Špatný stereo potenciometr ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

Špatný stereo potenciometr ?

#1 Příspěvek od petrha »

Chtěl sem si udělat svůj první pasivní regulátor hlasitosti, ale po příchodu zásilky se součástkami z GME, kde jem si objednal stereo potenciometr logaritmický 50K https://www.gme.cz/cz/pc1622gk050-p113-981.html , jsem zjistil, že je průběh zesílení úplně otočený. Když rovnoměrně otáčím, tak se nejdříve zesiluje pomalu a nakonec skokově zesílí. když připojím k druhým vývodům (na druhý konec jezdce), tak je sice průběh rovný, ale musím otáčet na druhou stranu (k zesílení doleva).

Je potenciometr špatnej nebo někde dělám chybu?

dík

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#2 Příspěvek od Burajko »

Asi bude exponencialny.Tj. presne opacny.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

#3 Příspěvek od petrha »

tak když je to tak, tak to vypadá na chybu u prodejce - asi se spletli při balení. Souhlasíte? :?:

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od eljaro »

tim si nejsem jistý podobný potáky jsem koupil v TME a také jedou jako by otočeně ! spíše jde o šum u výrobce

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Ale vždyť je to v pořádku . Nejdříve pomalu a potom rychle . Nepřemýšlíte moc ?

Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

#6 Příspěvek od petrha »

BOBOBO píše:Ale vždyť je to v pořádku . Nejdříve pomalu a potom rychle . Nepřemýšlíte moc ?
no odporově ano, ale audio ne - vždyť se přeci do regulace hlasitosti dávají logaritmické, aby se to zvukově narovnalo. !? tak proč se mi to místo narovnání ještě více ohne?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jaké narovnání ? Subjektivně pro pocit právě postupného přidávání hlasitosti vyhovuje právě to , aby jsi nejprve "podle měřáku" přidával pomalu a potom stále rychleji . Potom máš ten pocit , že odpovídá přidání hlasitosti velikosti otočení (posunutí) poťáku .

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#8 Příspěvek od Venda »

Při otáčení zleva do prava by se ti měl nejdřív měnit odpor pomalu a v druhý půlce dráhy rychleji, obě dráhy by měli mít souběh, jestli tomu tak není, tak to špatně připojuješ, nebo máš poťák se špatným průběhem :nevim:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Při otáčení od nuly ("levého"dorazu) má logaritmický potenciometr mezi běžcem a zemním vývodem desetinu celkového odporu dráhy někde kolem první třetiny úhlu vytočení. Jak moc před ní nebo za ní, to záleží na tom, jestli jde o potenciometr s útlumem 50dB nebo 60dB. Někteří výrobci to mají v katalogových listech, dnes se obvykle omezují jen na to, že napíšou LOG.
Tedy, pokud to měříš ohmmetrem a souhlasí to s tím, o jsem napsal, poslali ti správný.

Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

#10 Příspěvek od petrha »

Tak to mě dodělalo uplně

Takže když to všechno odpovídá co řikáte, tak mi všichni učitelé, knihy a internetové zdroje lžou, jelikož na regulaci hlasitosti se nehodí logaritmický potenciometr nýbrž EXPONENCIÁLNÍ. Jak tomu mám rozumět?

:?: :?: :?: :?: :?: :?:

Ještě se nad tím zamyslím. Pro představu vám udělám nákresy[/u]

Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

#11 Příspěvek od petrha »

tak sem potenciometr měřil a zapsal do charakteristiky průběh odporu při otáčení (zleva doprava) a sledoval jsem měnící se hlasitost, kterou sem do charakteristiky taky zapsal.

Z toho vyplývá, že kdybych chtěl hlasitost PLYNULE regulovat, musel bych otáčet ZLEVA DOPRAVA (při zesilování) ; vstup bych zapojil na levý vývod, na střední výstup a na pravý stínění (uzemnění). :!:

:arrow: Co Vy na to :?: :!:
Přílohy
Fotografie-0034.jpg
(3.44 KiB) Staženo 62 x
mereni prubehu.JPG
šipkou znázorněné měřené vývody, otáčení zleva doprava, černá: odpor ku otočení; červená: sluchový vjem hlasitosti v procentech ku otočení
(70.42 KiB) Staženo 68 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Myslím, že v tom máš krapet bordel, když chceš otáčením doprava (ve směru hodinových ručiček) přidávat hlasitost, musí být vstup vpravo a zem vlevo. A ten potenciometr je logaritmický a je OK.

Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

#13 Příspěvek od petrha »

no ano, to řikáš dobře, problém je ale v tom, že když to zesiluju, tak je slyšitelně a hodně znát, že se to nejdřív zesiluje pomalu (při stejné rychlosti otáčení) a poté (ke konci dráhy - napravo) to skokově zesílí - jak je vidět na mém spodním grafu červenou křivkou

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Asi máš lineární uši :wink:

Uživatelský avatar
petrha
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2010, 02:00

#15 Příspěvek od petrha »

to bych měl ale všechny mixpulty zapojený s jinejma potencákama než s logar. :-D
Naposledy upravil(a) petrha dne 27 črc 2010, 11:36, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“