Obvod, který při rozpojení sepne druhý!

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#16 Příspěvek od Honza_dy »

Ty jsi opravdu elektro antitalent že? I ten mikrospínač má klidový kontakt. použiješ ho MÍSTO relé!!!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#17 Příspěvek od janousek »

Rozumím tomu dobře? Provlečeš otvory v modelech nějaký drát a ten zapojíš do alarmu. Když model bude chtít někdo odcizit, tak bude muset přerušit smyčku a ozve se siréna.

Uživatelský avatar
selinak
Příspěvky: 13
Registrován: 22 črc 2010, 02:00

#18 Příspěvek od selinak »

janousek píše:Rozumím tomu dobře? Provlečeš otvory v modelech nějaký drát a ten zapojíš do alarmu. Když model bude chtít někdo odcizit, tak bude muset přerušit smyčku a ozve se siréna.
to je přesně vono!! :wink: :wink:

Uživatelský avatar
selinak
Příspěvky: 13
Registrován: 22 črc 2010, 02:00

#19 Příspěvek od selinak »

Honza_dy píše:Ty jsi opravdu elektro antitalent že? I ten mikrospínač má klidový kontakt. použiješ ho MÍSTO relé!!!
nemyslel jsem si o sobě, že jsem totální antitalent, ale¨tohle si fakt nedokážu představit!!!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#20 Příspěvek od janousek »

Možná by stačil tranzistor, odpor, sirénka a baterie.

Uživatelský avatar
selinak
Příspěvky: 13
Registrován: 22 črc 2010, 02:00

#21 Příspěvek od selinak »

janousek píše:Možná by stačil tranzistor, odpor, sirénka a baterie.
to je sice pěkný, ale tohle si už vůbec nedokážu představit....
úplně jinak byc na tom byl se schématem

Uživatelský avatar
selinak
Příspěvky: 13
Registrován: 22 črc 2010, 02:00

#22 Příspěvek od selinak »

asi to skončí s relé!
máte nějakej tip nebo myslíte, že si zvládnu vybrat sám!??

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#23 Příspěvek od procesor »

Siréna bez zabudovanej batérie na "kole" ani nepípne, ibaže ju zavrieš do "trezora".

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#24 Příspěvek od Honza_dy »

Promiň přehlédl jsem tu zmínku o hlídání modelů. Takovou informaci jsi měl uvést hned do prvního příspěvku aby bylo jasné k čemu to potřebuješ.
Pro tvůj účel mě napadají dvě věci:
1) koupit ten továrně vyráběný zámek a pokusit se v něm nahradit lanko za delší tobě vyhovující. Elektroniku, část mechaniky máš vyřešené.

2) Zkusil bych zaexperimentovat s tyristorem, tím by ses vyhnul relé a velké proudové spotřebě.
Princip: Hlídací smyčka bude udržovat proud gate pod spínací hodnotou, v okamžiku přerušení lanka, tento proud stoupne a tyristor vybaví. Výhoda oproti relé: Klidová spotřeba několik mA, znovu spojení smyčky nemá vliv na sirénu, ta bude houkat až do přerušení napájení.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Honza_dy píše:...Takovou informaci jsi měl uvést hned do prvního příspěvku, aby bylo jasné k čemu to potřebuješ...
Pro tvůj účel mě napadají dvě věci:
1) koupit ten továrně vyráběný zámek a pokusit se v něm nahradit lanko za delší...
2) Zkusil bych zaexperimentovat s tyristorem, tím by ses vyhnul relé a velké proudové spotřebě...
Ten tyristor se mi zamlouvá.
Třeba takto?
S mechanickými klaksonem nebo zvonkem hrozí dva problémy - mají přerušovač (Wagnerovo kladívko), takže tyristor by hned vypnul, a generují dost nepříjemné napěťové špičky, ale zase nic, co by starý šuplíkový KT504 nezvládl. Ale k houkačce nebo zvonku paralelně musíš připojit žárovku, jejíž proud je spolehlivě vyšší, než přídržný proud tyristoru. On, hajzlík, totiž při menším proudu anodou zase zavírá, tedy i při rozpojení Wagnerova kladívka.
Ale, jak říkám, zrovna té KT504 stačí jakákoli žárovička.
Jenže to chce vědět, kolik žere klakson s tou žárovičkou, a vybrat tyristor podle toho.
U elektronického pípáku (piezosirény) se zase může stát, že žere tak málo, že zase neudrží tyristor sepnutý. Takže zase dojde na nějakou 12V/>50mA žárovičku (nebo modelářskou 16V/50mA) připojenou paralelně k napájení sirénky.
Zkrátka v obou případech bude nejen houkat, ale i svítit.
A bude jedno, jestli někdo zase tu smyčku spojí. Přestane, až vypneš vypínač.
Přílohy
hlidac_Thy.gif
ještě tam chybí za žárovka paralelně k houkačce, ale tu už si dokresli sám.
(2.73 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#26 Příspěvek od Honza_dy »

Hill: Přesně tohle schema jsem měl na mysli. Jen se mi nechtělo se s tím kreslit. :)

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#27 Příspěvek od bastliar »

Naposledy som experimentoval s tyristorom TIC106M. Tabuľková hodnota maxima do gate 200 mikroampérov, celkom ma prekvapilo, že otvoril už pri 17 mikroamperoch, nečudo že otvoril už pri zavadení prstami o elektrody 8O

Nie je to návod, ale ja som na zabezpečovacie zariadenie pripojil termický generátor slzného plynu - zatiaľ nedošlo ku jeho ostrému použitiu, ale účinok má okamžitý.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#28 Příspěvek od breta1 »

Pokud by byl žádán malý klidový odběr, šlo by to takto
Přílohy
kl o.png
(3.45 KiB) Staženo 58 x

Uživatelský avatar
selinak
Příspěvky: 13
Registrován: 22 črc 2010, 02:00

#29 Příspěvek od selinak »

Díky moc!!
asi se do toho ješte dnes pustím!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

bastliar píše: Nie je to návod, ale ja som na zabezpečovacie zariadenie pripojil termický generátor slzného plynu - zatiaľ nedošlo ku jeho ostrému použitiu, ale účinok má okamžitý.
Jo, podobnou věc na kámoše "nachystali" při rekonstrukci motorgenerátoru na jednom převaděči. Naštěstí to bylo prázdný, někdo ho zřejmě předešel za účelem "odběru nafty". Nafta zůstala, pachatel zmizel. Ovšem nikdo mu předem nic neřekl, že to mají takto zabezpečený...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“