Jak získat krystaly - atypy

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

Jak získat krystaly - atypy

#1 Příspěvek od judeware »

Zajímalo by mě, jakým způsobem byste řešili potřebu krystalu, který neodpovídá žádnému z běžně dodávaných ze sortimentu firem jako je GM electronic, GES atd.

Uvedu tři příklady:

[1] Před cca patnácti lety jsem ve zvíkovském hotelu instaloval soupravu STEA-D (nástupce společné antény TESA). V průběhu dalších let se mi nashromáždilo pár modulů poškozených po bouřkách. Jeden jsem tenkrát ze zájmu otevřel (byl značně poškozený, k opravě nevhodný). Jednalo se o měnič K39 -> K12. Krystal uvnitř měl hodnotu nadepsanou fixkou na papírové etiketce: 130666kHz (rozdíl nosných frekvencí kanálů dělený třemi). Doufám, že se nepletu.

Ví, někdo, odkud tyto zakázkové krystaly pocházely? Než pro zajímavost.
Existuje možnost dodání i dnes? Jak by to vypadalo s kusovou výrobou?

[2] Řada krystalů se sice vyráběla sériově, ale v jen určité době, pro konkrétní generaci přístrojů - autorádia, SAT receivery. Pamatuju se na krystal 4.5MHz (autorádia s elektronickým laděním s obvodem NEC uPD17xxx), resp. 5.625MHz (SAT receiver s obvodem LM7001).

Lze dodat prodejcem elektrosoučástek, event. vyrobit na zakázku? Čistě teoreticky.

[3] Krystaly specifické podle konkrétní aplikace. Na krystal 2.73MHz (dle potisku 2730kHz, se zkratkou ÚŘJ) v gramofonu MC600Q občas dotazy zaznívají ...

Otázka je stejná jako v bodě [1].


S jakou přesností se dá běžných krystal vyrobit (při frekvenci v jednotkách až desítkách Mhz) - jednotky kHz, jejich zlomky (až tisíciny kHz)??? Ptám se proto, že existuje běžně komerčně dostupný krystal 4.194304MHz (zapojen v generátoru dává tento po 22stupňovém dělení dvěma výstupní frekvenci 1Hz).

Petr de Zviqov
Naposledy upravil(a) judeware dne 13 srp 2010, 22:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Tesla Hradec Králové vybrousila co jsi si vymyslel . Ale draho . Krystalem řízený generátor posouvá svou reálnou pracovní frekvenci s ohledem na kapacitní či indukční charakter připojení krystalu . Jednodušeji se tato věc realizuje např. seriovým kapacitním trimrem , který posouvá kmitočet nahoru . Zavolal bych sem , tento maník velel obchodu u Tesly a skoupil nějaké zbytky . Rád jsem tam chodil , prodavačka tam byla příjemná a věci rozumněla . On Ti určitě poví vše přesně http://www.edb.cz/Detail.aspx?L=CZ&SML=6400008964000 .

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#3 Příspěvek od Killroy »

Speciální výbrusy jsme objednávali u Klove mj. taktéž možnost zakázkové výroby od jednoho kusu (když ho ovšem budeš chtít zaplatit..)

Killroy

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od renda15 »

Lze objednat na http://www.krystaly.cz/ Z vlastní zkušenosti můžu říct, že vyrobí cokoli, celkem rychle a finančně se to dá přežít. Mají k objednání i formulář, ale pokud nejsi odborník asi ho nevyplníš, objednával jsem většinou mailem.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

Krystaly.cz tiez mam s nimi dobre skusenosti, vyberies si aj ine parametre ako f.

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Nechal jsem si vod nich kdysi poslat jejich katalog a můžu jen říct,že doporučuji Krystaly.cz.
EXA

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#7 Příspěvek od judeware »

Díky za odpovědi. Jediným problémem zůstává určení všech těch parametrů pro výrobu zakázkového kusu, když jediné, co z originálu vyčtete, je frekvence, případně "značka"...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“