Junkers -porucha

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
puss
Příspěvky: 7
Registrován: 09 zář 2010, 02:00

Junkers -porucha

#1 Příspěvek od puss »

Popradí někdo ? Ale ne odkaz na servis!
Mám závěsný kotel ZWC-24-3 MFK 23.
Při přepnutí kotle na letní provoz se snaží kotel zapnout v okamžiku kdy na pokojovém termostatu program přepne na denní provozní teplotu.
Mám naprogramovaný termostat na ráno na 7 hodin. Tak to v tu dobu začne blbnout.
Neustále zapaluje,ale nezapálí .Jen prská a prská.
Pokud kotel vypnu hlavním vypínačem a zase zapnu tak je to v pořádku.
Někdy stačí i reset.
Děkuji všem za radu.

Uživatelský avatar
bardot13
Příspěvky: 153
Registrován: 01 črc 2007, 02:00

#2 Příspěvek od bardot13 »

Nejprve vyzkoušet funkci pokojového termostatu,zda nedochází k přepínání vnitřního ovládacího relé vlivem opálených kontaktů nebo slabé baterie.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#3 Příspěvek od kaja4 »

Jaký je použitý PT.-modulační nebo kontaktní.Pokud je kontaktní tak jeho připojovací svorky v kotli proklemuj a ověř,zda kotel napoprvé zapálí.Může být vadný i plynový ventil-drhne a nepustí požadované množství plynu a tím se start kotle opakuje.

Uživatelský avatar
puss
Příspěvky: 7
Registrován: 09 zář 2010, 02:00

#4 Příspěvek od puss »

bardot13 píše:Nejprve vyzkoušet funkci pokojového termostatu,zda nedochází k přepínání vnitřního ovládacího relé vlivem opálených kontaktů nebo slabé baterie.
Baterky jsou v pořádku.
Problém s baterkou by byl snad jen při spínání.
Ale na kotle je kotlový termostat přepnutý do polohy letního provozu.
Tím by tedy neměl kotel vůbec reagovat na stav pokojového termostatu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Ale vždyť jsi dostal radu . Jeden den úplně odpoj termostat a druhý den ho připoj a pozoruj , co chceš více ?

Uživatelský avatar
puss
Příspěvky: 7
Registrován: 09 zář 2010, 02:00

#6 Příspěvek od puss »

kaja4 píše:Jaký je použitý PT.-modulační nebo kontaktní.Pokud je kontaktní tak jeho připojovací svorky v kotli proklemuj a ověř,zda kotel napoprvé zapálí.Může být vadný i plynový ventil-drhne a nepustí požadované množství plynu a tím se start kotle opakuje.
Zřejmě nechápete poruchu.
Já nechci aby zapálil. A nechci aby se o to vůbec snažil.
Pkud je přepnuté na kotle na letní provoz,tak by neměl vůbec reagovat na sepnutí pokojového termostatu.
Pokud nastavím na kotle termostat na nějakou topnou polohu tak bez problému zapálí.
Ještě dodávám,že pokud pokojový termostat přepne do polohy topit,tak naběhne čerpadlo a kotel prská a snaží se zapálit.
Pokud někdo tento nebo podobný kotel nemá a závada se mu neprojevila je zbytečné o tom polemizovat.
Naposledy upravil(a) puss dne 09 zář 2010, 10:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
puss
Příspěvky: 7
Registrován: 09 zář 2010, 02:00

#7 Příspěvek od puss »

BOBOBO píše:Ale vždyť jsi dostal radu . Jeden den úplně odpoj termostat a druhý den ho připoj a pozoruj , co chceš více ?
Dobrý nápad,ale myslím že to bude úplně něco jiného.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#8 Příspěvek od Zmije »

Ono zpravování kteréhokoliv spotřebiče je tak trochu detektivka a často se při tom používá metoda pokus-omyl, tak pokud nejsi ochoten trochu experimentovat, musíš se ptát vědmy a né techniků.

