôtového systému ale zarušenie v kritickej fáze, napr. pred cieľovou rovinkou rozhodne o veľa.
To už radšej klasiku - po drôte.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#18 Příspěvek od procesor »

rýchlejšia reakcia ako po drôte :lol:

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#19 Příspěvek od pida_m »


píïa

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#20 Příspěvek od Brozicek »

Artaban001 píše:.... Kdyz jsem ho rozdelal, byla v nem velika civka,ktera byla naladena na nejakych 100khz pomoci paralelniho C. ...
Tak si myslím, že jsem popisovaný jev teoreticky vykoumal. Udělal jsem takový pokus, při kterém jsem jsem pod demontovaným computerem pohyboval kovovými předměty a také malým magnetem. Computer vůbec nereagoval. Když jsem však pohyb předmětu zakončil klepnutím do těla computeru, ihned byl registrován příjem pulzů. Pokud jsem totéž prováděl nekovovými předměty, tak computer nereagoval ani na poklep. Pak jsem asi 2 cm pod tělem komputeru podržel kovovou tyčinku šroubováku a druhým šroubovákem jsem pohyboval tak, aby do tyčinky klepal. Computer opět spolehlivě reagoval, aniž jsem se mechanicky jeho těla dotknul. Pokud se klepalo přes tlumící papír nebo látku, computer opět nereagoval.

Můj závěr je takový: Cívkou naladěné přijímací "rámové antény" prochází při zapnutém computeru malý SS proud (možná že se tím proudem pootevírá nějaká navazující báze tranzistoru), který vytváří slabé magnetické pole. Toto pole ale také může způsobovat zbytkový magnetizmus kovových předmětů a také snad zemský magnetizmus. Při pohybu kovových (možná i zmagnetovaných) kovových předmětů v tomto poli se v cívce indukuje napětí podle známého vzorce U=Blv. Toto napětí a z něj odvozený proud ale vstupní senzor nevybudí. Pokud však dojde k náhlému ukončení pohybu nárazem (klepnutím) o jiný předmět (i nekovový, ale tvrdý), přeruší se náhle indukovaný proud, což v cívce vyvolá známý napěťový impulz podobně, jako když se vypne náhle proud v cívce relé apod. Tím se vybudí naladěný rezonanční obvod, který zakmitá, jako kdyby přijal signál z vysílače na vidlici. Čím je změna rychlosti tvrdší, tím je buzení kmitání silnější.
Protože ve voliči převodů dochází k pohybu kovových dílů a jejich pohyb je vždy ukončen nárazem na krokovací mechanizmus, vyvolávají se tím zákmity v přijímací cívce a tím vzniká popsaný jev.
Doufám, že tuto "dizertační práci na téma cyklocomputer" obhájím před oponenty.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

Brozicek píše:Pokud však dojde k náhlému ukončení pohybu nárazem (klepnutím) o jiný předmět (i nekovový, ale tvrdý), přeruší se náhle indukovaný proud
Tuto myšlenku by mohl doktorand detailněji rozebrat.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#22 Příspěvek od procesor »

Je to jasné, kovové časti bicykla nahraď kevralom, samozrejme aj to lanko z prehadzovačky.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#23 Příspěvek od Brozicek »

Andrea píše:...Tuto myšlenku by mohl doktorand detailněji rozebrat. ...
No asi mi selže na tuto myšlenku po 40 létech po škole vypracovat matematický důkaz. Nechám to na mladších. Vycházím však z úvahy, že každá indukce je založená na změně v čase. Pokud se pohybuje kovový předmět v magnetickém poli cívky rychlosti "v", tj. v mém případě součástka krokovacího mechanizmu, nutně musí vzniknout generátorový efekt, a v cívce se indukuje napětí. Pokud má cívka zátěž, tak cívkou teče také indukovaný proud. A nyní skokem se pohyb z rychlosti "v" změní po nárazu na tvrdou překážku na "v"=0. Derivace skokové změny rychlosti by v limitě měla nekonečnou hodnotu. Ale indukovaný proud v cívce se nemůže změnit skokem na nulu. Energie v cívce se snaží proud zachovat. Tak jako např. v cívce relé, když odpojíme skokem napájení. U relé a obecně u indukčnosti se tato energie spotřebuje na činné odporu cívky pomoci vnější diody nebo odporu.
V rámové anténě cyklocomputeru, tj. laděné indukčnosti, pak předpokládám, že se po náhlém zastavení pohybu kovové součástky vznikne v anténě tlumené zakmitání, protože zátěži laděného obvodu bude jen vysoký vstupní odpor nějakého elektronického obvodu. Neumím si zatím představit žádný jiný fyzikální princip, který by popisovaný jev způsoboval, tj. pokud v blízkosti computeru jev simuluji klepáním dvěma šroubováky o sebe nebo v realu o sebe klepou pohybující se součásti řadiče převodů. Tu teorii o významu strmosti skokové změny potvrzuje i další ověřený pokus, při kterém stačí mezi klepající díly vložit cíp kapesníku, a zakmitání se již nepodaří vyvolat. Na přiloženém videu s klepáním páčky stačilo vložit mezi doraz páčky, tj. ten černý plast, a páčku, také jen cíp kapesníku, a už jsem žádnou rychlost při sebevětší snaze "nenaklepal".
Jen chci opět zdůraznit, že odstranit jev by bylo snadné pouhým přemístěním cyklocomputeru dále od voliče převodů ke středu řídítek. Pak bych se ale zase dostal do blízkosti LED svítilny, která ruší "elektrickým vyzařováním" mnohem významněji než "mechanické rušení voličem". Takže se s jevem musím smířit, a jde mi jen o jeho teoretické vysvětlení.
Myslíš Andreo, že to může být úplně jinak, než si myslím a zkouším to obhájit??
Procesor je šprýmař, ale teoreticky má pravdu, nekovový volič by to asi nedělal.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“