cívka s vyvedeným středem

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

cívka s vyvedeným středem

#1 Příspěvek od pajosek2 »

Není mi zcela jasný rezonanční kmitočet cívky s vyvedeným středem.Střed je VF uzemněn a kondík je zapojen přes celou cívku. Do výpočtu pro rezonanci se dosadí celá indukčnost ?.Nemůžu si to uvědomit. Samozřejmě zanedbávám parazitní kapacity.Cívka bude osazena do oscilátoru.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Počítají se všechny závity. Je celkem jedno, ve kterém místě cívky se provede vf uzemnění.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

Díky,jen jsem si nebyl jistý,když se to zapojí do oscilátoru,kde jedna polovina cívky je vlastně primár a druhá sekundár,jestli se nemění princip celé rezonance.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Primár a sekundár... aj také býva v paralelnom ladenom obvode?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Proč by ne. Laděný obvod je z jedné strany zatížen třeba výstupní impedancí zesilovače (n/n1)^2*Zo a z druhé strany vstupní impedanci (n/n2)^2*Zi, jestli si to tedy představuji správně.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Povedal by som, že iba impedančná prispôsobovacia odbočka

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Můžeme to rozvádět dál, když už je ta okurková sezóna. :wink:

Impedanční přizpůsobení je jinými slovy transformování impedance. U transformátoru jsme si zvykli na těsnou vazbu mezi primárním a sekundárním vinutím, a ta je u pajoskovy cívky zřejmě volnější, na principu to ale nic nemění. I mezifrekvenční transformátory mají volnou vazbu mezi vstupním a výstupním vinutím, a pohlížíme na ně jako na transformátory.
Pokud tedy pajosek2 vidí u své cívky primární a sekundární část, tak mu rozumím. A chápu i to, že je to impedanční přizpůsobovací odbočka. Jedinou výhradu mám k tomu slovíčku "iba". Úhly pohledu mohou býti různé.
:)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Cívka s odbočkou je přece autotransformátor :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od pajosek2 »

Jejda tady se to rozjelo. Já si primární cívku představuju jako tu,která průchodem proudu vytváří elmag.pole a sekundární cívka je ta,ve které se působením vzniklého elmag.pole indukuje proud.Je snad jedno jestli se jedná o trafo,autotrafo nebo VF cívku s odbočkou. Důležité je ,aby měly společné jádro,protože jinak by to byl indukní dělič.U vzduchu jde asi o osovou souměrnost,když je to bez jádra.Tak to chápu. Původní dotaz jsem položil,protože mi nebylo zcela jasné,jaké jsou rezonanční zákonitosti u téhle cívky.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Bernard píše:Můžeme to rozvádět dál, když už je ta okurková sezóna. :wink:
No, řekl bych, že na okurkovou sezónu toto vlákno reagovalo velmi užitečně. Je to vysvětlené velmi polopatisticky a logicky a může se to hodit i někomu dalšímu.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“