Uživatelský avatar
puss
Příspěvky: 7
Registrován: 09 zář 2010, 02:00

#9 Příspěvek od puss »

Ano. Někdy je to dedektivka. Elektroniku dělám 45 roků.
Ale jsou určité závady které jsou vždy stejné ve stejném obvodu.
Vědmu neznám a proto jsem se obrátil zde.
Už jsi někdy viděl takový kotel?
Pokud se považuješ i Ty za technika tak můžeš poradit.
Já dělám jen PC, satelity, TV. Ale takový kotel jsem ještě neopravoval.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

Ten kotel má nejspíš regulaci B.H. III, tudíž komunikuje s termostatem po dvou vodičové sběrnici, komunikace bude pravděpodobně obdoba Mbus. Takže to skoro vypadá na špatnou desku, tudíš sežeň dobrou a zkus ji vyměnit :wink:

Uživatelský avatar
puss
Příspěvky: 7
Registrován: 09 zář 2010, 02:00

#11 Příspěvek od puss »

A nebylo by lepší vyměnit kotel?
Deskou to nebude ta se nekazí. Jen něcio na desce a to by šlo určitě vyměnit.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#12 Příspěvek od Zmije »

Výměnou desky opravdu nemyslím výměnu samotného plošného spoje, nýbrž plošného spoje osazeného součástkami, samotné součástky se už dávno u kotlů neopravují, pokud to není něco uplně banálního jako nafouklý elit, relé, trafo. Schémata od desek má jen výrobce a ten si nepřeje na nich nic opravovat, protože 1. náhradní díly jsou cca 10x předražené a má z nich tučné zisky a 2. jedná se o plynové zařízení, tudíž může selhání elektroniky zapříčinit dost velké škody, úmrtí osob nevyjímaje.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Elektroniku dělám zhruba stejně dlouho, t.j. nějakých 45 let, převážně zvukovou a obrazovou techniku včetně vf, o silnoproudařině, která mi časem a nadlouho zbyla jako hlavní povolání, nemluvě. Posledních 25 let se musím častěji zabývat měřením a regulátory.
Čím víc jsem se s tím seznamoval, tím přibývalo zařízení, do kterých bych se neměl pouštět. Jednou z těchto oblastí jsou plynová zařízení.
Nikdy bych si nedovolil zasahovat do automatiky plynového kotle a už vůbec ne proto, že se snaží zapálit, ale nezapaluje. Nemám dokumentaci (a k té je třeba rozsáhlý komentář ani ne tak o tom, jak to funguje, ale PROČ co dělá právě tak).
Tento stav něco znamená a nevíš, co. Může to být prkotina, ale také nemusí.
Proto máš v návodu seznam servisních center a telefonní číslo na servis s upozorněním, abys do toho nesahal, když nevíš.
Zavolej si tam.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#14 Příspěvek od kevin_mitnick »

Souhlas s Hillem. Jsou proste veci, do kterych by clovek nemel lezt, pokud presne nevi jak to funguje. Plyn a silnoprouda elektrika k nim nepochybne patri.

Slysel jsem story o chlapovi, ktery se v praci kamaradum chvalil, jak sikovne proklemoval pojistku plamene u prutokoveho ohrivace a jak paradne usetril za draheho opravare.

Pak asi za tyden sel domu z prace a hasici u jeho domu zrovna koncili a rolovali hadice. Pruser byl v tom, ze uvnitr zustala jeho zena a dvoulety syn...

Uživatelský avatar
1010
Příspěvky: 208
Registrován: 05 úno 2006, 01:00

#15 Příspěvek od 1010 »

puss píše:A nebylo by lepší vyměnit kotel?
Deskou to nebude ta se nekazí. Jen něcio na desce a to by šlo určitě vyměnit.
Máš pravdu,Junkers dělá dobrý desky řízení kotle,ale úplně bezporuchový taky nejsou.Nemusí být rovnou vadný součástky,stačí sesypaný soft=neopravitelné.To byl můj případ.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“