Životnost čidel DS18B20 a jak je zatěsnit

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

Životnost čidel DS18B20 a jak je zatěsnit

#1 Příspěvek od vasek125 »

Ahoj. Mám kostrukci, kde je paralelně k jednomu pinu MCU připojeno více čidel DS18B20. Čidla jsou ve vodě, ale jsou vodotěsně obleptána epoxidovým lepidlem. Problémem je, že teď po 2 měsících mi jedno čidlo přestalo fungovat - ani ho nenadetekuju. Ostatní fungují. Když jsem zařízení stavěl, stalo se mi že přestaly fungovat všechna čidla - ale to se tam asi dostala voda(od té doby lépe utěsňuji). Co dělat v případě výpadku jednoho čidla - je možnost ho nějak oživit nebo musím vyměnit za nové. A jaká by měla být životnost těch čidel? (Pracují za teploty kolem 26st.)

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od vasek125 »

Tak jsem zjistil, že se ten epoxid začal pod vodou rozpadat, respektive teď je jako guma. Nemáte tip čím to utěsňovat?

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Burajko »

silikonom.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od hafca »

Pečlivě bych ale ten silikon vybíral. Některé silikony obsahují kyselinu octovou a to by to čidlo asi dlouho nečidlilo. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Můžeš uvést značku a mísicí poměr toho epoxydu?
Abych věděl, kterému bude lepší se vyhnout.

Protože Epoxy 1200, Lepoxem a podobnými pryskyřicemi na bázi formaldehydu jsem zaléval už desítky čidel a jiných udělátek, ponořených často do pěkných sajrajtů od pH 4,5 do pH 11,5 (například termostaty pro barevnou vývojku a sadu ustalovačů, lepení vypouštěcích a přepadových trubiček a přírub na oběhová čerpadýlka) - vše drží dodnes od roku 1978, před lety jsem opravoval pomocí novin a ChS Epoxy prasklou pozinkovanou vodovodní trubku, ta ty 2 bary přetlaku udrží dodnes a nějakých 15 let to už bude...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co zkusit dvousložkovou polyuretanovou zalévací hmota (kromě toho, že smrdí i po půl roce) či licí kaučuk ?

Nebo tohle ?

http://www.gme.cz/cz/s-ek142-p749-075.html
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

Pokud můžu také něco doporučit, tak tohle. Prvotřídní těsnicí hmota, netečná, určená pro vysoký rozsah teplot, bez zápachu a už nikdy rozpustitelná. Určeno pro zatěsnění výkonových konektorů pro vysoké kmitočty po jejich montáži na koax. Bez problémů celoročně odolává venkovnímu prostředí na vysílacích stožárech a jinde. Používám ji velice často na leccos jiného a mám s ní jen ty nejlepší zkušenosti. Příkl. před časem oprava sršící praskliny již nedostupného VNtrafa. Věřte, nevěřte, ale drží to dodnes..

Killroy

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

Kdysi jsem se nachomejtl u úlohy nahradit v jednom investičním zařízení kapitalistické IO za IO z RVHP, pokud existoval "ekvivalent". Spolehlivost zařízení však drasticky klesla a tak se hledaly cesty na třídění těch RVHP IO na dost zlé a úplně zlé. Jednou pokusnou metodou bylo vaření IO ve vodě s nadejí, že ty úplně zlé se odporoučejí ještě ve fabrice.

A to je námět pro vasek125: nejdřív uvařit ta čidla. Které to přežije, ve studené vodě si bude bahnit. :)

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Burajko »

On nema problem z kvalitou IO ,ale z netesnostou (chem.stalostou epoxidu)
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od vasek125 »

Hill:
Henkel Pattex Epoxy nebo tak nějak se to jmenovalo.

Jinak ano, problém byl s rozpadem toho lepidla, ačkoliv se to nerozpadlo natolik, aby se tam ta voda dostala, tak po tom, co jsem to jen prstama z toho čidla sloupal, tak to začalo fungovat, takže ta hmota dokoce asi začala vodit :-)

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od vasek125 »

A taky je problém, že to nemůžu zalít jen tak všelijakým "sajrajtem", bude to v akváriu s rybami a nechci aby mi ty ryby pochcípaly.

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od vasek125 »

Tohle lepidlo jsem použil: http://www.pattex.cz/pattex-super-epox/

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od vasek125 »

a oprava, to čidlo už je zase tuhý. Takže asi kombinace špatný epox a IO.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Bud nebol spravny pomer zloziek alebo neboli dostatocne rozmiesane. Tiez sa mi to s tymto epoxidom parkrat stalo, takze si na to davam pozor.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Bernard »

Burajko píše:On nema problem z kvalitou IO ,ale z netesnostou (chem.stalostou epoxidu)
On má problém se spolehlivostí, MTBF = 2 měsíce x N čidel. Ať to tedy vaří i s tím epoxidem, a profrčí tak ten začátek vanové křivky.
A zas to nemyslím až tak úplně vážně. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Součástky“